Ne kadar duvar örersek yükseltelim, ne kadar önlem alırsak alalım, bilgisayar korsanları her zaman bir şekilde telefonlarımıza girmenin bir yolunu bulur. İşte tam da bu yüzden telefonunuzun yazılımını güncel tutmanız önemlidir ve telefonunuzda bazı saygın antivirüs yazılımlarının yüklü olması tavsiye edilir.

Ne yazık ki araştırmalar, Android Paketi veya APK için yeni bir sıkıştırma yöntemi kullanarak kendisini antivirüs uygulamalarından bile “gizleyebilen” yeni bir Android kötü amaçlı yazılım türü buldu. Bu bilgisayar korsanlarının kullandığı yöntem, antivirüs programları ve siber güvenlik araştırmacıları tarafından bilinmeyen bir yöntem olduğu için okunamıyor ve bu nedenle, normal bir uygulama olarak güvenliği tamamen aşıyor.

millet BleepingBilgisayar Bu yeni yöntemin ilk olarak tarafından keşfedildiğini belirtmek Joe Güvenlik, Windows, macOS, Linus ve tabii ki Android için derin kötü amaçlı yazılım analizi konusunda uzmanlaşmış bir firma. Joe Security keşfini X’te (eski adıyla Twitter) paylaştı ve çeşitli araçları zaten test ettiğini ve bunların hepsinin başarısız olduğunu söyledi.

İyi haberler var!

İyi haber şu ki, Android kötü amaçlı yazılım uygulamalarından kaçınmak için temel önleme yöntemlerinden birini sürdürürseniz, en azından şimdilik güvende olmanız gerekir. Şu anda olduğu gibi, bu yeni bilinmeyen APK sıkıştırma yönteminin keşfedildiği uygulamaların hiçbiri Google’ın Play Store’unda değil. Başka bir deyişle, Android telefonunuzda uygulamaları yandan yüklemezseniz, bu tür bir kötü amaçlı yazılıma sahip olma olasılığınız çok düşüktür.
Bununla birlikte, Joe Security’nin bulgularını takip eden diğer iki siber güvenlik şirketi, bu yeni tehlikeyi daha derinlemesine araştırmak için devreye girdi. Bunlardan ‘App Defence Alliance’ın bir üyesi olan Zimperium adlı biri, bazı APK’ların 256 baytı aşan anormal derecede büyük dosya adları kullandığını ve analiz araçlarının çökmesine neden olduğunu keşfetti.

Ayrıca okuyun:telefon-1