Avrupa Uzay Ajansı’nın Aeolus uydusu, planlanan ömrünü doldurduktan ve küresel hava tahminlerine önemli ölçüde katkıda bulunduktan sonra, şimdi türünün ilk örneği olan yardımlı bir şekilde Dünya’ya geri dönüş yapıyor. Bu öncü operasyon, uzay güvenliği standartlarını geliştirmeyi ve gelecekteki uzay görevleri için yeni bir emsal oluşturmayı amaçlıyor. Güneş aktivitesine bağlı olarak, yeniden girişin Ağustos ayı başlarında gerçekleşmesi bekleniyor ve uzay aracı çoğunlukla Dünya atmosferine ulaştıktan sonra parçalanıyor. (Sanatçının konsepti.)

ESA’nın Aeolus rüzgar uydusu, yörüngede planlanan ömrünü aştıktan sonra Dünya’ya dönüş yolunda. Uydu şu anda günde yaklaşık 1 km düşüyor ve alçalması hızlanıyor. ESA’nın uzay aracı operatörleri yakında müdahale edecek ve Aeolus’a türünün ilk örneği yardımlı yeniden girişte rehberlik etmeye çalışacak. ESA bunu neden yapıyor?

ESA’nın rüzgar misyonu yaklaşık beş yıldır gezegenimizin yörüngesinde dolaşıyor ve tasarım ömrünü geride bırakıyor. Olağanüstü Aladin aleti, Dünya’nın rüzgarının profilini çıkarmak için yedi milyar UV ışığı darbesi gönderdi.

Aeolus bir araştırma görevi olarak ve yeni bir teknolojiyi göstermek için tasarlanmış olmasına rağmen, o kadar başarılı oldu ki, yörüngedeki yaşamının büyük bir bölümünde Avrupa’nın önde gelen meteoroloji merkezlerine veri sağladı ve küresel hava tahminlerini önemli ölçüde iyileştirdi.

Tüm beklentileri aşan Aeolus’un yakıtı artık neredeyse tükenmiştir ve görev sona ermiştir.

ESA Aeolus Misyonu

Aeolus, küresel ölçekte rüzgar profillerini elde eden ilk uzay görevidir. Bu neredeyse gerçek zamanlı gözlemler, sayısal hava ve iklim tahmininin doğruluğunu artıracak ve tropikal dinamikler ve iklim değişkenliğiyle ilgili süreçler hakkındaki anlayışımızı ilerletecektir. Kredi bilgileri: ESA/ATG medialab

Mühendisler, yeniden giriş operasyonları başlamadan önce Aladin’i ellerinden geldiğince açık tuttular. Nihayet kapatıldığı geçen haftaya kadar, çığır açan rüzgar haritalama lazeri her zamanki kadar güçlüydü. Aslında mühendisler, çalışmasının son haftalarındaki enerji seviyelerini kaydetmek için aleti hızlandırdı.

Şimdi, yerçekimi ve Dünya atmosferinin kavrayıcı demetlerinin yanı sıra güneş aktivitesi, Aeolus’u 320 km’lik operasyonel irtifasından aşağı çekiyor.

Aeolus hiçbir zaman kontrollü bir yeniden giriş için tasarlanmadı, bu nedenle normal koşullar altında uydu doğal olarak birkaç ay içinde Dünya’ya geri dönecekti. Bununla birlikte, ESA, türünün ilk örneği olan bir yardımlı yeniden giriş girişiminde bulunarak yukarıda ve öteye gidiyor.

ESA’nın Almanya’daki Uzay Operasyonları Merkezinde görev kontrolü, Aeolus’u Dünya’ya dönüşü sırasında yönlendirmek için kalan yakıtı kullanacak.

Uydunun çoğu, yaklaşık 80 km (50 mil) yüksekliğe ulaştığında yanmaya başlayacak. Ancak modeller, birkaç parça enkazın Dünya yüzeyine ulaşabileceğini gösteriyor.

Aeolus Yeniden Giriş Anahtar Aşamaları

Aeolus’un yeniden girişindeki önemli aşamalar. Kredi bilgileri: ESA

ESA’nın Uzay Enkaz Ofisi Başkanı Tim Flohrer, “Bu destekli yeniden giriş girişimi, 1990’ların sonunda planlanan ve tasarlanan görev için güvenlik düzenlemelerinin ötesine geçiyor” diye açıklıyor.

“ESA ve endüstriyel ortaklar, yaşam veya altyapıya yönelik zaten minimum olan riski daha da azaltmanın mümkün olabileceğini anlayınca, çarklar harekete geçti. Her şey plana göre giderse, Aeolus bugün tasarlanmakta olan görevler için mevcut güvenlik düzenlemelerine uygun olacaktır.”

