Yeni Kanadalı Siyah yetenek, film ve TV setlerinde gerçek bir ilerleme sağlama konusunda, bazıları gizli veya zar zor kabul edilen birçok engelle karşılaşıyor.

Ancak müzik videosundan filme ve TV yönetmenine dönüşen Julien Christian Lutz – aynı zamanda “Hotline Bling”in yönetmeni Director X olarak da bilinir – açıkça görülen ve kolayca aşılabilecek bir engel görüyor: yeni ortaya çıkan Siyah yeteneklere, yollarını bulmaları için destek ve rehberlik sunmak. Kanada filmleri ve TV setleri.

Bağımsız banner Fela’nın kurucu ortağı ve yönetici ortağı Lutz, “Bu setlere ve yazı odalarına giriyorsunuz, burası çok beyaz yerler” dedi. Hollywood Muhabiri 11 Eylül’de Toronto Film Festivali’nde Yükselen Sesleri Güçlendirmek: Film Yoluyla Çeşitliliği, Eşitliği ve Katılımı Savunmak başlıklı panel öncesinde.

Siyahi yeteneklerin sektörde, kamera önünde ve arkasında eğitilmesine ihtiyaç var. “İhmal edilen bir yetenek havuzumuz var. İhtiyaç duydukları deneyime sahip değiller. Fırsatları olmadı. Şimdi onların beceri kazanmalarına, deneyim kazanmalarına, yani insanları dürüstçe yeteneklerine göre işe alıyor olsaydık doğal olarak sahip olmaları gereken şeylere yardım etmemiz gerekiyor,” diye ısrar etti Lutz.

George Floyd’un öldürülmesinin Kanada endüstrisini ırksal adalet ve katılım konusunda kapsamlı taahhütler vermeye teşvik ettiğini ekledi: “Sektör, sorun olarak gördükleri şeyin peşinden gitti ki bu harika. Ancak eksik olan boşluk antrenmanlardadır.”

Lutz, yeterince temsil edilmeyen topluluklardan gelen gençlerin, yeni roller ve sorumluluklarla büyüyebilecekleri ve çok fazla çökmeden genişleyen setlere çıktıklarında gerçek değişimin gerçekleşeceğini savundu.

“Zanaatınızı geliştirmek için işte bu orta yol çok önemli, özellikle de tüm dikkatlerini vermedikleri ve şirket için öncelikli olmadığı işlerde. Bunlar hâlâ önemli işler; oyunu öğrendiğinizde patronunuza veya CEO’nuza yansımayan hatalar yapabilirsiniz,” diye ısrar etti Lutz.

Hollywood’un yeni ortaya çıkan yayın platformları için yapılan düşük bütçeli filmlerle bu yöne doğru kaydığını söyledi. Lutz, “Burası tüm genç yeteneklerin öğrenebileceği bir alan. Artık düşük bütçeli filmlere veya sınırlı TV şovlarına dönmenin zamanı geldi, çünkü bunlar gişe rekorları kıran viral filmler olmak için tasarlanmadı” dedi.

Toronto merkezli yönetmen, Rihanna, Jay-Z, Kanye West, Wiz Khalifa, Usher ve Justin Bieber için imza niteliğindeki müzik videoları hazırlayarak bir film setinde yolunu bulmayı başardı. Rihanna’nın Drake’in de yer aldığı 2016 “Work” müzik videosunun yönetmenliğini yaptı.

Ve Lutz, ilk uzun metrajlı yönetmenlik denemesini 2018’de gerçekleştirdi. Süper sinek bölümlerinin yeniden yapımını ve yönetmenliğini üstlendi Kusurlar Netflix için. 27 Eylül’de Kanada’daki bağımsız TV dizisini yayınlayacak Robyn Hood Küresel Televizyon için.

Yine senarist Chris Robert’ın imzasını taşıyan bir saatlik aksiyon draması, Robin Hood efsanesine modern bir bakış açısı sunduğu için Toronto ve Hamilton, Ontario’da çekildi. Üzerinde Robyn Hood Lutz, çekimler sırasında deneyimli saç ve makyaj teknisyenlerine Siyah oyuncularla çalışabilmeleri için ekstra eğitim vermek zorunda kaldıklarını hatırladı.

“Eğer bir Siyahi değilseniz, Siyahilere saçın o kadar da önemli olmadığını söylemek. Hayır, saç çok önemli. Makyaj çok önemli. Benim programımda bu bir sorundu” dedi. “Amerika’dan gelen, çoğunlukla Siyahi filmler ve TV şovları yapan Siyahi yeteneklerimiz var. Onlar için saç ve makyaj yapabilecek yeteneklere ihtiyacımız var. Doldurmamız gereken bir boşluğumuz var.”

Toronto Film Festivali 17 Eylül’e kadar devam ediyor.sinema-2