X (sosyal medya sitesi önceden bilinen Twitter gibi) tartışmalı olabilecek yeni bir kimlik doğrulama özelliği başlatma sürecindedir. Şu anda yalnızca premium kullanıcılar için sunulan/zorunlu olarak sunulan özellik “Mavi” abonelerkullanıcılardan söyledikleri kişi olduklarını doğrulamak için bir selfie ve devlet tarafından verilmiş bir kimlik resminin üzerinden geçmelerini istiyor.

Yeni özellik ilk olarak uygulama araştırmacısı tarafından fark edildi Nima OwjiX’in duyurusunun ekran görüntülerini geçen hafta profilinde paylaşan. “Devlet tarafından verilmiş bir kimlik sağlayarak hesabınızı doğrulayın. Bu genellikle yaklaşık 5 dakika sürer,” diye yazıyor Owji tarafından paylaşılan bir ekran görüntüsü. Bildirim, kullanıcıların kabul etmesi gereken ve X’in biyometrik veriler de dahil olmak üzere kullanıcı verilerini “kimliğe bürünmeyi önlemek de dahil olmak üzere emniyet ve güvenlik” amacıyla 30’a kadar veri için saklamasına izin veren bir onay formu içerir.

Elon Musk'un X'i Devlet Kimliği Gerektiren Kullanıcı Doğrulamasını Test Ediyor başlıklı makalenin resmi

Ekran görüntüsü: Lucas Ropek/X

Bilgisayar Dergisi raporlar mikroblog sitesinin yeni hizmeti sağlamak için İsrailli kimlik doğrulama ve yönetim şirketi Au10tix ile ortaklık kurduğunu söyledi. Au10tix web sitesinde övünüyor Kullanıcıları 4-8 saniyede doğrulamak için “son teknoloji yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojisini” kullandığını ve aralarında Google, Uber, Microsoft ve PayPal’ın da bulunduğu çok sayıda büyük teknoloji platformunu müşteri olarak talep ettiğini söylüyor. Şirketin sitesinde ayrıca “müşterilerin ve yeni satıcıların kimliklerini doğrulamak” için yüz tanıma teknolojisinin kullanıldığı belirtiliyor. Gizmodo yorum yapmak için şirkete ulaştı ve geri dönüş alırsak bu yazıyı güncelleyecek.

X’in dini lideri Elon Musk, yeni özellik hakkında henüz kamuya açık bir yorumda bulunmadı. Bugünlerde platformdan alacağınız resmi yoruma en yakın yoruma birisi şunu ekledi: topluluk notu PCMag makalesine bu okur: “Kimlik doğrulama, X Blue kullanıcıları için isteğe bağlı bir doğrulama katmanı olacak. Bu durum Blue olmayan kullanıcıları hiçbir şekilde etkilemeyecektir.” Notun kaynağı bir madde Kendisi de Owji’nin araştırmasına dayanan SocialMediaToday’dan, “XBlue abonelerinin, tüm XBlue özelliklerinin kilidini açmak için eninde sonunda resmi kimlik onayı sağlamaları gerekebileceğini” belirtiyor.

X’in yeni doğrulama sürecini çevreleyen ayrıntılar yetersiz olsa da sistem, son yıllarda ortaya çıkan diğer web doğrulama çabalarını anımsatıyor gibi görünüyor. En önemlisi, X’in sistemi akla şunu getiriyor: ID.me biyometrik doğrulama süreci IRS’nin geçen yıl kendi web sitesi için pilot uygulaması yaptığı. X’in yeni özelliği gibi, bu sistem de kullanıcının kimliğini doğrulamak için biyometrik verilerin ve devlet tarafından verilen belgelerin üçüncü taraf bir yükleniciye gönderilmesini içeriyordu.

Yeni doğrulama standartlarının potansiyeli ve tehlikesi

İnternette kimlik doğrulama her zaman hassas bir konu olmuştur. Eleştirmenler ve sivil özgürlük savunucuları geniş çapta kınandı gizlilik ihlali olarak gördükleri için popüler sitelerde zorunlu kimlik doğrulaması uygulamaya çalışıyor. Ancak kimse internetteki anonimliğin de dezavantajları olmadığını tartışmıyor. Tarihsel olarak konuşursak, Twitter büyük bir yanlış ve yanlış yönlendirme vektörü olmuştur. dezenformasyonbunların çoğu platformun doğrulama standartlarının genel eksikliğinden kaynaklanıyor (bot hesapları Ve anonim profiller sitede her zaman gelişti). Bazıları, zorunlu kimlik doğrulamanın bu tür bilgi kirliliğini etkili bir şekilde ortadan kaldırabileceğini savundu, ancak mahremiyetle ilgili endişeler bu tür politikaların uygulanmasını büyük ölçüde engelledi. Eleştirmenler, X gibi sitelerde anonimliğin faydasının, sınırsız dezenformasyon kampanyalarının zararından çok daha ağır bastığını savunuyor.

Yine de bazı çevrelerde doğrulamanın çekiciliği artıyor gibi görünüyor. Siyasi bir konu olarak çocuk güvenliği yeni bir odak Platformları, kullanıcılarının kim olduğunu açıklamaya zorlayacak düzenlemelerin oluşturulması üzerine, sağ eğilimli bir grup eyalet yakın zamanda ID oluşturdu. Porno siteleri için doğrulama gereksinimlerive Avrupa meşgul kanunları formüle etmek bu, dijital harcamaya bağlı yeni doğrulanmış kimlikler yaratacaktır. Uzun süredir gizliliğe takıntılı bir web topluluğu olan kripto bile yeni kimlik doğrulama planlarına doğru yalpalıyor gibi görünüyor (biz sana bakıyorum, Worldcoin).

X’in yeni doğrulama planının nasıl işleyeceği veya herhangi birinin ehliyetinin resmini Elon Musk’a gönderme fikrini çekici bulup bulmayacağı belli değil. Yine de, web kullanıcılarının kendilerini muhtemelen web’in bu doğrulanmış versiyonuna gittikçe daha fazla benzeyen ve eskiden bildikleri serbest dönen vahşi batıya daha az benzeyen bir internete hazırlamaları gerekiyor.

genel-7