Microsoft, bloğun düzenleyicisi ABD teknoloji devini soruşturmaya hazırlanırken, Perşembe günü Alman rakibi Alfaview tarafından bir AB antitröst şikayeti ile vuruldu;

ABD’li yazılım şirketi, Salesforce’a ait çalışma alanı mesajlaşma uygulaması Slack’in Teams ile Office’in bağlanmasından şikayet ettiği 2020’den beri AB rekabet uygulayıcılarının radarında.

Almanya’nın güneybatısındaki Karlsruhe merkezli ve 500 kişilik bir iş gücüne sahip olan Alfaview, Avrupa Komisyonu’na benzer bir şikayette bulunduğunu söyledi.

Her iki ürünü bir araya getirmek, Teams’e performansla gerekçelendirilmeyen ve rakiplerin boy ölçüşemeyeceği benzersiz bir rekabet avantajı sağlıyor.

Bunun iletişim yazılımı pazarındaki rekabet üzerinde önemli ve kalıcı bir etkisi var, diye devam etti Alfaview.

Genel Müdürü ve kurucusu Niko Fostiropoulos yaptığı açıklamada, “Teams’ı Microsoft 365 paketindeki diğer uygulamalarla birleştirmek, ABD grubu için çok kutuplu bir dağıtım avantajı yaratıyor” dedi.

Microsoft, Alfaview’in şikayeti hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Komisyon, şikayeti standart prosedürlerine göre değerlendireceğini söyleyerek şikayetin alındığını doğruladı.

Microsoft, 2017’de Teams’i Office 365’e ücretsiz olarak ekledi ve uygulama sonunda Skype Kurumsal’ın yerini aldı.

Konuya aşina kişiler bu ayın başlarında Reuters’e verdiği demeçte, Komisyon’un Microsoft’un çarelerinin yetersiz kalması üzerine hareketle ilgili bir soruşturma başlatmaya hazır olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz on yılda AB rekabet kurallarını ihlal eden uygulamalar nedeniyle toplam 2,2 milyar avro (2,5 milyar dolar veya kabaca 20.505 Rs) para cezasına çarptırılan Microsoft, Teams olmadan Office ürününün fiyatını düşürmeyi teklif etti, ancak düzenleyiciler daha büyük bir indirim istiyor, dediler.

Henüz resmi bir soruşturma açılmadı, ancak Microsoft gayri resmi bir soruşturmaya tabi.

Bir Microsoft sözcüsü, “Soruşturmasında Komisyon ile işbirliği içinde olmaya devam ediyoruz ve endişelerini gideren ve müşterilere iyi hizmet veren pragmatik çözümlere açığız” dedi.

Alfaview, ABD’li rakibinin Komisyon’a sunduğu çarelerin yetersiz olduğunu söyleyerek AB antitröst gözlemcisini resmi bir soruşturma başlatmaya çağırdı.

© Thomson Reuters 2023


Nothing Phone 2, Phone 1’in halefi olarak mı hizmet edecek yoksa ikisi bir arada mı olacak? Şirketin yakın zamanda piyasaya sürdüğü cep telefonunu ve daha fazlasını Orbital’in son bölümü olan Gadgets 360 podcast’inde tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8