Yıldız Alanı PC’de son zamanlarda gördüğümüz en zorlu oyunlardan biri; RTX 4090 bile AMD’nin en yeni Ryzen 7800X3D’siyle eşleştirildiğinde, tüm ayarlar maksimuma çıkarıldığında 4K’da ortalama 60 fps’ye neredeyse ulaşıyor. Gözden geçirenler ve test edenler bunun nedenini anlamaya çalışırken Yıldız Alanı çok ağır, uzmanlar Digital Foundry keşfetti AMD ve Intel / Nvidia sistemleri arasındaki bazı belirgin farklar.

Alexander Battaglia şöyle açıklıyor: “Eğer Intel ve Nvidia kullanıyorsanız, burada AMD GPU’lara kıyasla çok daha kötü bir deneyim yaşarsınız ve bu da tamamen normların dışındadır” diye açıklıyor Alexander Battaglia. 32 dakikalık ayrıntılı teknoloji analizi ile ilgili Yıldız Alanı PC’de.

AMD Yıldız Alanı‘S “özel bilgisayar ortağıBethesda ve AMD mühendisleri, oyunun hem Xbox hem de PC versiyonlarında Ryzen 7000 işlemciler ve Radeon 7000 serisi grafik kartlarında oyunu çok iş parçacıklı kod için optimize etmeye çalışıyor. Sonuç olarak, öyle görünüyor ki Yıldız Alanı AMD GPU’ları ve CPU’ları, Intel CPU’ları ve Nvidia GPU’larından daha optimize edilmiştir.

Digital Foundry, AMD’nin önceki nesil Radeon RX 6800 XT’nin Intel’in Core i9-12900K işlemcisiyle eşleştiğinde, aynı sistemdeki Nvidia’nın önceki nesil RTX 3080’inden yaklaşık yüzde 46 daha hızlı olduğunu buldu. Testlerimde RX 6800 XT’nin çeşitli oyunlarda RTX 3080’i yenebileceğini ancak yüzde 46’nın normalden çok daha büyük bir fark olduğunu gördüm.

Bu özel sistemde RTX 3080’de ortalama kare hızları daha düşük olsa da, kare süreleri (bir karenin oluşturulması için gereken süre) de düzenli artışlarla büyük bir darbe alıyor. Battaglia, “Bu oyundaki kare süreleri, Nvidia GPU’ların ultra ayarlarında daha zayıf ve GPU yavaşladıkça daha da kötüleşiyor” diyor. Buradaki suçlu ultra gölge kalitesi olabilir, bu nedenle daha eski bir Nvidia GPU kullanıyorsanız bu ayarı değiştirmeyi deneyin. Yıldız Alanı performansınızı etkileyip etkilemediğini görmek için.

Ancak genel olarak Digital Foundry, “AMD GPU’ların bu oyunda Nvidia GPU’larını, normalde rasterleştirilmiş oyunlarda görülmeyen, gerçekten normların çok dışında bir şekilde yok ettiğini” buldu. Nvidia ve Intel’in AMD ile aynı düzeyde erişime sahip olmadığı açık; özellikle de AMD, AMD ve Bethesda mühendislerinin doğrudan birlikte çalıştığı bilgisayar ortaklığının bedelini ödediği için.

CPU tarafında da bu oyunda Intel performansında bazı tuhaf şeyler oluyor. Digital Foundry, Intel CPU’larda hiper iş parçacığının etkinleştirilmesinin, kapatıldığı duruma göre daha kötü ortalama kare hızlarına yol açtığını buldu. AMD’nin eşdeğeri olan SMT’nin kapatılması, kare hızları üzerinde aynı etkiye sahip değildir, ancak kare sürelerinin daha hızlı olmasına neden olur.

Bazı Intel yongalarında hiper iş parçacığının etkinleştirilmesinin etkileri Yıldız Alanıperformansı.
Resim: Dijital Dökümhane

Eğer Yıldız Alanı Intel’in hiper iş parçacığı için tamamen optimize edilmiş olsaydı, daha fazla CPU çekirdeği ve hiper iş parçacığı eklemenin avantajlarıyla birlikte performans ölçeğini görmeyi beklerdik. Bu, Bethesda’nın oyuna yapılacak sonraki güncellemelerde ele alabileceği bir konu olabilir.

Genel olarak Digital Foundry şu sonuca varıyor: Yıldız Alanı Battaglia, “AMD sistemleri için optimize edilmiş gibi görünüyor, ancak Intel ve Nvidia sistemleri için pek de öyle değil” diyor. “Bethesda’nın bu platformlar için daha iyi optimizasyon sağlamak amacıyla bazı çalışmalar yapması gerektiğini ve Intel ve Nvidia’nın da zaman içinde bazı yeni sürücüler çıkarması gerektiğini söyleyebilirim.”

Yıldız Alanı Yönetmen Todd Howard’a Bethesda’nın neden oyunu PC’ler için optimize etmediği soruldu. Bloomberg geçen hafta röportaj. Howard, “Başardık, harika gidiyor” diye yanıt verdi. “Bu yeni nesil bir PC oyunu, biz gerçekten teknolojileri zorluyoruz. Dolayısıyla bu oyun için bilgisayarınızı yükseltmeniz gerekebilir.”

Bu cevap nedenini merak edenlerin çoğunu tatmin etmedi Yıldız Alanı Steam’in donanım araştırmasında PC oyuncularının büyük çoğunluğunu oluşturan Nvidia ve Intel sistemlerinde de iyi oynamıyor. Belki birkaç yama ve bazı güncellenmiş sürücüler yakında yardımcı olabilir.genel-2