Gıda endüstrisinde birkaç yıl çalışmış olan Shirley Chen, restoranın genişletilmesi için personel yönetimi ve eğitimin zorluklarını ilk elden gördü. Gelecekteki kurucu ortaklarıyla tanıştığında, zincir restoranlar için yemek pişirmeyi otomatikleştirebilecek ve standartlaştırabilecek bir robot şirketi kurmak için kimya ve elektrik ve elektronik mühendisliği alanındaki uzmanlıklarının yanı sıra kendi yiyecek ve içecek geçmişinden yararlanma fırsatı gördü.

Chen, 2021’de kurucu ortak oldu botinkit Botinkit, istikrarlı büyümesinin ardından bugün, kısmen gelecek yıl Orta Doğu ve Avrupa’daki genişlemesi için kullanılacak olan A Serisi turda 13 milyon $ topladığını duyurdu.

Forebright, 5Y Capital ve Brizan Venture gibi yatırımcıların katılımıyla turu yönetti. Botinkit, bu son mali enjeksiyonla şu ana kadar yaklaşık 20 milyon dolarlık fon topladı.

Turdaki belki de en dikkate değer yatırımcı zexiang lidron devi DJI’a yaptığı melek yatırımıyla tanınan Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bir profesör. Chen’in eğitim gördüğü HKBTÜ, öğrencilerin akademik araştırmalarını ticari fikirlere dönüştürmesiyle bir donanım inovasyonu merkezi haline geldi.

Bu arada, Li ve aynı zamanda bir HKBTÜ profesörü olan yatırım ortağı Gao Bingqiang, fon ve diğer kaynaklarla öğrencilerini destekliyor. Gao ayrıca Botinkit’te bir yatırımcıdır.

Restoranları robotlarla ölçeklendirmek

Botinkit, California merkezli Miso Robotics’i potansiyel bir rakip olarak görse de, şirketler farklı pişirme becerilerini geliştiriyor.

Miso’nun burger çeviren robotları, Jack in the Box ve White Castle gibi zincir devleriyle anlaşmalar yapmasına yardımcı oldu. Bu arada, Botinkit’in wok şeklindeki robotu tavada kızartma ve pilavda uzmanlaşmıştır ve malzemeleri eklemede insanları devralabilen bir eklenti kolu içerir. Şirket şu anda bir derin yağda kızartma modeli geliştiriyor ve gelecek yıl piyasaya sürülecek.

Botinkit’e göre otomasyon, ticari gaz sobalarıyla karşılaştırıldığında malzeme kaybını %30 ve enerjiyi %40 oranında azaltmaya yardımcı oluyor. Ancak Chen, TechCrunch ile yaptığı bir röportajda, robotlarının bir diğer önemli satış noktasının, restoranların bölgeler arası genişlemesini kolaylaştırma yetenekleri olduğunu söyledi.

Restoranların genişlerken karşılaştığı en büyük engellerden biri, büyümelerini yavaşlatabilecek çok sayıda personel bulmak ve eğitmektir. Yeterli personeli işe almayı başarsalar bile, yeni pazarlarda tutarlı kalite kontrolü sürdürmek zor olabilir.

Chen’e göre tipik bir 100 metrekarelik mutfak altı ila on personel gerektiriyor, ancak Botinkit’in robotlarıyla bu personel sayısı bir veya ikiye düşürülebiliyor. Bu, 500 lokasyona sahip bir franchise restoranının mutfak personelini potansiyel olarak 5.000’den birkaç yüze indirebileceği anlamına gelir.

Chen, “Mutfak eskiden zaman ve coğrafi sınırlarla sınırlıydı,” diye önerdi. “Ancak yemek pişirmenin dijitalleşmesiyle, uzaktan pişirme de dahil olmak üzere bir dizi yeni olasılık ortaya çıkıyor. Diyelim ki ben Shenzhen’deyim ve siz ABD’desiniz, yazılım ve donanım sistemimizi kullanarak sizin için uzaktan “yemek pişirebilirim”. Bu inanılmaz derecede heyecan verici bir olasılık.”

Botinkit’in mevcut robotları sıcaklık sensörleri ile birlikte geliyor, ancak başlangıç, yeni finansmanının bir kısmını tatları ve kokuları da algılayabilen çok modlu sensörler geliştirmeye ayırıyor. Chen, nihai hedefin yapay genel zekadan veya AGI’dan yararlanmak olduğunu söyledi, böylece robotları insan tercihlerini anlayabilir ve veri geri bildirimine dayalı olarak pişirme işlemlerini hassaslaştırabilir.

Botinkit’in gelirinin büyük bir kısmı donanım satışından gelirken, şirket ortak şeflerden oluşan küresel ağı aracılığıyla müşterileri için özel tarifler oluşturarak gelir elde etmeye başladı. Müşterileri, fast-food zincirleri ve otellerden catering hizmetlerine ve süpermarketlere kadar uzanmaktadır. Çin’de, robotları Walmart ve Delibowl içindeki yemek tezgahlarında yemek pişiriyor.


Her hafta gelen kutunuzda en iyi robotik haberlerini ister misiniz? Actuator’a buradan kaydolun.
genel-24