Güvenlik anahtarları harikadır ve henüz bir anahtarınız yoksa bir tane almanızı öneririm.

Güvenlik anahtarlarını bilmiyor musunuz? Güvenlik anahtarı, bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza takılan ve hesabınızın kimliğini doğrulamak için metin mesajlarının yerini alan küçük bir USB anahtarıdır.

Somut olarak, bir hesaba bağlandığınızda ve kimliğinizi doğrulamanız istendiğinde, size SMS ile ulaşan bir kodu almak için akıllı telefonunuzu almak yerine, sadece güvenlik anahtarına basmanız yeterlidir. İşte başlıyoruz. Kısacası, şifre yöneticilerinin ortaya çıkışından bu yana çevrimiçi güvenliğin başına gelen en iyi şey.

Bilgisayar güvenliği, bilgi işlem gücündeki çarpıcı artışı takip etmek zorunda kalacak

Ancak, kuantum bilgisayarların bugün imkansız olduğu düşünülen iş yüklerinin üstesinden gelebileceği bir çağa girerken, bilgisayar güvenliğinin, bilgi işlem gücünde gelmekte olan çarpıcı artışa ayak uydurması gerekecek.

Siber güvenlik ve yapay zeka araştırma direktörü Elie Bursztein ve yazılımdan Fabian Kaczmarczyck, “Kuantum saldırıları uzak bir gelecek için hâlâ planlansa da, internet ölçeğinde kriptografiyi dağıtmak büyük bir girişim, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede başlamak hayati önem taşıyor.” mühendis, üzerinde Google Bilgisayar Güvenliği Blogu.

“Güvenlik anahtarları için, FIDO kuantum sonrası esnek kriptografiyi standartlaştırdığında ve bu yeni standart büyük tarayıcı satıcıları tarafından desteklendiğinde, kullanıcıların yenilerini edinmesi gerekeceğinden, bu işlem kademeli olmalıdır.”

Kodu yalnızca 20 KB bellekte çalışacak şekilde optimize edin

Google, güvenlik anahtarlarını kuantum bilgisayarların gücüne karşı korumayı nasıl başarıyor? “Neyse ki, son normalleşme dahil olmak üzere açık anahtarlı kuantum dirençli kriptografidilithium algoritmasıartık güvenlik anahtarlarını kuantum saldırılarına karşı korumanın bir yolunu bulduk.”

Zorluklardan biri, tüm bunların bir güvenlik anahtarında bulunan çok az miktarda donanım kaynağı üzerinde çalışmasını sağlamaktır. Google’a göre, kodu yalnızca 20 KB bellekte çalışacak şekilde optimize etmek ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlamak için donanım hızlandırmayı kullanmak mümkündür.

Google, bu kuantum bilgi işlem esnekliğinin FIDO2 anahtar spesifikasyonuna ekleneceğini ve yakın gelecekte büyük web tarayıcıları tarafından destekleneceğini umuyor.

ONLAR Blog yazısı bunun nasıl başarıldığını daha ayrıntılı olarak açıklıyor.

Bu arada kendinizi bir güvenlik anahtarı ile korumanızı tavsiye ederim. USB-C anahtarı gibi çalışan ve aynı zamanda bu teknolojiyi destekleyen iPhone ve Android cihazlar için NFC kullanan YubiKey 5C NFC’yi tavsiye ederim.

Bilgi işlem ve kuantum güvenliğinde daha ileri gitmek için


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15