Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One Yıllarca küresel bir salgın tarafından pusuya düşürülmek, ancak nihayetinde halkın yapay zeka araçlarının yayılmasına daha fazla uyum sağlamaya başladığı bir zamanda sinemaları vurmak, filmi ürkütücü bir şekilde ileri görüşlü hissettirmek için çok şey yapıyor – teknolojinin durumu hakkında değil, derece insanların aklında olan şey. Tom Cruise, Ethan Hunt olarak son gezisinde, uzun süredir müttefik ekibinin tamamı olan yaşlanan bir süper casus hakkındaki bir aksiyon serisinin yedinci taksitini satmak için gereken türden tecrübeli, karizmatik ve beklenenden daha fazlasını sunuyor. yıllar geçtikçe.

Ancak, dublör odaklı bir aksiyon kahramanı ve yönetmen Christopher McQuarrie olarak Cruise’un tüm mükemmelliğine rağmen, gerçekten hayatta kalmaları imkansızmış gibi hissettiren muhteşem aksiyon seti parçalarını işlemek için keskin bir göze sahip, Ölü Hesaplaşma Birinci Bölüm kendine atıfta bulunan şakalara ve önceden çiğnenmiş klişelere aşırı güvenerek kendi yoluna gitmeyi bırakamıyor.

olaylardan bir süre sonra ayarlayın Misyon: İmkansız – Fallout, Ölü Hesaplaşma Birinci Bölüm Impossible Mission Force ajanı Ethan Hunt (Cruise) ve ajan arkadaşlarından oluşan ekibinin, dünyayı bir sonraki küresel savaş serisini başlatma gücüne sahip, duyarlı, Makyavelist bir yapay zekadan kurtarmakla görevlendirildiğinin dolambaçlı ve çoğu zaman oldukça dolambaçlı öyküsünü anlatıyor. savaşlar. Film boyunca kimse tam olarak “Varlık”ın ne olduğunu tam olarak anlamış görünmüyor – Ölü Hesaplaşma‘nin şekilsiz, meçhul, çoğunlukla dijital düşmanı için son derece hayal gücünden yoksun adı – bu veya orijinal olarak kullanılması amaçlanan şeydi. Ancak gizemli bir kaza, programı kontrol etmek veya yok etmek için gerekli olan fiziksel bir anahtarın iki yarısıyla birlikte vahşi doğaya saldıktan sonra, ABD de dahil olmak üzere birden fazla dünya gücünün ele geçirmek için yarıştığı gizli bir uluslararası silahlanma yarışı başlar. geleceği kendi lehlerine şekillendirme umuduyla.

Resim: Paramount Pictures ve Skydance

bu İmkansız görev filmler her zaman gerilim, entrika ve aksiyona bu kadar anlamlı hikayeler anlatmanın önünde öncelik vermiştir. Ancak Ölü Hesaplaşma Varlığın ne olduğu ve Ethan, Ilsa Faust (Rebecca Ferguson), Luther Stickell (Ving Rhames) ve Benji Dunn’ın (Simon Pegg) şimdiye kadar gördükleri hiçbir şeye benzemediği gibi şeyleri net bir şekilde açıklamaya çalışmak (ve çoğu zaman başarısız olmak) için çok fazla zaman harcıyor daha önce karşılaşıldı – filmin sık sık parodi bölgesine sağlam bir şekilde dayandığını hissediyor.

Hunt olarak şaşırtıcı derecede ölçülü, düşünceli bir performans sergileyen – 62 yaşındaki bir adam tarafından canlandırılan 59 yaşındaki bir adam gibi hissetmekten asla söz etmeyen ama yine de uygun şekilde yaşlı hisseden Cruise dışında – filmdeki hemen hemen herkes içi boş hissetme eğiliminde olan daha yüksek, daha heyecanlı bir aksiyon filmi oyunculuğunda merakla sıkışmış hissediyor. Bu, özellikle, omuz üzerinden bakışların o kadar keskin bir şekilde koreografiye tabi tutulduğu ve yürütüldüğü, oyuncuların mümkün olan en melodramatik müziği dinlerken bunları uyguladığını hayal etmenin kolay olduğu, filmin birçok dramatik şekilde çekilmiş sergi dökümü sekanslarında belirginleşir.

Ancak, havanın biraz bozulduğu pek çok örnek olsa da, Hayley Atwell’in Grace ve Pom Klementieff gibi yeni karakterlerin etrafında inşa edilen ve oyuncuların yaklaşık olarak değil de ne kadar iyi iltifat edebildikleriyle öne çıkan birkaç an da var. , Cruise’un enerjisi. Film boyunca, Paramount’un daha büyük şirketler için daha uzun vadeli planları olabileceği açık. İmkansız görev Ethan Hunt her zaman en önemli parça olmayacak ve serinin en etkileyici yanlarından biri olacak. Ölü Hesaplaşma Cruise’a abartılı bir veda gibi hissetmeden nöbet değişiminin yolda olduğunu telgrafla ne kadar iyi anlatabiliyor.

Tabii ki en etkileyici olan şey, filmin aksiyon sahneleridir – ya da en azından, bu şekilde olmasaydı olurdu. Ölü Hesaplaşma‘nin reklam kampanyası, Ethan ve ortaklarının daha ilham verici birçok set parçasını belirgin bir şekilde öne çıkardı (ve biraz şımarık). dünya çapında. Aynı şekilde Ölü Hesaplaşma‘ nin gecikmesi, yapay zeka odağının mevcut haber döngüsüyle uyumlu hissettirmesine neden oldu, film sadece birkaç hafta sonra gösterime girdi. Hızlı X – aynı zamanda sıkışık bir İtalyan şehrinde karikatürize bir araba kovalamacasına da sahip olan – birçok nostalji oyunuyla güçlendirilen talihsiz bir deja vu duygusu yaratıyor.

Franchise’ın geleceği için hazırladığı tüm zemin çalışmaları için, Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One (muhtemelen doğru), önceki filmlerden ritimleri yeniden canlandırarak ve onları her şeyin şakasına kaptırmanızı amaçlayan ağır bir meta mizah akışıyla canlandırarak çekirdek izleyicisine oynayabileceğini varsayar. Ancak bu yaklaşım, son 27 yıldır Ethan Hunt’ın maceralarını sadakatle takip eden insanlar için işe yarayabilirken, yeni gelenler için zor bir satış olabilir – özellikle bunun gelecek yılki hikayenin sadece yarısı olduğu düşünülürse. Mission: Impossible – Dead Reckoning Part Two bitirmeye yöneliktir.

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One Esai Morales, Vanessa Kirby, Henry Czerny, Frederick Schmidt, Greg Tarzan Davis ve Shea Whigham da rol alıyor. Film 12 Temmuz’da sinemalarda.genel-2