Elon Musk’un Tesla’sı, ‘Elon Modu’ adı verilen ve sürücülerin ellerini direksiyona koymalarına gerek kalmadan sürücü destek sisteminin uzun bir süre kontrolü ele almasına olanak tanıyan bir özellik olan gizli bir Tesla Otomatik Pilot seçeneği nedeniyle araştırılıyor.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla’nın, sürücü destek sisteminin uzun bir süre boyunca kontrolü ele almasına izin verdiği bildirilen bir özellik olan “Elon Modu” hakkında bir soruşturma başlattı.

NHTSA, 26 Temmuz’da Tesla’ya, Otopilot özelliğiyle ilgili verileri talep eden bir mektup yayınladı. Bu mektup yakın zamanda ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın internet sitesinde kamuoyuna duyuruldu.

Eğlencede aşırıya kaçmak
NHTSA’nın endişesi, sürücüye ellerini direksiyon simidinde tutmasını bildirmeden aracı kontrol etmek için Otopilot konfigürasyonunun etkinleştirilebilmesi olasılığından kaynaklanıyor. Bu, sürücülerin sistemi kullanırken daha az meşgul ve dikkatli olmasına yol açarak güvenliği tehlikeye atabilir.

İlgili Makaleler

Tesla'nın

Tesla’nın EV Broth’u: Elon Musk, yapay zekayı otomatik pilota alıyor, araba çılgına döndükten sonra görevi devralmak zorunda kalıyor

Tesla'nın

Tesla Hacklendi: 75 binden fazla mevcut ve eski çalışanın kişisel bilgileri sızdırıldı

Otopilot sistemi kapsamında, sürücü destek özellikleri etkin olsa bile sürücülerin ellerini direksiyon simidinde tutması bekleniyor. Sürücü ellerini çekerse aracın dokunmatik ekranında hatırlatma amaçlı bir sembol yanıp sönüyor.

Ancak bir yazılım korsanı, sürücünün bu hatırlatmayı dikkate almaması ve elleri direksiyonda olmadan sürüşe devam etmesi durumunda aracın sürücü destek özelliklerinin sürüşün geri kalanı boyunca devre dışı bırakılabileceğini keşfetti. Bu keşif, YouTube’da yayınlanan bir video aracılığıyla kamuoyuna duyuruldu.

‘Elon Modu’ nasıl bulundu?
Carnegie Mellon Üniversitesi’nde otomotiv güvenliği araştırmacısı ve bilgisayar mühendisliği doçenti olan Philip Koopman, güvenliği tehlikeye atabilecek gizli özellikler konusundaki endişelerini dile getirdi. Bu tür özelliklerin üretim yazılımlarında yeri olmadığını kaydetti.

NHTSA halihazırda sabit acil durum araçlarının karıştığı birkaç Tesla kazasını araştırıyor ve bu yeni soruşturma şirketin karşı karşıya olduğu incelemeyi artırıyor. Kurum, sürücülerin teknolojiye olan güvenini doğru bir şekilde değerlendiren sürücü dikkat ve izleme sistemlerinin önemini vurguladı.

NHTSA, Tesla’ya, ilgili tüm belgelerin sağlanmasını da içeren emre yanıt vermesi için 25 Ağustos’a kadar süre verdi. Buna uyulmaması, günde 26.315 dolara kadar para cezasıyla sonuçlanabilir. Yanıt olarak Tesla, kamuoyunun ayrıntılardan habersiz kalmasına neden olarak, yanıtının gizli tutulmasını talep etti. NHTSA’nın Tesla’nın yanıtına nasıl yanıt vereceği henüz bilinmiyor.genel-5