Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) için çalışan müfettişlere göre, Apple iPad geçen yıl Idaho’da meydana gelen bir helikopter kazasında önemli bir rol oynadı. Bir Boeing CH-47D olan helikopter Salmon Nehri’ne düştü. Kurtarma ekipleri pilotu ve yardımcı pilotu enkazdan çıkarmayı başarırken, her ikisi de kazada aldıkları yaralar nedeniyle nihayetinde öldü.

NTSB henüz resmi bir açıklama yapmadı, ancak DikeyMag (aracılığıyla AppleInsider) bağımsız devlet kurumunun bir kamu davası kaza ile ilgili. “Örnek Helikopter ve iPad İnceleme Özeti” başlıklı halka açık dosyanın bir bölümü, müfettişlerin uçuş ekibinin iPad’ini nehirden nasıl alabildiğini ortaya koyuyor. Araştırmacıların, cihazın düştüğü ve yardımcı pilotun sol pedal ayar koluna takıldığı sonucuna varmak için kullandıkları tablet üzerinde üç oyuk işareti tespit edildi.
NTSB, benzer konfigürasyona sahip başka bir helikopter kullanarak, pilot sağ pedala baskı uyguladığında iPad sol pedal ile topuk kaydırma destek tertibatı arasına sıkışırken olayı yeniden yaratmayı başardı. Raporda, “Bu, yardımcı pilotun sol pedal ayar kolunu iterken aynı zamanda pedalların yeniden merkezlenmesini engelledi” diyor. Pilot sağ pedala daha fazla girdi ekledikçe, iPad yardımcı pilotun pedal ayarlama koluna daha fazla baskı uyguladı.

Yardımcı pilotun boyu beş fit on inçti ve rekreasyon, konfor için ayarlanan koltuklar ve sabit kısıtlamalarla, “ne biraz daha kısa (5’7″) ne de biraz daha uzun (6’2”) bir adamın yapamayacağını gösterdi. Sıkışan iPad’e ulaşın ve kurtarın.Yardımcı pilotun uçuş kaskı da sıkıştırılmış tabletin kurtarılmasını imkansız hale getirirdi.

iPad, kilolarca kağıt belgenin yerini almak ve uçuş planlamasına yardımcı olmak için kullanılan bir Elektronik Uçuş Çantası (EFB) olarak kabul edilir. Havacılık güvenliği danışmanlığı Aerossurance’ın yöneticisi Andy Evans, “Umarım bu kaza, operatörleri kokpitlerdeki olası tüm gevşek nesnelere uzun süre derinlemesine bakmaya ve EFB’ler gibi değerli araçları ve durumsal farkındalık kaynaklarını sağlam bir şekilde korumaya sevk eder.”telefon-1