2020’nin sonlarından bu yana Çin’in fintech endüstrisini sarsan düzenleyici baskı, ülkenin iki dijital ödeme devine ağır para cezaları uygulanmasıyla sona eriyor gibi görünüyor.

Tencent, ödeme yan kuruluşu Tenpay ile birlikte Çin Halk Bankası tarafından “Çin anakarasında ödeme hizmetlerinin sağlanmasına ilişkin geçmişteki yasal ihlalleri” nedeniyle yaklaşık 2,99 milyar yuan (410 milyon $) para cezasına çarptırıldı. içinde dosyalama Cuma gününde.

Aynı gün Merkez Bankası ilan edildi Alibaba’nın fintech iştiraki Ant Group’a kurumsal yönetim, tüketicinin korunması, bankacılık ve sigortacılık, ödemeler ve mutabakat, anti-para ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere bir dizi yasa dışı faaliyet nedeniyle 7.123 milyar yuan (yaklaşık 1 milyar $) para cezası verecek. aklama uygulamaları ve fon satışları.

Alibaba ve Tencent birlikte, ilgili ödeme platformları aracılığıyla sunulan bir dizi başka finansal hizmetle birlikte Çin’in dijital ödemeler pazarında bir ikilinin keyfini çıkarıyor.

Çin’in fintech üzerindeki baskısı, teknoloji sektörünün genişleyen gücünü dizginleme ve onu hızla gelişen alanlarda daha fazla düzenleyici incelemeye tabi tutma çabalarının bir parçası. 2020’nin sonlarında Çin, Ant’ın o ana kadarki en büyük halka arz olacak olan ilk halka arzını iptal etti.

O zamandan beri Ant, şirketin tüketici finansmanı üzerindeki genel etkisini önemli ölçüde azaltan büyük bir yeniden yapılanma geçirdi. Jack Ma’nın fintech imparatorluğu üzerindeki kontrolünden vazgeçtiği bildirildi ve daha da önemlisi, Ant’ın ana teklifleri artık normalde geleneksel finansal hizmetleri hedefleyen düzenlemelere tabi.

Merkez bankasının yaptığı açıklamada, en azından fintech sektöründe, Çin’in teknoloji kısıtlamalarının bir sonuca vardığı görülüyor:

“Şu anda platform işletmelerinin finansal işlerinde öne çıkan sorunların çoğu düzeltildi. Mali düzenleyicilerin odak noktası, teknoloji platformlarının fintech işlerini toplu olarak düzeltmekten, her zamanki gibi iş denetimine kaydı.”

Çin’in teknoloji endüstrisindeki bir dizi düzenleyici baskı, son üç yılda yatırımcı ve iş güvenini azalttı. Fintech’teki düzeltici eylemlerin net bir şekilde sona ermesi, sektöre yeni enerji sağlayabilir ve yatırımlara olan ilgiyi yeniden alevlendirebilir. Para cezasına gelince, Tencent şunları söyledi:

“Şirket, mali düzenleyicilerin ileriye dönük normalleştirilmiş düzenlemeye odaklanacağına, platform ekonomisinin sağlıklı gelişimini desteklemek için mali politikalar ve önlemler uygulamaya ve platform şirketlerini finansal katılım çabalarını sürdürmeleri için destekleyip teşvik etmeye odaklanacağına inanıyor.”genel-24