NASA/Lockheed Martin

NASA, aya yapacağı üç Artemis görevinde merkezi bir rol oynayacak üç uzay aracının görüntüsünü paylaştı.

NASA’nın yeni Uzay Fırlatma Sistemi roketi tarafından uzaya fırlatıldıktan sonra geçen yılın sonunda Orion uzay aracını bir ay uçuşunda başarıyla test etmiş olan Amerikan uzay ajansı, şimdi yaklaşan Artemis görevleri için üç tane daha Orion kapsülünün inşasını denetliyor.

Resimde (üstte), Artemis II için Orion aracı sağda, Florida’daki NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Neil Armstrong Operasyon ve Kontrol Binası’nın yüksek bölümünde görülüyor. Artemis III solda ve Artemis IV ortada.

Orion üreticisi Lockheed Martin, aynı görseli tweet’te şu yorumla paylaştı: “@NASA_Orion’un geleceği oldukça iyi görünüyor.”

Her bir Orion kapsülü, teknisyenler ve mühendisler uzay aracını yaklaşan görevlerde astronotları aya taşımak için hazırlarken farklı bir üretim aşamasındadır. NASA dedi.

Teknisyenler yakın zamanda Artemis II mürettebat modülüne ısı kalkanı taktılar ve ekipler önümüzdeki birkaç ay içinde akustik testler yapmayı hedefliyor. Hazır olduğunda, mürettebat modülü, ay görevine hazırlanırken hizmet modülüne bağlanacaktır.

Artemis II’nin şu anda Kasım 2024’te yapılması planlanıyor ve NASA astronotları Christina Koch, Victor Glover ve Reid Wiseman ile Kanada Uzay Ajansı astronotu Jeremy Hansen’i taşıyacak. Astronotlar aya inmeyecekler, bunun yerine eve dönmeden önce ay yüzeyine kısa bir mesafe yaklaşarak bir uçuş gerçekleştirecekler.

Başarılı bir görev, Ay yüzeyine ilk kadını ve ilk siyahi insanı çıkarmaya çalışacak olan Artemis III’ün yolunu açacaktır. Bu görevde Orion, astronotları SpaceX’in Starship iniş aracının değiştirilmiş bir versiyonuna aktaracakları bir ay yörüngesine taşıyacak. Şu anda 2025 için planlanmış olsa da, bu tarihe bağlı kalmak bir dereceye kadar SpaceX’in Super Heavy ve Starship aracının testlerinde kaydettiği ilerlemeye bağlı.

Bu arada Artemis IV, 2028 için planlanıyor ve astronotları ay yüzeyine de çıkaracak.
genel-19