Threads by Meta, hem Google Play Store hem de Apple App Store’daki uygulama listelerindeki üst sıradaki yerini kaybetti. Tacını bir AI fotoğraf geliştirme uygulaması olan Remini’ye kaptırmadan önce, her iki platformda da en üst noktayı işgal etmek için herhangi bir uygulamanın en uzun koşularından birine sahipti.

Bir AI fotoğraf düzenleme uygulaması olan Remini, TikTok’taki popülaritesi sayesinde Instagram Konularını App Store’daki en iyi uygulama olarak tahttan indirdi. İlk olarak 2019’da piyasaya sürülen Remini, geçen yıl TikTok kullanıcılarının kısa süre önce keşfettiği, yalnızca kendi özçekimlerini yükleyerek profesyonel vesikalık fotoğraflar üretebildiğini keşfettiği üretken bir yapay zeka özelliğini tanıttı.

@Gracesplace adlı bir TikTok kullanıcısı, uygulamayı farklı kıyafetler ve pozlarla çok sayıda etkileyici vesikalık fotoğraf oluşturmak için nasıl kullandığını gösterdi. Video viral oldu ve 42,9 milyondan fazla görüntülendi. Daha fazla insan aynı şeyi yaptıkça, Remini’ye olan talep hızla arttı ve onu 11 Temmuz’da ABD App Store’da 1 numaraya yükseltti ve Meta’nın yeni Twitter rakibi piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra Instagram Konularını geride bıraktı. Geçen ay boyunca, Remini dünya çapında 22 milyondan fazla indirme elde etti ve günlük tahmini 20 milyon aktif kullanıcıyla.

Başka bir analitik firması olan data.ai de Remini’nin yükselişini gözlemledi ve 10 Temmuz’da Threads’i geride bıraktığını bildirdi. ABD’de uygulama, son 10 günde iOS ve Android’de 2 milyonun üzerinde indirme kaydetti ve 9-15 Haziran arasında tüketici harcamasında 3,73 milyon dolar elde ederek, bir önceki haftaya göre %1.055’lik kayda değer bir artış gösterdi.

AI vesikalıklarını oluşturmak için, kullanıcıların çeşitli arka planlara, ifadelere ve açılara sahip yakın çekim özçekimler de dahil olmak üzere sekiz ila 12 fotoğrafını seçmeleri ve ardından cinsiyetlerini belirtmeleri gerekiyor. Kullanıcılar daha sonra, oluşturulan fotoğraflar için istenen stili ve kompozisyonu temsil eden bir “model” resmi seçer. Remini, “moda”, “seyahat”, “gündelik” ve hatta “Kore estetiği” gibi diğer stillerle birlikte profesyonel çekimler yapmak için “müfredat” alt başlığı altında çeşitli seçenekler sunar.

Threads by Meta, App Store ve Play Store'daki en üst sıradaki yerini yeni viral AI fotoğraf uygulamasına kaptırdı

AI, kullanıcıların Tinder’ın arayüzüne benzer şekilde sola ve sağa kaydırarak görüntüleyebileceği fotoğrafları oluşturmak için birkaç dakika sürüyor. Bu süreç, geçen yıl TikTok’ta da popülerlik kazanan Lensa AI adlı başka bir AI fotoğraf uygulamasını anımsatıyor. Ancak Lensa AI, sanatçıların çalışmalarını eğitim verileri olarak kullandığı ve AI ile müstehcen içerik oluşturulmasını sağladığı için eleştirilere maruz kaldı.

Lensa AI gibi, Remini de ücretsiz olarak indirilebilir, ancak bazı özellikleri abonelik gerektirir, haftalık 9,99 ABD Doları veya yıllık 79,99 ABD Doları tutarındadır. Bazı kullanıcıların, aboneliği iptal etmeden önce AI görüntülerini oluşturmak için ücretsiz denemeleri kullandıkları bildirildi.

Popülaritesine rağmen Remini, AI’nın sonuçlarından memnun olmayan kullanıcılardan bir miktar tepki aldı. Birçok kişi, uygulamanın oluşturulan fotoğraflarda vücutlarında daha zayıf görünmelerini sağlamak veya göğüslerini büyütmek gibi istenmeyen ayarlamalar yaptığını fark etti. Ek olarak, uygulamanın AI tarafından oluşturulan fotoğraflarının, kolayca erişilebilir AI teknolojisinin daha geniş etkilerini vurgulayarak, insanları profesyonel fotoğrafçıları işe almaktan caydırabileceğine dair endişeler var.genel-5