spotify Pazartesi günü ABD’de premium aboneliğin maliyetini 12 yıl sonra ilk kez artırdığını duyurdu. Artan fiyatların gelişen bir “pazar ortamına” yanıt olarak olduğunu ve Spotify nakit o kadar Şirket, “yenilik yapmaya devam edebilir” dedi haber bülteni.

Premium aboneler, 10,99 ABD Doları tutarındaki tek plan, 14,99 ABD Doları tutarındaki ikili plan, 16,99 ABD Doları tutarındaki aile planı ve 5,99 ABD Doları tutarındaki öğrenci planı ile aboneliklerinin 1 ABD Doları arttığını göreceklerdir. Spotify’ın premium akış seçeneği, abonelerin sınırsız miktarda müziği reklamsız dinlemelerine olanak tanır ve şimdiye kadar, daha fazla ücret almaya başlayan müzik akışı hizmeti sağlayıcıları arasında son durak olarak kaldı.

Elma geçen yılın Ekim ayında standart abonelik fiyatını artıran ilk büyük sağlayıcı oldu, ardından Amazon Ocak ayında ve YouTube Müzik Premium geçen hafta. Her durumda, abonelik maliyetleri 1 ABD Doları artarak bireysel planları 9,99 ABD Dolarından 10,99 ABD Dolarına çıkardı.

Spotify, premium planını ilk kez artırıyor olsa da, diğer abonelik katmanlarının fiyatları yıllar içinde arttı. 2021’de Spotify, aile aboneliğini ABD’de 14,99 ABD dolarından 15,99 ABD dolarına çıkardı ve Birleşik Krallık’ta öğrenci, ikili ve aile planları için fiyatlarını artırdı.

Warner Music İcra Kurulu Başkanı Robert Kyncl, Mayıs ayında yatırımcılarla yaptığı bir görüşmede, premium aboneliğin maliyetini yalnızca 1 ABD doları artırarak Spotify’ın 1 milyar ABD doları gelir elde edeceğini söyledi. Wall Street Gazetesi bildirildi. “Fiyatları artıran bu abonelik hizmetleri, kendileri, hissedarları ve yaratıcı topluluk için mali açıdan ihtiyatlı olanı yaptı ve artan kayıp gördüklerine dair hiçbir işaret yok” dedi.

Spotify’ın fiyatlarını artırma hamlesi bundan sonra geliyor şirket işgücünün yaklaşık %6’sını azalttı bu senenin başlarında. CEO ve Spotify kurucu ortağı Daniel Ek, yaptığı açıklamada hafıza Şirketin gerekli “organizasyon değişiklikleri” nedeniyle maliyetleri kısmak zorunda kaldığı dönemde personele yönelik kararın “daha fazla verimlilik sağlama, maliyetleri kontrol etme ve karar vermeyi hızlandırma çabası.”

Kısa bir süre sonra Ek, Nisan ayında fiyat artışlarının olacağını ima etti. kazanç çağrısı. Daha düşük abonelik maliyetlerinin olup olmadığı sorulduğunda Spotify’dan yararlanan Ek, marjinal olarak yardımcı olduğunu ancak şirketin birincil stratejisinin bu olmadığını söyledi.genel-7