Bu yeniden giriş girişiminin durdurulması gerekiyorsa ki bu hala olabilir, Aeolus’un doğal yeniden girişi devam eder.

Aeolus’un Uçuş Direktörü Isabel Rojo, “Enkaz, uçuş dinamikleri ve yer sistemlerinde mühendislerden ve uzmanlardan oluşan ekiplerimiz, Aeolus’a yardımcı olmak için bir dizi manevra ve operasyon tasarladı ve yeniden girişini başlangıçta olduğundan daha güvenli hale getirmeye çalıştı. tasarlandı.”

Günümüzde görevler, yörüngedeki ömürlerinin sonunda ya tamamen yanmasını ya da kontrollü bir yeniden girişe tabi tutulmasını gerektiren düzenlemelere göre tasarlanıyor.

Yardımlı yeniden girişe yönelik bu ilk girişim, tasarlandıkları sırada bu tür düzenlemeler kapsamına girmeyen, ancak geriye dönük olarak bunlara uyulması sağlanabilen görevler için yeni bir emsal teşkil ediyor.

Aeolus ile ESA, yörüngede hızla artan uzay trafiği ve uzay enkazı sorunu göz önüne alındığında özellikle önemli olan güvenli yeniden girişlerin ve sorumlu alanın yolunu açıyor.

Aeolus ne zaman tekrar girecek?

Aeolus şu anda günde yaklaşık bir kilometre hızla düşüyor ve hızlanıyor. Günler geçtikçe tahminler daha doğru hale geliyor, bu nedenle Aeolus’un Dünya atmosferine tam olarak ne zaman gireceğini söylemek hala zor. Çok şey güneş aktivitesine bağlıdır.

Güneş patlamaları ve koronal kütle püskürmeleri işleri hızlandırabilir. Uzay havasındaki yüklü parçacıklar Dünya atmosferini ısıtır. Bu, aşağıda daha yoğun havanın yükselmesine, daha yüksekteki genişleyen katmanların yerini almasına neden olur, bu da atmosferin Aeolus üzerindeki direncini artırır.

Tersine, nispeten sessiz bir güneş aktivitesi dönemi, Aeolus’un alçalmasının biraz daha uzun süreceği anlamına gelebilir.

Güneş aktivitesini kesin olarak tahmin etmek zordur, ancak ESA, tüm manevralar başarılı olursa, yeniden girişin büyük olasılıkla Temmuz sonu veya Ağustos başında gerçekleşeceğinden emindir.

Aeolus tekrar nereye girecek?

Uyduların çoğu yaklaşık 80 km (50 mil) yükseklikte yanmaya başlayacak. Ancak, bazı enkaz parçaları Dünya’ya ulaşabilir.

Yeniden giriş için en uygun konumun planlanması konusunda aylarca süren uzmanlık harcandı ve bu, düşen enkazın yaşam veya altyapı için bir risk oluşturması gibi zaten son derece uzak olan olasılığı en aza indirdi.

Uçuş kontrol ekibi, uydunun izinin altındaki bir okyanus uzantısını hedefliyor – karadan mümkün olduğunca uzaktaki uzun bir açık su bölümü.

Sonra ne olur?

Şimdilik, Aeolus 280 km (175 mil) yüksekliğe ulaştığında, altı gün boyunca gönderilen bir dizi komut, uyduyu yeniden giriş için en uygun konuma yönlendirmek için uydunun kalan yakıtını kullanacak.

Ardından, ilk manevra uyduyu 250 km (155 mil) yüksekliğe indirecektir. Bu adım, ekiplerin uydunun sağlığını kontrol edeceği ve sonraki adımları değerlendireceği birkaç gün sürecek.

Ardından, dört manevra Aeolus’u 150 km’ye (95 mil) indirir ve 12 saatlik son kontroller uyduyu yolunda tutar.

150 km’deki (95 mil) son, kritik bir manevra, Aeolus’un eve dönüş yolculuğunu yönlendirecek. Uydu birkaç saat içinde geri dönecek ve büyük çoğunluğu Dünya atmosferinde yanacak.

ESA’nın Aeolus Misyon Müdürü Tommaso Parrinello, “Bu iddialı yeniden giriş girişimini hazırlamak için harcanan beceri ve çabayı görmek inanılmazdı” dedi. “Şimdi ve gelecekte uzay güvenliği ve sürdürülebilirliği için yeni bir standart belirleyecek olan bu öncü çabayla başarılı olacağımıza eminiz.”uzay-2