Y Birleştiricili Demo Günü yaklaşıyor, 20 milyon $’lık üst SAFE’lerde 2 milyon $’lık sezon yaklaşıyor. Sırasında birçok yatırımcı YC ortakları genel olarak bu tür artışlara karşı çıkıyor onların yanında ol ve YC’nin kurucusu Paul Graham bile vokaliyle savunma.

Uzun süredir tohum yatırımcısı olarak, birçok kurucunun şirketleri üzerindeki uzun vadeli etkilerin farkına varmadan fon yaratma kararları verdiklerini gördüm. Ortada bir dizi tohum yatırımcı modeli varken, kurucuların YC’den tohum firmalara ve çok aşamalı firmalara kadar farklı yatırımcı arketiplerinin altında yatan teşvikleri ve önyargıları anlaması önemlidir.

Çıkarımlarımı özetlemek için, aşağıda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğim aşağıdaki tabloyu oluşturdum:

VC firması Work-Bench'in tohum yatırımcı modeli karşılaştırması

Tohum yatırımcı modeli karşılaştırması. Resim Kredisi: Çalışma Tezgahı

Y Birleştirici

Toplamda YC’nin kurucular için ilk günlerinde güçlü bir referans olduğu ve çok sayıda kazananın olduğu konusunda hiçbir tartışma yok. Erken aşamadaki kurucuların sorusu şu oluyor: “YC’den bağış toplamanın gizli maliyeti nedir ve fayda eşit şekilde dağıtılıyor mu?”

YC grubunda yer alan şirketler yalnızca onay damgası almakla kalmıyor, aynı zamanda öğrenim görebilecekleri yüksek kaliteli meslektaşlar ve mezunlar ağına da erişim kazanıyor. Bunun karşılığında YC, şirketin %7’si için 125.000 $ yatırım yaparak güzel bir anlaşma yapar ve ardından MFN (En Çok Kayrılan Ülke) gelecekte uygun şartlarda 375.000 $ yatırım yapmalarına izin veriyor.

Anlaşılması önemli olan, YC’nin amacının aşırı aykırı değerleri bulmak ve bunlara yatırım yapmak olduğudur.

YC’nin sahibi Garry Tan yakın zamanda Paylaşıldı “Sadece şirket büyüdüğünde ve gerçekten değerli olduğunda para kazanıyoruz. Coinbase, Airbnb veya DoorDash gibi.” Diğer taraftan, özellikle ZIRP (sıfır faiz oranı politikası) sonrası ortamda roket gemisi olmayan şirketlere ne olacak?

Cevap şanssız olduklarıdır: YC modeli “en güçlü olanın hayatta kalması” dır ve mücadele eden şirketlerin yok olması muhtemeldir. Bu stratejinin finansal model açısından başarılı olduğu kanıtlanmış olsa da, şirketlere nasıl danışmanlık ve destek verdiklerini de kesinlikle etkiliyor.

Erken aşamada çok yüksek fiyatlandırma, mükemmel bir şekilde çalışmazsa şirketin büyümesine zarar verebilecek sorunlarla doludur.

İster bir YC ortağının tavsiyesi ister grup arkadaşlarından kaynaklanan akran kaynaklı kaçırma korkusu (FOMO) nedeniyle olsun, 20 milyon $’lık üst sınırda 2 milyon $’lık bir GÜVENLİ toplamak, teklif edebileceğiniz yatırımcı türünü sınırlar (şirketin bunu fark edip etmemesine bakılmaksızın) ve A Serisini yükseltmek için gereken kilometre taşları konusunda çıtayı yükseltiyor.

Çoğu A Serisi yatırımcının tohum artışının en az 2 katı değerleme beklediği göz önüne alındığında, 12 milyon dolarlık değerlemenin ikiye katlanarak 24 milyon dolara çıkmasıyla karşılaştırıldığında, 20 milyon dolarlık değerlemenin ikiye katlanarak 40 milyon dolara çıkmasını haklı çıkaracak bir senaryoda aranacak kilometre taşlarını düşünün. .

Dahası, 20 milyon dolarlık bir turda 2 milyon dolar toplandığında, start-up’ların sermaye tabloları genellikle melek yatırımcılarla ve YC’nin yanı sıra iki ila üç yüksek hacimli tohum fonuyla dolar ve yolculuklarında herhangi bir engelle karşılaşırlarsa ek bir mali durum söz konusu olmaz. onlara destek.

genel-24