Microsoft-Activision anlaşması için 18 ayın yeterli olduğunu düşündüyseniz, öyle değildi. Microsoft-Activision birleşmesi için resmi kapanış tarihi dündü. Birleşik Krallık düzenleyicileri ile devam eden sorun nedeniyle anlaşma tamamlanamadığından, birleşen taraflar yeniden müzakere etti ve Microsoft Activision anlaşmasının fesih tarihini 18 Ekim olarak güncelledi.

Anlaşma üç ay daha uzatıldı ve anlaşmanın başarısız olması durumunda Microsoft’un fesih ücreti 1,5 milyar USD artırılarak toplam 4,5 milyar USD’ye çıkarıldı. Fesih ücreti, yalnızca anlaşmanın kapanış tarihinden önce tamamlanamaması ve tarafların müzakere etmeyi reddetmesi durumunda ödenir.

Activision’ın CCO’su Lulu Cheng Meservey, işlemin oldukça hızlı bir şekilde tamamlanacağına inanıyor:

Activision Blizzard’ın Microsoft ile birleşmesi hakkında güncelleme: sözleşme son tarihi uzatıldı.

ABD’deki son karar ve 40 ülkedeki onaylar, anlaşmanın rekabet, oyuncular ve oyunun geleceği için iyi olduğunu doğruluyor. Küresel düzenleyici onaylar ve şirketlerin CMA’nın Birleşik Krallık’taki endişelerini gidermek için mevcut çözümler olduğunu artık kabul ettiğine olan güveni göz önüne alındığında, Activision Blizzard ve Microsoft yönetim kurulları şirketlere anlaşmayı 18 Ekim sonrasına kadar feshetmeme yetkisi verdi.

Sonraki adımlarımıza güveniyoruz ve anlaşmamız hızla sonuçlanacak.

Şu anda Microsoft ve Activision için ana engel, ABD düzenleyicilerine karşı kazandıkları ve AB antitröst gözlemcilerinden onay aldıkları için CMA olmaya devam ediyor.

CMA ve Microsoft “olumlu görüşmeler” yaptı ve Microsoft, endişelerini gidermek için CMA’ya yeniden yapılandırılmış bir işlem sunuyor. Birleşik Krallık düzenleyicisi, nihai emrinin tarihini 29 Ağustos’a kadar uzattı, ancak görevden mümkün olan en kısa sürede kurtulmayı umuyor.

Kaynak: SEC Dosyalama

oyun-6