Google, tıbbi soruları yanıtlayabilen AI chatbot'u test ediyor: Rapor

G/Ç 2023’te, Google CEO Sundar Pichai, geliştirilmiş çok dilli, muhakeme ve kodlama yeteneklerine sahip PaLM 2 büyük dil modelini (LLM) duyurdu. Şirket, modelin 100 dilde eğitildiğini ve çok çeşitli görevleri yerine getirdiğini söyledi. O sırada Pichai, AI modelinin Workspace uygulamalarında, tıbbi kullanımlar için Med-PaLM’de ve güvenlik için Sec-PaLM’de kullanılabileceğini vurguladı. Bir rapor, Google’ın tıbbi soruları ustalıkla yanıtlamak için bir yapay zeka sohbet robotunu test ettiğini söylüyor.

The Verge tarafından yayınlanan bir rapora göre (The Wall Street Journal aracılığıyla), Med-PaLM 2, Nisan ayından bu yana ABD merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Mayo Clinic araştırma hastanesinde test ediliyor.

Rapor, Google’ın LLM’nin “doktorlara sınırlı erişimin” olduğu yerlerde faydalı olacağına inandığını belirtti. Google’ın kıdemli araştırma direktörü Greg Corrado, Med-PaLM 2’nin hala başlangıç ​​aşamasında olduğunu söyledi.

Ayrıca Oku

ChatGPT yaratıcısı OpenAI, Superintelligent AI'nın 39riskini39 kontrol etmek için bir ekip kuruyor

Corrado’ya göre, kendi ailesinin “sağlık yolculuğunun” bir parçası olmasını istemezdi, ancak Med-PaLM 2’nin “sağlık hizmetlerinde AI’nın yararlı olabileceği yerleri aldığına ve onları 10 kat genişlettiğine” inanıyordu.

Med-PaLM neden diğer yapay zeka sohbet robotlarından daha iyi?
Google’a göre Med-PaLM 2, sağlık görüşmelerinde Bard, Bing ve ChatGPT gibi genel sohbet botlarından daha iyi olacak. Med-PaLM, küratörlüğünde bir dizi tıbbi uzman gösterimi konusunda eğitilmiştir.

Raporda ayrıca Med-PaLM 2’yi test edecek müşterilerin verilerini kontrol edeceği belirtildi. Veriler de şifrelenecek ve Google’ın bunlara erişimi olmayacak.

Ayrıca Oku

ChatGPT, 39hurting39 Google'dan nasıl hala çok uzakta olabilir?

Google’ın AI chatbot modellerini eğitmek için verilere ihtiyacı var ve bu hafta bir rapor, şirketin politikasını güncelleyerek Bard ve diğer AI modellerini eğitmek için halka açık tüm verileri kullanacağını söyledi.

Google bunu doğruladı ve sözcü Christa Muldoon, “Gizlilik politikamız, Google Translate gibi hizmetler için dil modellerini eğitmek üzere açık web’deki herkese açık bilgileri kullandığı konusunda uzun süredir şeffaftır” dedi.

FacebooktwitterLinkedinmakalenin sonugenel-9