Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü Halkla İlişkiler Ofisi tarafından 12 Temmuz 2023 Çarşamba günü yayınlanan birinci yıldönümü görüntüsü, NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’nun daha önce hiç görülmemiş, ayrıntılı, izlenimci dokuyla dolu bir yıldız doğumunu gösterdiğini gösteriyor. Konu, Dünya’ya en yakın yıldız oluşum bölgesi olan Rho Ophiuchi bulut kompleksidir. Kredi: AP aracılığıyla NASA, ESA, CSA, STScI, Klaus Pon

Webb Uzay Teleskobu, kozmik fotoğraflarının bir yılını şimdiye kadarki en iyi fotoğraflarından biriyle işaretliyor: Doğum anında düzinelerce yıldızın dramatik yakın çekimi.

NASA, 390 ışıkyılı uzaklıktaki bir bulut kompleksinde 50 bebek yıldızı ortaya çıkaran en son anlık görüntüyü Çarşamba günü açıkladı. Bir ışık yılı yaklaşık 6 trilyon mildir (9,7 trilyon kilometre).

Bölge nispeten küçük ve sessiz ama yine de aydınlatılmış gazlar, hidrojen jetleri ve hatta daha fazla yıldızın hassas başlangıcıyla yoğun toz kozalarıyla dolu.

Tüm genç yıldızlar güneşimizden daha büyük görünmüyor. Bilim adamları, nefes kesen çekimin, bir yıldızın yaşamının bu kısa aşamasının şimdiye kadarki en iyi netliğini sağladığını söyledi.

NASA program bilimcisi Eric Smith Associated Press’e “Bu, kendi sistemimizin milyarlarca yıl önce şekillenirken nasıl görüneceğine bir göz atmak gibi” dedi.

Smith, görüntüde görülen yıldız ışığının aslında oradan 390 yıl önce ayrıldığına dikkat çekti. 1633’te İtalyan astronom Galileo Galilei, Dünya’nın güneş etrafında döndüğünü söylediği için Roma’da yargılandı. 1992’de Vatikan, Galileo’nun haksızlığa uğradığını kabul etti.

Rho Ophiuchi olarak bilinen bu bulut kompleksi, Dünya’ya en yakın yıldız oluşum bölgesidir ve gökyüzünde yılan taşıyan ve akrep olan Ophiuchus ve Scorpius takımyıldızlarının sınırına yakın bir yerde bulunur. NASA, fotoğrafın ön planında yıldızların bulunmadığını, ayrıntıların daha da öne çıktığını kaydetti. NASA’ya göre yıldızlardan bazıları, yapım aşamasında olan olası gezegenleri gösteren gölgeler gösteriyor.


NASA Yöneticisi Bill Nelson bir tweet’te “Yıldız doğumunu izlenimci bir şaheser olarak sunuyor” dedi.

Şimdiye kadar uzaya gönderilen en büyük ve en güçlü astronomik gözlemevi olan Webb, geçtiğimiz yıl boyunca kozmik güzellik fotoğrafları üretiyor. 10 milyar dolarlık kızılötesi teleskobun ilk fotoğrafları geçen Temmuz ayında, Fransız Guyanası’ndan havalandıktan altı ay sonra yayınlandı.

33 yıldır Dünya’nın yörüngesinde dönen Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olarak kabul ediliyor. Ortak bir NASA-Avrupa Uzay Ajansı çabası olan Webb, evreni 1 milyon mil (1,6 milyon kilometre) uzaktaki daha uzak bir yerden tarıyor.

Webb’in önünde: Gökbilimciler, güneş sistemimizin dışındaki gezegenlerde herhangi bir yaşam ipucu için kozmosu araştırırken, evrenin en eski yıldızlarını ve galaksilerini gözlemlemeyi umuyorlar.

Smith, “Henüz onlardan birini bulamadık,” dedi. “Ama göreve başlayalı henüz bir yıl oldu.”

© 2023 Associated Press. Her hakkı saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: Webb Uzay Teleskobu, 13 Temmuz 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-07-webb-space-telescope-reveals adresinden alınan yıldız doğum anını, 50 bebek yıldızın (2023, 13 Temmuz) dramatik yakın çekimini ortaya koyuyor -an.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1