Cupertino şirketine, şirketin akıllı telefonlarının, dizüstü bilgisayarlarının, tabletlerinin ve akıllı saatlerinin karanlık bir versiyonunu üretmesine izin verebilecek bir patent verildiği için, iPhone ve MacBook modelleri gelecekte yeni mat siyah renk seçeneklerine sahip olabilir. ABD Patent Ofisi (USPTO) tarafından Salı günü yayınlanan patent belgesi. Apple’ın da aralarında bulunduğu orijinal ekipman üreticileri (OEM’ler) geçmişte mat yüzeyli cihazlar piyasaya sürmüş olsa da, siyah gibi koyu renkli bir cihaz yaratmanın zor olduğu ortaya çıktı.

ABD patenti 11751349-B2“Mat siyah görünüme sahip eloksallı parça” başlıklı patent Salı günü Apple’a verildi ve USPTO, teknolojinin mucitleri olarak James Curran, Aaron Paterson ve Sonja Postak’a itibar ediyor. Patent ofisi tarafından yayınlanan belgede Apple’ın patent başvurusunu Mayıs 2020’de yaptığı da ortaya çıkıyor.

Apple’ın en son patenti, hem metal bir alt tabakadan hem de metal alt tabakadan oluşturulan anodize edilmiş bir katmandan oluşan anodize edilmiş bir parçanın kullanımına atıfta bulunuyor. Şirket, anotlanmış katmanı, farklı konumlarda bulunan ve cihazın muhafazasının yüzeyine düşen ışığı emebilen ışık emici özelliklerden yararlanacak şekilde tasarladı. Apple, bu ışık emici özellikleri oluşturmak için anotlanmış bir parçanın yüzeyini aşındırmayı planlıyor.

Apple, anotlanmış katmana renk kazandırmak için yüzeyde, içinde renk parçacıkları bulunan “gözeneklerin” kullanımını açıklıyor. Patent belgesi, anotlanmış katmanın bir CIELAB L* değeri bu 10’dan düşüktür. Bu, ürün yüzeyinin görünümünün neredeyse siyah fakat mat yüzeyli olacağı anlamına gelir.

mat siyah kaplama patenti apple uspto apple patenti

Şekil 6A, 6B, 7A ve 7B, kazınmış anodize edilmiş parçayı elektron mikroskobu altında göstermektedir
Fotoğraf Kredisi: USPTO/ Apple

Pek çok üretici, neredeyse siyah renkli, mat kaplamalı cihazlar yaratmaya çalıştı, ancak çoğu çaba başarısız oldu; siyah renkli anodize metal parlak görünüyor ve büyük miktarda ışığı absorbe etmek yerine yansıtıyor. Apple, patent belgesinde şirketin metal kaplamalı, tamamen siyah bir cihaz yaratmayı nasıl başardığına dair ayrıntılar verdi.

Son raporlar, Apple’ın dokunsal geri bildirim ve basınca duyarlı giriş sağlayabilen akıllı yüzük gibi ürünler üzerinde çalışabileceğini gösteriyor. Benzer şekilde, yakın zamanda yapılan bir patent başvurusu, Apple’ın kablosuz kulaklıklarının beyin elektriksel aktivitesini ölçmesine olanak tanıyan AirPods sensörleri üzerinde çalışıldığını ima ediyor. Apple ayrıca yakın zamanda gelecekteki MacBook ve Mac bilgisayarlara Face ID desteğinin eklenebileceğine işaret eden ikinci bir patenti de aldı.


Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8