Ajansın başkan vekili Reuters’e verdiği demeçte, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin (NHTSA) Tesla Otopilot’a yönelik iki yıllık soruşturmasını çözeceğini ve yakında kamuya açık bir duyuru yapabileceğini söyledi. NHTSA Yönetici Vekili Ann Carlson, ajansın genel merkezinde yapılan bir röportajda Reuters’e “Tesla soruşturmasıyla ilgili bir çözüme ulaşacağız” dedi.

Gelişmiş sürücü destek sistemlerinden genel olarak bahsederek şunları söyledi: “Sürücülerin dikkat etmesi gerçekten önemli. Ayrıca sürücü izleme sistemlerinin, insanların teknolojiye aşırı güvendiğini dikkate alması da gerçekten önemli.”

Tesla soruşturmasının nasıl çözülebileceğini tartışmayı reddetti ancak “umarım nispeten yakın zamanda bir şeyler duyarsınız” diye ekledi. Tesla, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Ajans, Tesla araçlarının sabit acil durum araçlarına çarptığı bir düzineden fazla kaza tespit ettikten sonra Otopilot’un performansını araştırıyor. Ayrıca Tesla araçlarının, sürücü destek sistemini kullanırken sürücülerin dikkatli olmasını yeterince sağlayıp sağlamadığını da araştırıyor.

Haziran 2022’de NHTSA, sondayı ilk olarak Ağustos 2021’de açtığı 830.000 Tesla aracına yükselterek bir mühendislik analizine tabi tuttu; bu, potansiyel olarak geri çağırma talebinde bulunabilmesi için gerekli bir adımdı. Geçtiğimiz ay NHTSA, soruşturma kapsamında Tesla’dan güncellenmiş yanıtlar ve güncel veriler istedi.

Otopilot, arabaların kendi şeritleri içinde otomatik olarak yön vermelerini, hızlanmalarını ve fren yapmalarını sağlamayı amaçlarken, gelişmiş Otopilot otoyollarda şerit değiştirmeye yardımcı olabilir.

Ayrı olarak, 2016’dan bu yana NHTSA, Autopilot gibi sürücü sistemlerinin kullanıldığından şüphelenilen durumlarda üç düzineden fazla Tesla özel kaza soruşturması başlattı ve bugüne kadar 23 kazada ölüm bildirildi.

Carlson, araştırılan çok sayıda kaza göz önüne alındığında, Otopilot soruşturmasının “karmaşık” olduğunu belirtti. Carlson, “Bunlar çok büyük sayılar ve biz de bunun üzerinde çalışıyoruz” dedi.

NHTSA daha önce kanıtların Tesla’nın sürücünün dikkatini çekmeyi amaçlayan uyarı stratejisinin etkinliği hakkında soru işaretleri uyandırdığını söylemişti.

Ajans, 2022’de önceki kazalarda 11 araçtan dokuzunun, çarpışmadan önceki son dakikaya kadar hiçbir sürücü müdahalesi veya görsel veya sesli uyarı göstermediğini, dördünün ise son Otopilot kullanım döngüsü sırasında hiçbir görsel veya sesli uyarı göstermediğini söyledi.

NHTSA, 2017 yılında Autopilot’a yönelik daha önceki bir soruşturmayı herhangi bir işlem yapmadan kapatmıştı. Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB), Tesla’nın Otopilot için sistem koruması eksikliğini ve NHTSA’nın Otopilot güvenliğini sağlayamamasını eleştirdi.

NTSB başkanı Jennifer Homendy, NHTSA’nın otomobil üreticilerinden “otomatik araç kontrol sistemlerinin kullanımını, tasarlandıkları koşullarla sınırlayan sistem koruma önlemlerini dahil etmelerini” talep etmesi gerektiğini söyledi.

© Thomson Reuters 2023


Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8