Samsung Galaxy Z Fold 5 (test) için 1.899 euro. Samsung Galaxy Z Flip 5 (test) için 1.199 euro. Oppo Find N2 Flip (test) için 1.099 Euro. Motorola Razr 40 Ultra için 1.199 (test).

İlk Samsung Galaxy Fold’un piyasaya sürülmesinden dört yıldan fazla bir süre sonra, hâlâ asgari ücretin 1,5 katı maliyeti olmayan katlanabilir akıllı telefonları bekliyoruz. Ama bu yakın zamanda gelmeyecek. Bunun nedenini bu görüş yazısında açıklayacağım.

Piyasanın henüz hazır olmadığı bildiriliyor

Şubat ayındaki MWC 2023 sırasında açıkladı Oppo’nun Yurt Dışı Satış ve Pazarlama Başkanı Billy Zhang, uygun fiyatlı katlanabilir akıllı telefonların neden gerçeklikten uzak olduğunu anlatıyor.

“Eğer bir ürünü beğendiyseniz [ein faltbares Mittelklasseprodukt] Konuşursak, bunun gerçekten iyi bir deneyim sunup sunamayacağını merak etmek gerekiyor, çünkü SoC veya fotoğrafçılık gibi şeylerden fedakarlık ederek orta aralığa ulaşmaya çalışırsak bu iyi bir şey olmaz. Çünkü SoC’den tasarruf edersek görüntülemenin hesaplama gücünü maksimuma çıkaramayız.”

Oppo Find N2 Flip

Oppo Find N2 Flip, üreticinin Avrupa’daki ilk katlanabilir akıllı telefonudur ve piyasaya sürüldüğünde 1.099 Euro’ya satılmıştır / © NextPit.

Buraya kadar bu argüman aslında her akıllı telefon için geçerli olabilir. Samsung veya Motorola’nın ilk katlanabilir akıllı telefonlarının başlangıçta teknik özelliklerden çok büyük tavizler verdiğini düşünürsek bu oldukça çelişkili. Katlanmayan amiral gemileriyle aradaki fark yavaş yavaş kapansa da, bugün de durum aynı.

Oppo temsilcisi daha sonra katlanabilir akıllı telefonları daha uygun fiyatlarla satmanın bazı yollarından bahsetti. Ünlü “aşağıya damlama” argümanını kullandı. Bu teknoloji ne kadar yerleşirse, üretimi de o kadar kolay olacak ve üretim maliyetlerinin amorti edilmesi de o kadar kolay olacaktır. Ancak şarkının ister teknolojide ister başka bir yerde olsun, çok nadiren işe yaradığını biliyoruz.

Billy Zhang ayrıca daha az asil malzemeler kullanma olasılığından da bahsetti; B. Çerçeve ve kabuklar için plastik. Veya örneğin belirli bileşenler olmadan yapmak; B. katlanabilir kapaklı akıllı telefonların kapak camı. Ancak Oppo kısa sürede toparlandı ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayacağı için bu yola gitmek istemediğini belirtti.

Ancak gelecekte diğer rakipler de bu yola başvurabilir. Fiyatı 1.000 Euro’nun altında olsa, ekran kapağı olmayan ve orta sınıf SoC’ye sahip katlanabilir bir akıllı telefon alır mıydınız?

Motorola Razr 40

Bu yıl piyasaya çıkan Motorola Razr 40 (test), 899,99 euro fiyatıyla piyasadaki en ucuz katlanabilir akıllı telefon / © nextpit

Katlanabilir akıllı telefon üretmek gerçekten bu kadar pahalı mı?

Evet, 2023 yılında ve bu yeni segmentin ortaya çıkışının üzerinden dört yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen katlanabilir akıllı telefonların üretimi hala çok pahalı. Ancak üretim maliyeti gerçekten de katlanmayan bir amiral gemisiyle karşılaştırıldığında fiyat farkını haklı çıkaracak kadar orantısız mı?

