Tek başına silahlı adam Peyton Gendron’un geçen Mayıs ayında Buffalo, New York’ta bir markette 200 milden fazla yol kat edip açık ateş açmasının üzerinden bir yıldan biraz fazla zaman geçti. Şimdi saldırıda yaralanan ve hayatını kaybedenlerin aileleri sosyal medya şirketlerini haksız yere ölüm davasıyla sorumlu tutmak istiyor çünkü silahlı adam ırkçıyla karşılaştı Çevrimiçi Büyük Değiştirme komplo teorileri.

bu dava dün Buffalo’daki New York Yüksek Mahkemesi’nde dosyalandı ve sanıklar olarak Meta, Instagram, Reddit, Google, YouTube, Snap, 4Chan, Twitch ve Discord’u adlandırdı—Gendron, çekimleri ikincisinde aylarca planladı. Ayrıca, atıcıya silahı satan mağaza olan Vintage Firearms ve atıcının vücut zırhı satın almak için kullandığı çevrimiçi perakendeci RMA Armament de listelenmiştir. Dava, bilinmeyen bir meblağda mali zararların yanı sıra esasta değişiklik yapılmasını talep ediyor. şirketlerin güvenlik standartları, davacılar platformları “kusurlu ve makul olmayan bir şekilde tehlikeli” olarak nitelendiriyor.

“Kendi itirafına göre, savunmasız bir genç olan Gendron, sosyal medya uygulamalarına bağımlı hale gelene kadar ırkçı değildi ve Sosyal Medya Sanıkları tarafından tasarlanan, pazarlanan ve dışarı atılan kusurlu sosyal medya uygulamaları tarafından şüphe duymadan psikolojik bir girdaba sürüklendi. ve aynı Sanıkların ürünlerinden bazıları tarafından sürekli bir ırkçı ve beyaz üstünlüğü yanlısı propaganda ve yalan akışıyla beslendi, ”diye yazıyor davada.

sosyal medya ve beninternet bir anahtardıAktör, 10 siyahi kişinin ölümüne ve 3 kişinin yaralanmasına neden olan saldırının hem öncesi hem de sonrası. Gendron, Şubat ayında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Davada öne sürüldüğü gibi sosyal medyada radikalleşmesine ek olarak, saldırıdan önce Gendron, hedef olarak internette ağırlıklı olarak Siyahi mahalleyi araştırdı. Vurulduktan sonra, korkunç sahnenin videoları ve görüntüleri internette çoğaldı.hayatta kalan Zaire Goodman’ın annesi, katliamın bir videosunda “etiketlendiğini” iddia etti. İlişkili basın. Gendron ayrıca Twitch’teki çekim olayını canlı olarak yayınladı..

Davada adı geçen sosyal medya şirketleri, Gizmodo’nun yorum talebine hemen geri dönmedi.

Sosyal medya komplo teorilerinin yuvasıcovid-19 pandemisinin şiddetlendirdiği bir gerçek. 2019’daFacebook tarafından istihdam edilen bir araştırmacı, muhafazakar görüşlere uygun hesapların iki gün gibi kısa bir sürede komplo içeriğiyle beslenebileceğini ve Facebook’un algoritmasının kullanıcıları ilgi alanlarına ve siyasi eğilimlerine göre sonsuz tavşan deliğine zorladığını keşfetti. Reddit CEO’su Wired in’e söyledi Nisan 2023 Reddit’in platformdaki komplo topluluklarını çökerttiği – Reddit en parlak döneminde ırkçı, homofobik ve kadın düşmanı eğilimleriyle biliniyordu – ama aynı zamanda sosyal medyayı düzenlemenin biraz zalimce olduğuna inanıyor.genel-7