Özellikle çeşitli yöneticilerin ceketlerinin iç cebinde titreşiyor. 2000’li yılların başında, yöneticilerin statü sembolü olan BlackBerry’ye sahip olmak bir kült olarak görülüyordu. Peki bugün cihaza ne oldu?

Küçük bir cep bilgisayarı olan BlackBerry, gelecek her şeyin yolunu açıyor. Çünkü Almanca çeviriye göre böğürtlen, iPhone ve diğer akıllı telefon üreticilerinin daha sonra mükemmelleştireceği her şeye zaten sahip. Makalemiz, BlackBerry üreticisi Research in Motion’ın (RIM) neden uzun zamandır kendisini beklenmedik bir kazanç olarak sunduğunu açıklıyor.

Ödeme makinesinden el bilgisayarına

Kanadalı şirket klavyelere aşina. RIM, 1984 yılında çalışmalarına başlar ve ilk etapta yazarkasa makinelerinin satışını yapar. RIM aynı zamanda veri aktarımına yönelik cihazlar da geliştiriyor.

1990’ların başında World Wide Web’in başlamasıyla birlikte, RIM geliştiricileri dijital mesajları (örneğin e-posta) alıp göndermek için kullanılabilecek bir cihaz yapmayı düşündüler. Sonuçta RIM’in BlackBerry 850’yi piyasaya sürmesi ancak on yılın sonunda gerçekleşti. Cihaz daha çok küçük bir cep hesap makinesine benziyordu ama amacına hizmet etti. Mobil ağ üzerinden e-postaları alır ve dijital posta kutularını ve randevuları otomatik olarak senkronize eder.

Bu dönemde mobil dünya tüm hızıyla dönüyor. Mobil telefon artık yalnızca zengin züppeler için bir seçenek değil, aynı zamanda özel kişiler için de uygun fiyatlı bir seçenek.

BlackBerry telefon işlevselliğine kavuşuyor

RIM bu gelişmeyi e-posta alıcılarını iyileştirmek için kullanıyor. Halefi BlackBerry 5810 2002’de onu takip etti. Bu model daha sonra akıllı telefonların planını oluşturdu.

Küçük cep bilgisayarının monokrom ekranı ve klavyesi var ve cep telefonu görüşmeleri yapmak için kullanılabiliyor. E-posta ve randevuların GPRS ağı üzerinden senkronizasyonu artık sorunsuz çalıştığından, cihaz yakın gelecekte büyük şirketlerin yönetim katlarının en önemli araçlarından biri haline gelecektir.

Blackberry olmadan toplantı yapmak imkansızdır. Artık toplantılar sırasında sürekli titreştiği veya birisi akıllı cihazında yazı yazdığı için, yakında toplantı anına ilişkin ilk BlackBerry yasakları da açıklanacak.

Çok kısa bir süre içinde BlackBerry adı, telefon fonksiyonlu kullanışlı bir cep bilgisayarıyla eş anlamlı hale geldi. Akıllı telefon terimi henüz mevcut değil, ancak uygun olurdu. Bu noktada adını BlackBerry Limited olarak değiştiren üretici, her şeyi doğru yapıyor. İş dünyasını fetheden BlackBerry, artık kişisel kullanıma yönelik cihazları da piyasaya sürüyor.

Ayrıca okuyun: Nokia’nın ilginç hikayesi

BlackBerry kendi dünyasını yaratıyor

Kanadalı şirket bunun için kendi BlackBerry dünyasını yaratıyor. Cihazlar kendi işletim sistemine ve yalnızca BlackBerry sahiplerine yönelik bir tür WhatsApp olan bir mesajlaşma servisine sahip.

Her şeyden önce, sohbet işlevi birçok özel kullanıcının ilgisini çekmektedir. Aniden hızlı mesajlar gönderilebiliyor ve birkaç saniye içinde yanıt, artık parlak renklerle parıldayan ekranda beliriyor.

Ancak BlackBerry asla tek bir şeyi yapamaz: gerçekten iyi görünmek. Arama yaparken sanki telefon sahibi kulağına hesap makinesi tutuyormuş gibi görünüyor. Tamam, itiraf etmek gerekirse, sesli mesajı dinlemek için akıllı telefonu kulağınıza bir parça kızarmış ekmek gibi koymak da pek akıllıca görünmüyor.

Bunların hiçbiri kullanıcıları rahatsız etmiyor. Tam tersine: 2000’li yılların sonlarında 40 milyondan fazla kişi BlackBerry kullanıyordu. 2009’un ilk çeyreğinde, Apple’ın yeni deniz feneri projesi iPhone’dan daha fazla cihaz raflarda yerini aldı. Belki de BlackBerry stratejistleri bu rakamlar karşısında şaşkına dönmüştü. Çünkü çok geçmeden gelişme ters yönde ve baş döndürücü bir hızla ilerliyor. Ne oldu?

Kaydırma yeni dokunuştur

Sorun klavyede. İlk olarak doktorlar BlackBerry’nin baş parmağını teşhis ediyor. O zamanki korku, cihazın yoğun şekilde kullanılması durumunda eklemin ağrılı bir şekilde iltihaplanmasıydı. Ancak BlackBerry başparmağı en küçük sorundur.

Artık pek çok kişi dokunmatik ekranlar arasında rahatça kaydırma yapmak için başparmaklarını kullanıyor. Bu çok daha eğlencelidir ve eklemi korur. Sorumlu bir BlackBerry patronunun o dönemde özellikle profesyonel sahiplerin gerçek bir klavyede yazı yazmak istediklerini iddia ettiği söyleniyor.

Bugün adamın değerlendirmesinde oldukça hatalı olduğunu biliyoruz. Yani klavyeyi elinde tutmak şirketin boynunu kırıyor. Elbette insanlar hâlâ kendi akıllı telefonlarını piyasaya sürmeye çalışıyor. Ama artık Apple ve Samsung orada hüküm sürüyor.

Marka sessizce kayboluyor

Yavaş yavaş BlackBerry birçok işlevinden ayrıldı. 2010’ların ortalarında şirket kendi işletim sistemini geliştirmeyi tamamladı. Yeni cihazlar Android’de çalışıyor ancak başarılı olmuyor. Kısa bir süre sonra kendi cihazlarının üretimi durduruldu. TCL Corporation, 2016 yılı itibarıyla lisanslı BlackBerry akıllı telefonlar üretmektedir. Ancak bu bile 2020’de sona erecek.

Bugün BlackBerry yalnızca mobil yazılım geliştirme alanında çalışmaktadır. TCL’nin ayrılmasının ardından OnwardMobility’de yeni bir lisans sahibi bulundu. Ancak bu bile artık gelecekte BlackBerry akıllı telefon üretmeyeceğini duyurdu.

Bir zamanlar iş çevrelerinde en popüler oyuncak olan BlackBerry artık artık geçerliliğini yitirdi. Ve dünya artık yazmaya kaydırmayı tercih ettiğinden, BlackBerry’nin başparmağı eklemleri yormuyor.genel-25