En genç askeri şube kimliğini pekiştirmek amacıyla, ABD Uzay Kuvvetleri orijinal, uzun misyon beyanını, hala çok belirsiz olan, hızlı, dokuz kelimelik bir cümle karşılığında hurdaya çıkardı.

ABD Uzay Kuvvetleri açıklanmış Çarşamba günü, Muhafızları (Uzay Kuvvetleri personeline verilen isim) tarafından yürütülen çalışmaları daha iyi yansıtması amaçlanan yeni görev beyanı. Yeni misyon beyanında şu ifade yer alıyor: “Ulusumuzun çıkarlarını uzayda, uzaydan ve uzaya kadar güvence altına alın.”

“Bir slogan geliştirmek için kurumsal bir pazarlama ekibi tutmadık. Uzay Operasyonları Şefi General Chance Saltzman bir açıklamada, “Generaller Pentagon’da bir masa etrafında oturup açıklamanın ne olması gerektiğini tartışmıyorlardı” dedi. “Misyon beyanımız Guardian’ın yönlendirdiği bir süreçten kaynaklandı.”

Saltzman, Uzay Kuvvetlerinin orijinal görev beyanının hayranı değildi. Mayıs ayında o Muhafızlara bir not gönderdi eskiye ilişkin endişelerini dile getirmek görev beyanı ve Uzay Kuvvetlerinin işlevini daha iyi tanımlayan yeni bir misyon çağrısında bulundu.

Kesinlikle Uzay Kuvvetleri’nin işinde olduğunu belirten orijinal açıklamadan daha kısa. “Koruyucuları ortak ve koalisyon güçlerimizin savaşma şeklini geliştiren küresel uzay operasyonlarını yürütmeleri için organize etmek, eğitmek ve donatmak, aynı zamanda karar vericilere ulusal hedeflere ulaşmak için askeri seçenekler sunmak.” Eski misyon beyanı uzun ve belirsiz olmasına rağmen çok işe yaradı. Ancak yenisinin pek bir katkısı olacak gibi görünmüyor.

Askeri şube, açıklamasında, yeni açıklamanın her bölümünün Uzay Kuvvetleri’nin misyonunun önemli bir yönünü vurgulamayı amaçladığını yazdı. Hadi parçalayalım. Uzay Kuvvetleri’ne göre “Güvenli”, Uzay Kuvvetleri’nin uzay alanına karşı mücadele etme ve onu kontrol etme amacını ifade ederken, “ulusumuzun çıkarları”, “Muhafızların ABD’nin uzaydan elde ettiği güvenlik ve refahı korumaya odaklanmasını” temsil ediyor. .

Bir sonraki kısım işin zorlaştığı yer. “Uzayda, uzayda ve uzaya”, Uzay Kuvvetlerinin üç işlevini temsil eder: ABD’yi uzay ve uzaya karşı tehditlerden korumak, uydu iletişimi, navigasyon ve füze uyarı faaliyetleri gibi küresel görev operasyonlarını gerçekleştirmek ve uzaya erişimi garanti etmek.

Uzay Gücü, çıkarları korumak amacıyla 2019 yılında kuruldu ABD’nin uzayda. Peki tam olarak ne işe yarıyor? Uzaya dayalı yetenekler geliştirmenin yanı sıra uzay fırlatmalarını yönetir, yörüngedeki nesneleri takip eder ve Küresel Konumlandırma Uyduları ile çeşitli hava durumu ve iletişim uydularının bakımını yapar. Birleşik Devletler Uzay Komutanlığı ise aksine, bir savaş komutanlığıdır (Uzay Kuvvetleri ile ilgisi yoktur). ABD’nin çıkarlarını savunmak için tehditlere yanıt verir ve uzay alanında operasyonlar yürütür ve müttefikleri.

Uzay Komutanlığından farklı olarak Uzay Kuvvetleri, organizasyonel destek sağlayarak uzayda daha çok yönetsel bir konuma sahiptir. Uzay Kuvvetleri bunun altında yatan anlam hakkında daha fazla açıklama yapmadığı sürece, yeni misyon beyanının ifadeleri, aktarmaya çalıştığı şeyin gerçek amacını veya derinliğini yakalayamıyor gibi görünüyor.

Saltzman, “Misyon beyanımız, Muhafızlar ve silah mesleğinin üyeleri olarak amacımızı ve kimliğimizi kısaca özetleyen bir eylem çağrısıdır” dedi.

Uzay Gücü, kişisel markalama yoluyla rolünü güçlendirmekle ilgilidir. Eylül 2022’de, Space Force kendi tema şarkısını yayınladıKendisini “güçlü dikkatli göz” ve “görünmez cephe hattı” olarak tanımlıyor. Ancak bu yeni misyon beyanının hâlâ biraz çalışmaya ihtiyacı olabilir.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin heyecan ve Gizmodo’nun özel yer imlerine ekleyin Uzay uçuşu sayfası.genel-7