pazar ile 2021’in risk sermayesi patlamasının en parlak döneminden bu yana önemli ölçüde değişen fintech değerlemeleri, büyük ölçüde buna göre değişti.

Yalnızca birkaç istisna dışında, özel pazarlar için bir fiyatlandırma aracı oluşturan Notice.co tarafından analiz edilen ikincil hisse faaliyetine dayalı olarak, fintech alanında faaliyet gösteren bir zamanların en değerli şirketlerinin değerlemelerinin önemli ölçüde düştüğü görüldü.

Düşüşlerin en keskin örneklerinden biri, Mart 2021’de fonlama değerinin 95 milyar dolara ulaştığını gören ödeme devi Stripe’ta yatıyor. Notice’in verilerine göre, şirketin ikincil piyasa değeri Ocak 2022’de (!) Şirketin o dönemde neden halka açılmadığını merak eden çalışanlar arasında hayal kırıklığı. Ancak bu yazının yazıldığı tarih itibariyle, ikincil piyasa değeri %73 düşerek 52,5 milyar dolara geriledi.

Ocak 2022’den bu yana yalnızca üç fintech girişimi ikincil değerlemelerinde artış gördü: İK/bordro girişimleri Rippling, Gusto ve Deel. Notice’e göre, bu şirketlerin değerlemeleri sırasıyla %103 (13,2 milyar $’a), %5 (10 milyar $’a) ve %37 (6,5 milyar $’a) arttı.

Greg Martin (ikincil bir ticaret platformu olan Rainmaker Securities’in kurucu ortağı ve genel müdürü) TechCrunch+’a bazı fintech tek boynuzlu atlarının biraz pahalı olan gerçekten sağlam işletmeler olmasına rağmen, diğerlerinin henüz tam olarak dünyaya geri dönmediğini söyledi. Martin, “Değerlendirmelerine bağlı kalan diğer insanların dibe vurmaları ve tekrar yukarı çıkmaları ve ivme kazanmaları muhtemelen daha uzun sürecek” dedi.

Kıvılcım momentumu

Notice’in kurucusu ve CEO’su Tyson Hendricksen, özel piyasaların, şirketlerin fonlama turları arasında ne durumda olduğunu anlamanın harika bir yolu olduğunu söyledi.genel-24