American Zoetrope ve First Look Pictures’ın başkanı ve Landmark Theatres ve Trimark Pictures gibi şirketlerde pazarlama ve dağıtım yöneticisi olarak görev yapan saygın bağımsız film mucidi Ray Price öldü. 75 yaşındaydı.

Uzun süredir ortağı olan Meg Madison, Price’ın Pazar günü Whittier Hastanesi Tıp Merkezi’nde kanserle uzun bir savaşın ardından kalp yetmezliğinden öldüğünü söyledi.

Kariyeri boyunca Price, ansiklopedik bir film bilgisini sergiledi, nesiller boyu yöneticilere akıl hocalığı yaptı ve izleyicileri zorlu filmleri denemeye çekme yöntemleriyle aşırıya doğru eğildi.

Yol boyunca, Carl Franklin (1992’ler) dahil olmak üzere film yapımcılarını destekledi. Bir Yanlış Hareket), Allison Anders (1992’ler) Gazlı Gıda Konaklama), Tran Anh Hung (1993’ler) Yeşil Papaya Kokusu), Gurinder Chadha (1993’ler Sahilde Bhaji) ve John Sayles (1994’ler) Roan Inish’in Sırrı).

Magnolia Pictures’ın CEO’su Eamonn Bowles yaptığı açıklamada, “Ray, meydan okurcasına tekil bir birey olmakla birlikte, aynı zamanda geçmiş bir bağımsız film çağının da simgesiydi” dedi. “Tiyatro zinciri sahibinden dağıtımcıya, seçkin pazarlamacıya ve prodüksiyon yöneticisine kadar, her zaman olaylara yaklaşmanın yeni yollarını aradı. O gerçekten bir asiydi.”

Price film kariyerine 1972’de California, Berkeley’deki vitrin tiyatrosu The Rialto’yu yönetirken başladı ve Allen Michaan ile 33 evlik Körfez Bölgesi’ndeki Rönesans Tiyatrolarını inşa etmeye devam etti ve daha sonra Landmark Theatres devresine satıldı.

Rönesans, Price’ın idaresi altında, filmler diğer pazarlarda başarıya ulaşamadığında dağıtımcıların sıklıkla benimsediği posterler ve basın kitapları gibi pazarlama malzemelerini yeniden tasarladı. “Çekti [the 1984 Alex Cox-directed] Depo Adamı sulu kar yığınından kendi parasıyla bir afiş tasarladı ve tiyatrosuna koydu” dedi bir zamanlar asistanı olan Marti Mattox. “Gerisi tarihtir.”

En iyi sanat evi distribütörlerinin çoğu, Avrupa ve Asya’dan yerleşik auteurlere odaklandığından, Rönesans, Martin Scorsese ve John Cassavetes gibi yeni Amerikalı yönetmenleri programladı. Ayrıca Ridley Scott’ınki gibi filmleri yeniden piyasaya sürdü. düellocular (1977), Lewis John Carlino’nun Büyük Santini (1979), Jonathan Demme’nin Melvin ve Howard (1980), Brian De Palma’nın Üflemek (1981) ve Christopher Guest’in Büyük resim (1989).

1988’de Price, Los Angeles’a taşındı ve burada IRS Media ve First Look gibi dağıtım şirketlerinin kurulmasına yardım etti ve ev video şirketi Trimark için tiyatro kolunu kurdu.

Bu süreçte dağıtım ve pazarlama işlerini yürüttü. Gazlı Gıda Konaklama, Bir Yanlış Hareket, Roan Inish’in Sırrı Ve Yeşil Papaya Kokusuartı Bobcat Goldthwait’in Palyaço sallar (1991), Stacy Cochran’ın Yeni Silahım (1992), Mira Nair’in Kama Sutrası (1996), Mary Harron’ın Andy Warhol’u vurdum (1996), Kasi Lemmons’ Havva Bayou (1997), Wayne Wang’ın Çin Kutusu (1997), Vincenzo Natali’nin Küp (1997) ve daha fazlası.

Çoğu özel distribütör vefat ettiğinde Ince Yapımcı Maggie Renzi, “İlk Bakışta Fiyat”ın “İrlanda Sihirli Gerçekçiliği” aracılığıyla yetişkinleri Mutlu Yemek içermeyen bir peri masalını çocuklara nasıl pazarlayacaklarını bilmedikleri için cezbettiğini belirtti. “Ray, onu yetişkinlere bir sanat filmi olarak nasıl satacağını anladı,” dedi. “Herkes çocuklarla birlikte geldi. Poster karmaşık, sofistike ve muhteşemdi. Zamansızdı. Sanata saygı duyardı. Onunla çalışmak bir zevkti.”

