Lamborghini

Lamborghini, İtalyan otomobil üreticisinin 2028’de görücüye çıkacak ilk EV’sinin ön izlemesini yapan tamamen elektrikli bir konsept otomobil olan Lanzador ile elektrikli geleceğine ilk kez göz attı. Bugün.

Lamborghini’nin mevcut ürün yelpazesinde iki koltuklu ortadan motorlu süper arabalar ve Urus SUV bulunuyor. Lanzador üçüncü bir gövde stilini temsil ediyor: ara sıra kullanılan arka koltuklara sahip “2+2” grand touring otomobil. Lamborghini daha önce Espada, Urraco ve Jarama da dahil olmak üzere buna benzer otomobiller üretti, ancak Lanzador daha SUV benzeri yükseltilmiş bir sürüş yüksekliği ekliyor; Huracan Sterrato. Bu, dik araba yollarında mücadele etmeyi mevcut Lamborghini süper arabalarından daha az tehlikeli hale getirirken, katlanır arka koltuklar ek kargo alanı sağlar.

Güç aktarma organlarıyla ilgili ayrıntılar az, ancak Lamborghini, “bir megavatın üzerinde” veya 1.341 beygir gücünde bir çift motorlu dört tekerlekten çekiş sistemini onayladı. Lamborghini, tüm bu gücü dizginlemek için Lanzador’u çeşitli sürüş modları, tek tek tekerleklere güç dağıtımını düzenleyen tekerlek hızı kontrolü ve soğutmayı ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak veya yol tutuşu artırıcı bastırma kuvveti oluşturmak için hava akışını yönlendirebilen aktif aerodinamik öğelerle donattı.

Geleneksel bir Lamborghini’den daha lüks olması amaçlanan Lanzador, kendisini yol koşullarına veya sürücünün tarzına göre otomatik olarak ayarlayan veya direksiyon simidi üzerindeki kontrollerle manuel olarak ayarlanabilen aktif havalı süspansiyona sahiptir. Arka aks yönlendirmesi çevikliği artırmaya yardımcı olur.

İç mekan, her biri kendi bireysel ekranına sahip olan sürücü ve ön yolcuyu ayıran bir payanda ile tanımlanıyor. Merkezi bir dokunmatik ekran yok, sadece bilgi-eğlence ve iklim kontrollerini barındıran bir çıkıntı var. Bununla birlikte, görsel olarak en çekici veya ergonomik görünümlü arayüz değildir.

Lamborghini, geri dönüştürülmüş naylondan yapılmış iplikle dikilmiş Merinos yünü, geri dönüştürülmüş plastikler, geri dönüştürülmüş liflerden yapılmış 3D baskılı koltuk köpüğü ve “yenilenmiş” karbon fiber döşeme dahil olmak üzere İtalyan tedarikçilerden sürdürülebilir iç malzeme kullanmaya özen gösterdi. Deri döşeme bile zeytinyağı üretiminden kalan su kullanılarak sürdürülebilir bir şekilde tabaklanmıştır. Bu, suyun arıtılmadan önce iki endüstriyel süreçte kullanıldığı ve toplam su kullanımının azaltılmasına yardımcı olduğu anlamına gelir.

Lanzador, on yıl içinde dördüncü Lamborghini modeli olarak üretime girecek ve şu ana kadar elektrikli olduğu onaylanan tek model olacak. Revuelto plug-in hybrid, amiral gemisi Lamborghini Aventador’un yerini alacak şekilde bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek. Lamborghini, 2024’ün sonuna kadar ürün yelpazesinin geri kalanını Huracán’ın halefi olan bir plug-in hibrit ve bir Urus plug-in hibrit ile üretmeyi planlıyor. Tamamen elektrikli bir SUV söz konusu değil, ancak Lamborghini’nin kayan süper arabalarını acı sona kadar EV’lere dönüştürmekten kaçınmasını bekleyin.
genel-19