2022’nin sonunda önde gelen Japon teknoloji ortamı, Nikkei Japonlarla birlikte sökmek-Fomalhaut Techno Solutions şirketi Samsung Galaxy Z Fold 4’ün parçalanması başından sonuna kadar.

O dönemde medya, çeşitli bileşenlerin fiyatlarına dayanarak Samsung’un katlanabilir cihazının üretim maliyetinin 670 ABD doları olacağını tahmin ediyordu. Enflasyonla birlikte 2023’te 640 euro civarındayız. Bu meblağ, Galaxy Z Fold 4’ün o zamanki tanıtım fiyatı olan 1.799 euronun yüzde 34’üne denk geliyor.

Samsung Galaxy Z Fold 4'ün parçalanması

Samsung Galaxy Z Fold 4’ün çeşitli bileşenleri. / © Nikkei; Fomalhaut Tekno Çözümleri.

Bu yılın Mart ayında araştırma enstitüsü şunu yayınladı: kontrpuan pazar analizi, bir terminoloji veya “malzeme listesi” (BoM) Galaxy S23 Ultra’nın (test). Yine, Ar-Ge, pazarlama vb. harcamaları hesaba katmak değil, bir ürünün ham bileşenlerinin kümülatif fiyatını değerlendirmekle ilgilidir.

Samsung’un katlanamayan amiral gemisinin üretim maliyeti 469 dolardı, bu da 430 avroya denk geliyor. Samsung Galaxy S23 Ultra’nın 1419 Euro’luk tanıtım fiyatına göre bu üretim maliyetleri yüzde 30’u oluşturuyor.

Pasta grafiği, Galaxy S23 Ultra'nın ayrı ayrı bileşenlerinin fiyatlarını gösterir.

SoC ve 5G modem, Samsung Galaxy S23 Ultra’nın üretim maliyetlerinin çoğunu oluşturuyor. / © Kontrpuan.

Brüt üretim maliyetlerindeki bu yüzde dört fark, Samsung’un katlanabilir amiral gemisini “normal” amiral gemisinden 400 euro daha fazla satmasını haklı gösterebilir mi? Bilmiyorum. Lojistik ve üretim konusunda uzman değilim. Ancak çok daha büyük bir fark beklediğimi itiraf etmeliyim.

Yeni gelişen bir teknoloji için Ar-Ge harcamaları elbette daha yüksektir. Ayrıca, halkı bu yeni ürün kategorisine alıştırmak için yapılan pazarlama kampanyalarının daha fazla paraya mal olması gerekiyor. Ancak hammadde açısından oldukça benzer maliyetlerle karşı karşıyayız.

Üreticilerin uygun fiyatlı katlanabilir ürünler satmak için hiçbir nedeni yok

Akıllı telefon üreticilerinin kar marjlarını aşırı derecede artırmaları şaşırtıcı değil. Samsung, Xiaomi, Oppo ve diğerleri kar amacı güden şirketlerdir. Para kazanmakla ilgili.

Ve pek çok teknoloji manyağı için paranın hâlâ oldukça kolay olduğu aşikar. Bu benim için doğru değil ve belki çoğunuz için de değil; ancak bir grup insan katlanabilir bir akıllı telefon için asgari ücretin 1,5 katını, hatta neredeyse iki katını ödemeye oldukça istekli.

tarafından hazırlanan bir rapora göre kontrpuan, İlişkili basın Temmuz ayında katlanabilir akıllı telefonların küresel satışları 2023’te 19 milyon adede yaklaşacak.

Bu, esas olarak Çin’deki artan tüketici talebinin etkisiyle 2022’ye göre yüzde 45’lik bir artış olacak.

Sihirbaz Antoine, açılmış bir Samsung Galaxy Z Fold 5'i tutuyor

Bakış Açısı: Samsung’un CEO’su banka hesabınızdaki parayı görüyor. / © sonrakipit

Güvercinler olduğu sürece birkaç ekmek kırıntısından fazlasını vermenin bir anlamı yok. Artan fiyatlara rağmen talep büyümeye devam ederken Samsung gibi bir üretici neden altın kazını feda etsin ki?

