Microsoft’un popüler masaüstü işletim sistemi ve ilgili ürünlerine otomasyon ve yapay zeka desteği eklemeye çalıştığı bildirildiğinden, Windows 11 yakında yapay zeka (AI) özellikleri için destek alabilir. Redmond merkezli yazılım şirketinin Windows 11 işletim sistemi, görsel görüntüleme ve temel manipülasyon için sırasıyla Fotoğraflar ve Paint uygulamalarıyla birlikte geliyor. Bir rapora göre, bu uygulamalar yakında optik karakter tanıma (OCR) ve üretken yapay zekayı kullanarak anında görüntü oluşturma gibi özellikler için destek kazanabilir.

Windows Central’a göre rapor Microsoft, isimsiz kaynaklara dayanarak üç uygulamaya (Fotoğraflar, Kamera, Paint ve ekran görüntüleri yakalamak için kullanılan Ekran Alıntısı Aracı) yapay zeka özellikleri ekleme üzerinde çalışıyor. Bu uygulamalar Windows 11’de kullanıma hazırdır ve yeni işlevsellik, Microsoft Store’daki uygulama güncellemeleri veya şirketin işletim sistemindeki düzenli özellik güncellemeleri aracılığıyla eklenebilmektedir.

Firma, Microsoft Paint uygulamasına, temel görüntü işleme aracının anında istemleri kullanarak görüntüler oluşturmasına ve bunları uygulamada düzenlemesine olanak tanıyacak üretken yapay zeka desteği ekleme olasılığını düşünüyor. Microsoft daha önce yenilenen yapay zeka destekli Bing uygulamasında, OpenAI’nin DALL-E metinden görüntüye modeliyle birlikte kullanıcı tarafından sağlanan istemlerle görüntü oluşturma desteğini sunmuştu.

Bu arada, Windows 11’de görselleri açmak için kullanılan varsayılan uygulama olan Fotoğraflar uygulaması ve Ekran Alıntısı Aracı, şu anda akıllı telefonlarda mevcut olan bir özelliğe sahip olabilir: OCR desteği. Bu, milyonlarca kullanıcının işine yarayabilecek ve aynı işlevselliği sunan çevrimiçi hizmetleri kullanma ihtiyacını ortadan kaldıracak bir özelliktir. Raporda ayrıca bir sayfanın fotoğrafındaki metni algılamak için OCR desteğine sahip Kamera uygulamasının dahili yapısının bir görüntüsü de yer alıyor.

Microsoft’un bu özellikleri Windows kullanıcılarına sunup sunmayacağı ya da ne zaman sunacağı konusunda herhangi bir bilgi yok; ancak bu özelliklerden bazılarının sinirsel hesaplamanın güvenilir bir şekilde çalışması için özel donanım gerektirebileceği belirtiliyor. Windows 11’in gelecek yıl büyük bir yazılım güncellemesi alması bekleniyor; bu, birçok yapay zeka özelliğinin işletim sistemine geçebileceği bir dönem. Ancak rapora göre, bu özelliklerin bazıları hala “deneysel” durumda, bu da kullanıcılara sunulmasının biraz zaman alabileceği anlamına geliyor.


Bağlı kuruluş bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir; ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8