Landmark zincirini yönetmeden çok önce, Price ile birlikte ManRay Booking adlı bağımsız bir rezervasyon şirketi kuran Bert Manzari, “Ray tanıdığım en iyi taktikçiydi” dedi. “Ray bana sadece taktikleri öğretmekle kalmadı, aynı zamanda beni konyak, Armagnac ve diğer hoş, yozlaşmış uğraşlarla tanıştırdı. Çok iyi vakit geçirdik. Ray en iyi film anlayışına sahipti ve ikna edici gücü eşsizdi.”

Price’ın yardımıyla, yeşil papaya yabancı dilde en iyi film dalında oscar’a aday gösterildi. “Bugün, deneyimle, Ray’in başarıyı getirdiğinden eminim. [the feature] Kuzey Amerika’da,” dedi Tran.

Price, kadınlardan ve beyaz olmayan insanlardan birçok film dağıttı ve her zaman yeni ve beklenmedik bir şey arıyordu. Bir arkadaşı ona neden vaktini böyle belirsiz bir başlık için harcadığını sordu. Sahilde Bhaji. Cevap, birkaç yıl sonra Chadha’nın yazıp yönettiği zaman geldi. Beckham Gibi Eğin (2002).

Price, yeni bir özelliği yayınlayan ilk kişi oldu. After First Look, Daisy von Scherler Mayer’s’ı satın aldı Parti kızı (1995), başrolde Parker Posey, Haziran 1995’te bir T1 kablosuyla saniyede 14 kare hızında internette siyah beyaz olarak yayınlamayı ayarladı.

1999’dan sonra, Francis Ford Coppola’nın American Zoetrope şirketine katıldığında, Price, Sofia Coppola’nınki gibi filmlerin dünya çapındaki satış ve pazarlamasını denetledi. Bakire İntiharları (1999), Cannes’da görücüye çıkan ve ilk yapımları Jeep’ler Sürüngenler girdileri.

2001 yılında, zor durumdaki Landmark’ı canlandırmak için Manzari’ye yeniden katıldı ve zincirin ücretsiz sürümünü yayınladı. FLM kayan yazı hakkında ürün farkındalığı yaratmak için yönetmenlerin birinci şahıs makalelerine yer veren indie film dergisi.

Price, 2007’de yönetmenin tiyatral olarak birlikte dağıtmak istediği iki Wang filmiyle internete geri döndü. Düşündü Bin Yıllık İyi Dualar sanat evi ücreti olarak nitelendirilen ancak eşlik eden parçası, Nebraska Prensesi, büyük ekranda çalışmaz. Bu yüzden Wang’ı vermeye ikna etti. Prenses uzakta ücretsiz.

New York Times, bağımsız tel Ve Çeşitlilik filmi, açılış haftasonunda 250.000 tıklama elde ettiği ve tanıtımına yardımcı olduğu web sitelerinin ön sayfasına koymayı kabul etti. Bin yıl.

Yine 2007’de Price, 2929 Entertainment’a pazarlama ve dağıtımda kıdemli başkan yardımcısı olarak katıldı ve şu tür filmleri yönetti: Turistalar (2006).

Roadside Attractions eş başkanı Howard Cohen, “Filmler hakkında derin bir bilgisi ve sevgisi vardı ve tiyatro dağıtım işi hakkında büyük bir bilginin kaynağıydı” dedi. “O, sinema sevgisi ile gerçekçi ve yerinde sinema salonu bakış açısının benzersiz bir kombinasyonundan yola çıkan ve genellikle yerel tiyatroları yönetmeye başlayan merhum Bingham Ray ile birlikte, benim yok olmaya yüz tutmuş bir bağımsız film yönetmeni türünün parçasıydı.”

Price, öldüğü sırada Rodrigo Reyes’in belgeselinin tanıtımını yapıyordu. Sanson ve Ben, ölüm cezasına çarptırılan 19 yaşındaki yasadışı bir göçmen hakkında. Film, Ford Vakfı’ndan alınan bir hibe ile hapishanelerde eş zamanlı olarak yayınlanacak, sinemada gösterime girmesi için planlar var ve PBS filmi bu sonbaharda yayınlayacak.

Hayatta kalanlar arasında Madison’a ek olarak kız kardeşleri Liz ve Sean; çocukları Antigone, Dierdre ve Asher; ve erkek kardeşi Brian. Bağış yapılabilir give.translifeline.org.sinema-2