Ben şahsen, katlanabilir form faktörünün tek başına, üreticiler için katlanabilir akıllı telefonların fahiş fiyatlandırmasını haklı çıkardığına inanıyorum. Samsung, Oppo, Xiaomi ve Google, şişirilmiş fiyatlarını haklı çıkarmak için bu serinlik faktörüne güveniyor.

Ekonominin yavaşladığı ve aynı zamanda satın alma gücünün azaldığı sorunlu bir piyasada satışlar arttığı sürece, üreticilerin daha cazip fiyatlar sunduğunu düşünmüyorum.

Katlanabilir akıllı telefonların bir gün uygun fiyatlı olacağına dair bir umut var mı?

Bu soruyu daha önce uzun uzun tartışmıştım. Bana göre bir akıllı telefonu “herkes için” diye satıyorsanız, kullanıcıların yüzde 90’ının karşılayamayacağı fiyatlara ulaşamazsınız.

Veya bu katlanabilir akıllı telefonun lüks bir ürün olduğunu varsaymanız ve potansiyel müşterilerin çoğunluğunun mali açıdan dışlanmasını kabul etmeniz gerekir.

“İnsanları birbirine bağlama” kartını oynayıp ardından ürün için bir buçuk ay ücret alamazsınız. Bu oldukça basit bir şekilde küstahlık ve katıksız bir alaycılıktır.

Samsung Galaxy Z Katlama 5

Samsung Galaxy Z Fold 5’in fiyatı bu yıl 1.899 avro, bu çok büyük bir rakam. / © sonrakipit

Öte yandan katlanabilir cihaz pazarının oluşum aşamasını geçtiği de yadsınamaz. Samsung, özellikle bu yıl katlanarak büyüyen Çin’de bu pazardaki hakim konumunu genişletmeye devam ediyor.

Pasta grafiği, Samsung'un Çin'deki katlanabilir akıllı telefon pazarındaki büyümesini belgeliyor.

Samsung’un Çin’deki katlanabilir akıllı telefon pazarındaki büyümesi. / © kontrpuan.

Ve diğer oyuncular da pazara girmeye başlıyor. Motorola yakın zamanda Razr 40 (test) ve Razr 40 Ultra (test) ile çok güvenilir ve her şeyden önce daha ucuz alternatifler sundu. Tamam, hâlâ en az 900 £ durumdayız, ancak bu, Samsung Galaxy Z Fold 5’in başlangıç ​​fiyatından 900 £ daha ucuz (inceleme).

Xiaomi, henüz Avrupa pazarına öncelik vermese de, Xiaomi Mix Fold 3 ile bu nişteki hedefini de doğruluyor. Ancak emin olun ki bu yeni rekabet, çeşitli üreticilerin fiyatlandırma stratejilerinde yer yer ayarlamalara yol açacaktır.

Belki 2030 yılına kadar 500 Euro’ya katlanabilir bir Redmi akıllı telefon çıkar, kim bilir? Ancak belki de katlanabilir akıllı telefonlar da geçmişteki diğer tasarım trendleri gibi ortadan kaybolacak.

Ben kişisel olarak durumun böyle olacağını düşünmüyorum. Katlanabilir akıllı telefonların kalıcı olacağını düşünüyorum. Ama aynı zamanda yüksek fiyatlara alternatif olamayacak kadar iyi olduklarını düşünüyorum.

Bunun hakkında ne düşünüyorsun? Ucuz katlanabilir bir akıllı telefon sizin için heyecan verici olur mu? Kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda bu form faktörü genel olarak sizin için uygun mu? Katlanabilir bir akıllı telefonu hangi fiyata uygun fiyatlı olarak tanımlarsınız?

Daha fazla bilgi için Samsung Galaxy Z Fold 5 ile Galaxy Z Fold 4 karşılaştırmamıza ve 2023’ün en iyi katlanabilir telefonları seçimlerimize göz atın.genel-27