Apple, iPhone 15 Pro’da da yer alması beklenen iPhone 14 Pro’da (test) 48 MP’lik bir ana kamera tanıttı. Yeni nesil iPhone, yıllardır her yeni modelde aynı çözünürlüğü sunan 12MP ultra geniş kamerayı da koruyabilir. Şimdi yeni bir rapor, Apple’ın bu kamerayı iPhone 16 Pro ile 48 MP’ye yükselteceğini belirtiyor.

Daha büyük bir kamera sensörünün avantajları

Apple iPhone 16 Pro’daki revize edilmiş bir kamera hakkındaki güncel söylentiler, analist ve Apple sızıntısı yapan Jeff Pu’dan geliyor. Bilgileri, çeşitli Apple tedarikçilerinin anketlerine dayanmaktadır. Gelecek yıl (2024) iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max’in mevcut 12MP sensörden büyük bir sıçrama olan yeni bir 48MP ultra geniş kamera ile geleceğine inanılıyor.

Daha yüksek megapiksel kullanılması, iPhone üreticisinin iPhone 14 Pro’nun (Max) ana kamerasında kullandığı piksel binning teknolojisi gibi sayısız avantajın önünü açıyor. Bu teknik, birden çok pikseli daha fazla ayrıntı ve ışık yakalayan tek bir büyük süper pikselde birleştirir. Piksel gruplamaya dayalı görüntüler, orijinal sensörün kapasitesinden daha düşük çözünürlüğe sahiptir, ancak genellikle daha iyi genel performans sunar.

Yeni sensörün alanının ne kadar geniş olacağından söz edilmedi. Apple’ın iPhone donanımı tarihinde, şirket her yıl piyasaya sürülen yeni iPhone modelleriyle daha iyi kayıtlar için her zaman büyütülmüş bir sensör taktı. Ancak 120 derecelik görüş alanında herhangi bir değişiklik olup olmayacağı net değil.

iPhone 14 Pro Kamera Modülü

Apple, nesillerdir ilk kez ana kameranın çözünürlüğünü değiştirdi: iPhone 14 Pro artık 48 MP sensöre sahip. / © NextPit

Apple iPhone 16 Pro ile Wi-Fi 7 geliyor

iPhone 16 Pro Duo’da tanıtılacak bir diğer özellik ise Wi-Fi 7 bağlantısı. Yeni kablosuz teknoloji standardı, Wi-Fi 6 gibi eski nesillere kıyasla önemli ölçüde daha hızlı veri iletimi ve daha düşük gecikme süresi sunar. Ayrıca Wi-Fi 7, 2,4 GHz ve 5 GHz bantlarına ek olarak 6 GHz bandını kullanır, yani aynı anda daha fazla cihaza hizmet verebilir.

Bu yıl piyasaya sürülecek olan iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max yalnızca Wi-Fi 6E’yi destekleyecek. Bununla birlikte, kablosuz versiyonun gecikme ve tıkanıklık açısından Wi-Fi 6’dan önemli ölçüde daha iyi olduğu söyleniyor çünkü Wi-Fi 7 gibi daha yeni bir 6GHz bandı kullanıyor. Öte yandan standart iPhone 15, eskisi gibi Wi-Fi 6 bağlantısını alabilir.

Apple’ın iPhone 16’nın hangi özelliklerini geliştirmesi gerektiğini düşünüyorsunuz? Cevaplarınızı aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.genel-27