VKontakte sosyal ağ ekibi, VK Messenger’da aynı anda birkaç yeni işlevin başlatıldığını duyurdu. En kullanışlı olanlardan biri, video mesajlarının transkripsiyonuydu. Geliştiricilere göre, şifre çözme teknolojisi tamamen otomatiktir ve VKontakte ekibi tarafından geliştirilen makine öğrenimi yöntemleri temelinde çalışır.


Midjourney sinir ağı tarafından üretildi

Kod çözmenin doğruluğunu artırmak için, video kayıtları üç sinir ağı tarafından işlenir: sesleri tanırlar, onları video dizisinden ayırırlar, sözcükleri seslerden oluştururlar ve cümle sınırlarını belirlerler. Teknoloji, film altyazıları üzerinde eğitilmiştir ve anlaşılmaz konuşmaları ve resmi olmayan sözcükleri anlayabilir, kayıttaki duraklamaları kaldırabilir, metni cümlelere ve anlam bloklarına ayırabilir. Hem alınan hem de gönderilen video mesajlarının şifresini çözebilirsiniz. Şifresi çözülmüş video mesajları, metin arama kullanılarak bulunabilir.

Okumak varken neden video izliyorsun?  VKontakte, video mesajlarının metin transkripsiyonunu başlattı
İllüstrasyon: VKontakte

İşlev, web.vk.me’nin web sürümünde ve Sferum eğitim profili de dahil olmak üzere Android’deki VKontakte ve VK Messenger uygulamalarının bazı kullanıcılarında zaten mevcuttur. Yakında iOS’a gelecek.

Yeni sürümde, geliştiriciler daha fazlasını anlatmak isteyenler için olanakları da genişletti: video mesajlarının maksimum süresi üç dakikaya çıkarıldı. Bu tür video mesajlarını görüntülemek, oynatmayı bir buçuk ila iki kat hızlandırmayı daha uygun hale getirecektir. Araç, iOS’ta mevcuttur ve daha sonra Android’e gelecektir. Ek olarak, yeni özel görüntülü mesaj biçimleri – yıldızlar ve bir kedi yavrusu – kullanmak mümkün hale geldi. Diğer yenilikler arasında sohbetlerde animasyonlu tepkiler yer alıyor.genel-22