Yargıç: YouTube Algoritmaları Irkçı Değildir başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Sean Gallup (Getty Resimleri)

Kaliforniya’daki bir ABD federal yargıcı, görevden alındı ırk ayrımcılığı davası YouTube ve ana şirketine karşı dava açıldı Beyaz olmayan YouTube içerik oluşturucuları tarafından Google platformun öneri algoritmalarının haksız yere kısıtlandığını iddia eden ve hatta içeriklerini kaldırdılar. Yargıç, buna göre Reuters, şunları söyledi: Davacılar, Google tarafında ayrımcılığı kanıtlamaya “yaklaşmayın”.

Karar, aylar önce başlayan üç yıllık hukuk mücadelesini sona erdirdi. George Floyd’un öldürülmesinin ardından. Davadaki davacılar dört YouTube video yapımcısıydı şirket algoritmalarının içeriklerini ırksal olarak profillendirdiğini iddia edenler, ortaya çıkan içinde daha küçük kitleler. Bazı durumlarda, içerik oluşturucular, şirketin algoritmalarının net bir açıklama olmaksızın kanalları gölgede yasaklayacağını veya içeriği tamamen kaldıracağını iddia etti. Nihayetinde, içeriklerine eşit olmayan bir şekilde dağıtılan kısıtlamaların, YouTube’un ırktan bağımsız içerik denetimini garanti eden kendi politikalarının ihlali anlamına geldiğini iddia ettiler.

İçerik oluşturucular, “Sanıklar, YouTube’da kullanıcı içeriğinin ve erişiminin filtrelenmesi, kısıtlanması ve engellenmesine hakim olan dijital ırkçılığı ‘düzeltmek’ yerine, kârlı oldukları için ırkçı ve kimlik temelli uygulamalarını ikiye katlamaya ve sürdürmeye karar verdiler.” savundu asıl davada.

Bu argümanlar yargıç Vince Chhabria’yı ikna etmeye yetmedi. yaratıcıların güvendiğini söyleyen kim çok az ve çok zayıf örnekler. Bir örnek Donald Trump’a nasıl benzeneceğine dair makyaj eğitiminin haksız yere kaldırıldığını söyleyen bir içerik oluşturucuyu içeriyordu.

Ancak örneği inceledikten sonra Chhabria, şirketin algoritmasının videoyu kaldırılmak üzere işaretlemiş olabileceğini çünkü yaratıcının Klu Klux Klan’dan bahsettiğini ve Trump’ın makyaj tonunu beyaz üstünlüğünün renkleri olarak tanımladığını söyledi. YouTube’un algoritmaları yanlış bir seçim yapmış olabilir. hakim dedi ama avukatlar yapamadı kaldırmayı kanıtla ırk ayrımcılığının sonucuydu. Google ve içerik oluşturucuları temsil eden avukatlar, Gizmodo’nun yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

görevden alma Yargıcın davacılara ilk ateş açması bu değildi. şüpheli destekleyici kanıtlar. Bu yılın başlarında yapılan bir duruşma öncesi duruşmada, bir yaratıcının avukatı kaldırılmış veya para kazanma özelliği kaldırılmış çeşitli videoları sergileyen ve bunları kaldırılmamış diğerleriyle karşılaştıran, üçüncü taraflarca oluşturulmuş bir tablo sundu.

“Bu tabloyu alıp elmalar-elmalar arasında bir karşılaştırma yapsaydım, bunun için para ödemediğimi söylerdim. Bu bir şaka, ”dedi Chhabria buna göre Adliye Haber Servisi. “Bunun bir elma-elma karşılaştırması olmadığını görebilirsiniz.”genel-7