Mobil oyun konsolları alanında son aylarda çok şey yaşandı. Nintendo Switch’in yanı sıra artık Steam Deck, ROG Ally ve Aya Neo Air gibi ürünler de var.Artık Lenovo kendi el konsolunu da piyasaya sürüyor.

Yeni cihaza Lenovo Legion Go adı verildi ve ilk olarak Berlin’deki IFA’da gösterildi. Konsept Nintendo Switch’i çok andırıyor çünkü Legion Go ayrıca çıkarılabilir kontrolörlerle birlikte geliyor ve ayrı olarak kurulabilen standlı bir ekrana sahip. Ancak oyun konsolu Windows 11 üzerinde çalışıyor ve bu nedenle farklı bir oyuncu grubuna hitap ediyor.

Nintendo Switch tarzında oyun konsolu

Legion Go ismi mobil kullanımı ifade etmektedir. Ancak konsol hafif ve kompakt olmaktan çok uzaktır. QHD ekranın tek başına köşegeni 8,8 inçtir. Bu nedenle oyuncular için geniş bir alan sunar, ancak cihazın ağırlığı da 640 gramdır. Kontrolörler de takılırsa toplam ağırlık 854 grama çıkar. Lenovo’nun Legion Go’su bu nedenle piyasadaki en ağır el konsollarından biridir. pazar. Oyunseverlerin yorulmadan uzun süre ellerinde tutamaması gerekiyor.

Ancak belirtildiği gibi denetleyiciler çıkarılabilir ve ardından Nintendo Switch’i anımsatan oyun işlemlerine izin verilebilir. Stand sayesinde ekran bağımsız olarak ayakta duruyor ve 2560 x 1600 piksel, 144 Hz yenileme hızı ve 500 nit’e varan parlaklık ile gerçekten iyi bir görüntü sunuyor.

Nintendo Switch’te olduğu gibi, denetleyiciler de Lenovo Legion Go’dan çıkarılabilir. Uygun tabanla doğru kontrol cihazı bir oyun faresine dönüşür.Fotoğraf: TECHBOOK

Lenovo ayrıca doğru denetleyici için oyun faresine dönüştürülebilecek bir taban da sağlıyor. Bu prensip acil durumlarda oldukça işe yarar ancak daha uzun oyun turları için pek uygun değildir. Bir yandan kullanım pek de ergonomik olmayan bir el pozisyonu gerektiriyor. Öte yandan, kaide ve kontrol cihazı sıkı bir şekilde birbirine bağlı değil ve ikincisini kaldırdığınız anda kolayca parçalanıyor.

Ayrıca okuyun: Sızan video, Sony’nin yeni el konsolunu tüm ayrıntılarıyla gösteriyor

Üst düzey çip ve Windows 11 ile Lenovo Legion Go

Çıkarılabilir denetleyicilerden daha da önemlisi konsolun iç işleyişidir. Burada Lenovo, RNDA-3 grafikleri de dahil olmak üzere AMD Ryzen Z1 Extreme’e güveniyor. Başlangıçta dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen çip, üst düzey sektörde yer alıyor ve 8 çekirdeğe ve hiper iş parçacığına (SMT) sahip. Bu arada aynı çip, halihazırda kapsamlı bir şekilde test edebildiğimiz ROG Ally’de de kullanılıyor. Bellek açısından ise 16 GB LPDDR5X RAM ve 256 GB, 512 GB veya 1 TB kapasiteye sahip bir SSD bulunuyor. Dahili hafıza ayrıca microSD kart aracılığıyla 2 TB’a kadar genişletilebiliyor. Kullanıcılar pil için 49,2 watt saat kapasite bekleyebilirler. DP Alternatif Modu ve Güç Dağıtımı özelliğine sahip iki USB-C bağlantı noktası (USB 4) ve 3,5 milimetrelik bir jak da yerleşiktir.

Sistem Windows 11’i temel aldığından konsol yalnızca Steam gibi çok sayıda oyuna erişim sağlamakla kalmıyor. Prensip olarak onunla bir PC’de olduğu gibi çalışabilirsiniz. İster Microsoft Office, Teams, Facebook veya Solitaire olsun, bilgisayardan bilinen programlar Lenovo Legion Go’da da mevcuttur. Lenovo Legion Go alıcıları, üç aylık ücretsiz Xbox Game Pass Ultimate aboneliğine sahip oluyor.

Kumar oynarken ilk izlenim

IFA’da TECHBOOK, Lenovo Legion Go’yu deneme fırsatı buldu. Ancak gösterilen ürün nihai ve tam gelişmiş versiyon değildi. Uygulamalı deneyime ilişkin ilk izlenimlerimiz bu nedenle piyasaya sürülmeden önce değişebilir.

IFA'da Lenovo'nun Legion Go ürününü deneme fırsatımız oldu
IFA’da Lenovo’nun Legion Go ürününü deneme fırsatımız olduFotoğraf: TECHBOOK

Belki bu da yanlış değil, çünkü birkaç küçük noktanın oldukça başarılı olduğunu bulamadık. Örneğin kontrolör aracılığıyla çalıştırma. Her biri yalnızca bir Hall Effect joystick’i getirmekle kalmıyor, aynı zamanda entegre bir trackpad’e, büyük D-Pad’e, açılı fare tekerleğine ve toplam 10 atanabilir omuz düğmesine, tetikleyiciye ve kavrama düğmesine de sahip. Ancak ilk kez oynarken tuşlar biraz gıcırdadı ve kumanda kolları biraz süngerimsi görünüyordu. Üreticinin burada iyileştirmeler yapacağını umuyoruz.

Ekran ise yüksek kontrastlı ve renkli ekranıyla bizi etkiledi. Ancak camın bazen çok yansıtıcı olabileceğini ve bu durumun açık havada oyun oynamayı zorlaştırabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Yükleme süreleri iyiydi ve oyuna göre değişiyor. Hot Wheels gibi test oyunları yüklendikten sonra son derece hızlı tepki verdi. Ekranın üst kenarındaki ısıyı dağıtan fan yük altında açılır. Onu neredeyse hiç duymuyorsunuz ama havayı büyük bir gürültüyle dışarı çıkardığı için onu hissedebiliyorsunuz. Oyun ürünleri için hoş bir hile ve tipik bir özellik, güç düğmesindeki RGB aydınlatmanın yanı sıra oyun çubuklarının etrafındaki özelleştirilebilir RGB halkalarıdır.

Çanta Legion Go'ya dahildir
Çanta Legion Go’ya dahildirFotoğraf: TECHBOOK

Lenovo Legion Go fiyatlandırması ve kullanılabilirliği

Lenovo’ya göre Legion Go ekim ayında mağazalarda satışa sunulacak. RRP, kasa ve fare eklentisi gibi aksesuarlar fiyata dahil olmak üzere 799 Euro’dur. Oyuncular aynı fiyata ROG Ally’yi de alabilirler ancak bunun daha küçük bellek ve daha küçük pil ile yetinmesi gerekiyor.genel-25