Anthropic’in konuşmanın daha kolay olduğunu faturalandırdığı AI sohbet robotu Claude, sonunda daha fazla insanın denemesi için hazır. Şirket, ABD ve İngiltere’deki herkesin konuşma botu Claude 2’nin yeni sürümünü test edebileceğini duyurdu. kendi web sitesinden.

Genel kullanılabilirliği, Claude’un tümü çok sayıda ülkedeki kullanıcıların kullanımına açık olan ChatGPT, Bing ve Bard saflarına katılmasına olanak tanır. Bu, hepimizin oynayabileceği bir yapay zeka sohbet robotu daha olduğu anlamına geliyor, ancak Anthropic, “Claude’u size birçok görevde yardımcı olması için doğal dilde talimat verilebilecek arkadaş canlısı, hevesli bir meslektaş veya kişisel asistan olarak düşünün” diyor.

Anthropic’in “yardımcı, zararsız ve dürüst” olarak da tanımladığı Claude, özet oluşturma, kod yazma, metni çevirme ve daha pek çok şey yapabilir. Bu kulağa Google’ın Bard’ı veya Microsoft’un Bing sohbet robotu gibi gelse de, Antropik, farklı inşa edildiğini söylüyor bu botlardan daha Muadillerinden daha konuşkan bir tonu var ve hatta sözde bir mizah anlayışı var. (Bunu kendim test etmem gerekecek.) Ayrıca, yanıtlarını insan moderatörlere güvenmek yerine kendi başına gözden geçirmek için kullandığı, “anayasa” adı verilen bir dizi ilke tarafından yönlendirilir.

Google destekli Anthropic ilk olarak Mart ayında Claude’u piyasaya sürerken, sohbet robotu yalnızca işletmeler tarafından istek üzerine veya Slack’te bir uygulama olarak mevcuttu. Claude 2 ile Anthropic, bir dizi iyileştirmeyle sohbet robotunun mevcut yeteneklerini geliştiriyor. Claude 2, daha uzun yanıtlar oluşturma becerisine ek olarak, önceki Claude modeline kıyasla matematik, kodlama ve akıl yürütmede biraz daha yeteneklidir.

Örnek olarak Anthropic, Claude 2’nin baro sınavının çoktan seçmeli bölümünde yüzde 76,5 puan aldığını, eski Claude 1.3’ün ise yüzde 73 aldığını söylüyor. Anthropic’e göre Claude 2, “zararsız tepkiler verme” konusunda da iki kat daha iyi. Bu, önceki modele kıyasla etkileşimde bulunduğunuzda zararlı içerik yayma olasılığının daha düşük olması gerektiği anlamına gelir, ancak Anthropic jailbreak olasılığını dışlamaz.

Ancak Bard ve Bing’in aksine Claude 2 hâlâ internete bağlı değil ve Aralık 2022’ye kadar olan verilerle eğitildi. Threads’in ne olduğunu bile bilmiyorum!), veri kümesi hala ChatGPT’nin ücretsiz sürümünün kullandığından daha yeni. (ChatGPT’nin bilgisi 2021’den sonra kesiliyor.) Anthropic temsilcisi Sandy Banerjee anlatıyor Sınır yine de Claude’a yakın zamanda yayınlanan bir web sitesini veya web sayfasını besleyebilirsiniz ve bununla ilgili sorgular yapabilmesi gerekir.

Ek olarak, Anthropic kısa süre önce Claude’un bağlam penceresini yaklaşık 75.000 kelimeye genişletti – aracı yalnızca ücretsiz kullanıyor olsanız bile. Bu, botun ayrıştırması için düzinelerce sayfayı, hatta tüm bir romanı bota yükleyebileceğiniz anlamına gelir. Dolayısıyla, karmaşık ve çok uzun bir araştırma makalesinin hızlı bir özetine ihtiyacınız varsa, Claude sizin robotunuz. Diğer modellerin limitleri çok daha küçüktür ve ChatGPT maksimum yaklaşık 3.000 kelimedir. Artık Anthropic herkese açık olduğuna göre, bunu denemeyi ve Bing’de gördüğümüz gibi bu “zararsız” botu raydan çıkarmak için daha uzun bir bağlam penceresinin yeterli olup olmadığını görmek için sabırsızlanıyorum.genel-2