Apple, 12 Eylül’de tüm dünyada iPhone 15 serisini piyasaya sürecek. Ancak Çinli yetkililer ve ABD’nin zorlu ticari yaptırımlarıyla karşı karşıya olmasına rağmen güçlü bir işlemciyle donatılmış Huawei’nin Mate 60 Pro’su tarafından bir sürü zorlukla karşılaşılıyor.

Apple, özellikle yeni iPhone 15 serisini piyasaya sürmeye hazırlanırken Çin pazarında önemli zorluklarla karşılaşıyor.

Sektör analistleri, Çin’deki devlet kurumlarının ve devlete ait işletmelerin Apple ürünlerinin kullanımını yasaklayarak şirketin zorluklarını artırdığını bildirdi.

Apple mağazası ıssız ve neredeyse boşken, insanların Huawei mağazasına akın ettiği yakın tarihli bir video, son dönemdeki gelişmeleri oldukça iyi özetliyor.

Apple Çin’de hâlâ sadık bir müşteri tabanına sahip olsa da jeopolitik gerilimler ve Huawei Technologies’in rekabeti önemli engeller oluşturuyor. Huawei yakın zamanda ABD’nin zorlu ticari yaptırımlarıyla karşı karşıya olmasına rağmen güçlü bir işlemciyle donatılmış Mate 60 Pro cep telefonunu tanıttı. Bu lansman, Apple’ın iPhone 15 modellerini planlanan sürümünden hemen önce gerçekleşti.

Canalys analistlerinden Toby Zhu, Huawei’nin yeni Mate telefonlarının, şu anda Çin cep telefonu pazarının üst düzey segmentine hakim olan Apple için önemli bir zorluk oluşturacağını belirtti. Huawei’nin tedarik zincirinin istikrarı bu rekabette çok önemli bir faktör olacak.

Pazar araştırma şirketi TechInsights’ın tahminlerine göre Çin, yılın ikinci çeyreğinde ABD’yi geçerek tüm iPhone sevkiyatlarının yüzde 24’ünü oluşturarak dünyanın en büyük iPhone pazarı oldu.

Bu değişim, aynı dönemde iPhone satışlarında dünya çapında yıllık yüzde 9,3’lük düşüşe rağmen gerçekleşti; bu, Apple’ın sekiz yıl içindeki en önemli ikinci çeyrek satış düşüşüne işaret ediyor. Sonuç olarak sektör analistleri Apple’ın Çin’deki iPhone 15 performansını yakından takip ediyor.

Apple’ın mevcut üst düzey modelleri iPhone 14 Pro ve Pro Max, geçtiğimiz yıl Çin’de en popüler iki cihaz arasında yer aldı. Bununla birlikte, Semiconductor Manufacturing International Corp’un (SMIC) rekabetçi bir çipine sahip olan Huawei Mate 60 Pro’nun piyasaya sürülmesi, Çin akıllı telefon pazarının premium segmentini altüst edebilir.

Fiyatı 6.999 yuan (yaklaşık 958 $) olan Mate 60 Pro, yüksek talep gördü ve şu anda Taobao ve JD.com gibi platformlardaki Huawei’nin resmi satış kanallarında satılıyor.

iPhone ölçekleyicileri bile Huawei’nin yeni telefonlarına olan ilginin arttığını fark etti ve bazıları üst düzey iPhone 15 Pro modellerinin yanı sıra Mate 60 Pro telefonlarını da almayı planlıyor.

Huawei perakende mağazalarındaki mağaza görevlileri, Mate 60 Pro için stokların kalmadığını ve yeni sevkiyatların iki hafta kadar sürmesinin beklendiğini bildirdi.

Ek olarak, mevcut Android kullanıcıları arasında Mate 60 Pro’ya olan ilgi artıyor ve bazı yerel tüketiciler, Huawei’nin ABD yaptırımlarına karşı koyma çabalarına destek veriyor.

Bu arada Apple, satış öncesi programında JD.com ile işbirliği yapıyor ve JD.com’daki resmi Apple çevrimiçi mağazasının ücretli abonelerinin, yaklaşan Apple etkinliği öncesinde belirlenen ürünleri ön satın almalarına olanak tanıyor.genel-5