Google’ın tıbbi bilgilerle ilgili soruları yanıtlamak için tasarlanmış bir yapay zeka aracı olan Med-PaLM 2, Nisan ayından bu yana diğerlerinin yanı sıra Mayo Clinic araştırma hastanesinde test ediliyor. Wall Street Gazetesi bu sabah bildirildi. Med-PaLM 2, bu yılın Mayıs ayında Google I/O’da duyurulan PaLM 2’nin bir çeşididir. PaLM 2, Google’ın Bard’ını destekleyen dil modelidir.

Kağıtta da bahsediliyor Google’ın Mayıs ayında halka açıkladığı araştırma (pdf) Med-PaLM 2’nin büyük dil modellerinde görmeye alıştığımız bazı doğruluk sorunlarından hala muzdarip olduğunu gösteriyor. Araştırmada doktorlar, Google’ın Med-PaLM ve Med-PalM 2’nin verdiği cevaplarda diğer doktorların verdiği cevaplardan daha fazla yanlışlık ve alakasız bilgi buldu.

Yine de, muhakeme kanıtı gösterme, fikir birliğine dayalı yanıtlar gösterme veya yanlış anlama belirtisi göstermeme gibi hemen hemen tüm diğer ölçümlerde Med-PaLM 2 aşağı yukarı gerçek doktorlar kadar iyi performans gösterdi.

WSJ Med-PaLM 2’yi test eden müşterilerin, şifrelenecek olan verilerini kontrol edeceğini ve Google’ın bu verilere erişimi olmayacağını bildiriyor.

Google kıdemli araştırma direktörü Greg Corrado’ya göre, WSJ Med-PaLM 2’nin henüz başlangıç ​​aşamasında olduğunu söylüyor. Corrado, Med-PaLM 2’nin kendi ailesinin “sağlık yolculuğunun” bir parçası olmasını istemese de “sağlık hizmetlerinde yapay zekanın yararlı olabileceği yerleri aldığına ve bunları 10 kat genişlettiğine” inandığını söyledi.

Daha fazla bilgi için Google ve Mayo Clinic ile iletişime geçtik.genel-2