Üretken yapay zeka etrafındaki yutturmaca arasında, başka bir teknoloji dalgası büyük yatırım çekiyor.

Çevremizdeki her yerde: sensörlerde, izleyicilerde, üretim makinelerinde, ev aletlerinde, giysilerde, araçlarda ve binalarda. İşlerimizi ve işlerimizi yapay zeka hakim olmadan çok önce şekillendirecek ve değiştirecek bir teknoloji olan uç bilişim dünyasına hoş geldiniz.

Uç bilgi işlem ve Nesnelerin İnterneti (IoT) gerçekten önemli sektörlerdir. Ankete katılanların en az %23’ü soruşturma Eclipse Foundation’ın yüzde 30’u, 2022’de Nesnelerin İnterneti ve uç bilişim projelerine 100.000 ila 1 milyon ABD Doları arasında harcama yaptıklarını ve %33’ünün 2023’te aynı harcamayı beklediklerini söylüyor. On şirketten biri, 2023’te bu teknolojilere 10 milyon ABD Dolarından fazla harcamayı planlıyor. Şirketlerin yarısından fazlası (%53) şu anda IoT çözümleri uyguluyor ve %24’ü bunları önümüzdeki 12-24 ay içinde uygulamaya koymayı planlıyor.

Hibrit bulut, IoT ve uç bilişimi düşünün

Hibrit bulut, uç bilgi işlem projelerinin güvendiği araçtır. Yanıt verenlerin %42’si, uç bilgi işlem dağıtımlarının şu şekilde mümkün olduğuna inanıyor: hibrit bulut. Uç bilgi işlem ve bulut bilişimin kesişimi – genellikle teknoloji ortamında karşıtlar olarak görülür – başta Amazon Web Services (AWS) olmak üzere bulut sağlayıcıları tarafından fark edilmedi.

“Gittikçe daha fazla yeni kullanım durumu, bulut bilgi işlem altyapısına ek olarak uç bilgi işlem altyapısına olan ihtiyacı artırdı” diyor. Yaser AlsaiedAWS için IoT başkan yardımcısı ZDNet ile yaptığı sohbette. “Uç bilişim altyapısı, uygulamalarının kullanıcılarına daha yakın olmasını isteyen şirketler için önemlidir.”

Alsaied, bu tür kullanım durumlarına örnek olarak, yerel veri işleme, düşük gecikmeli uygulamalar ve veri yerleşimi gereksinimleri gerektiren gerçek zamanlı uygulamalar verilebilir. Uç bilgi işlem uygulamaları, örneğin, “bir gemide iş yükleri işleten ve bağlantı kısıtlamaları nedeniyle buluta veri yükleyemeyen şirketler” için kullanışlıdır. Bu tür yeteneklere, “düzenleme gerekliliklerini karşılamak için hassas verileri coğrafi bir çevre içinde depolaması ve işlemesi gereken” sağlık hizmetleri ve finansal hizmetler gibi yüksek düzeyde düzenlemeye tabi sektörlerde de ihtiyaç duyulmaktadır.

Edge/IOT’nin 4 zorluğu

Araba üreticileri gibi gerçek zamanlı içgörüler ve yanıtlar elde etmek için büyük hacimli verileri yerel olarak işlemesi gereken kuruluşlar, uç bilgi işlem teknolojisine ihtiyaç duyulan sektörlerin diğer örnekleridir.

Ancak Alsaid, ana zorluklardan birinin, şirketlerin “karmaşık hale gelebilen ve tüm şirketlerin bunu anlamadığı” IoT ve uç bilgi işlem gereksinimlerini henüz tam olarak anlamamış olmalarıdır. “Birçok kuruluş için birkaç cihazı bağlamak kolaydır, ancak bir filoyu güncellemek, yeni cihazları dahil etmek ve platformları korumak, güvenli ve zaman içinde test edilmiş formlar gibi ölçeklendirmek istediklerinde işler zorlaşır.”

Edge/IoT dağıtımlarında karşılaşılan diğer zorluklar arasında şunlar yer alır:


  • 1. Beceriler : Alsaied, BT uzmanlarının “ekosistemde ihtiyaç duyulan teknolojilerin ve becerilerin enginliğinde gezinmesi” gerektiğini söylüyor.
  • 2. Standardizasyon : “Cihaz benimseme, ölçeklendirme ve yönetimle ilgili zorluklarla karşılaşıyorlar” diye açıklıyor. “Örneğin, genellikle dijitalleştirme için tasarlanmamış mevcut ekipmanları bağlamak için yardıma veya işleri BT arka ucuna hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde nasıl bağlayacaklarına dair tavsiyeye ihtiyaç duyarlar.
  • 3. Güvenlik : Bu tür endişeler “IoT projeleri için büyük bir zorluk teşkil ediyor ve pilot uygulamadan üretime geçişi engelliyor.”
  • 4. Sistemler : Müşteriler, yatırımlarının uzun ömürlülüğünden endişe duyuyorlar: “Nesnelerin İnternetine yapılan yatırımların mevcut ekipmanı nasıl etkileyeceğini, IoT’ye yapılan önceki yatırımlarla nasıl uyum sağlayacaklarını, yatırım getirisini nasıl sağlayacaklarını veya nasıl boşa gideceklerini kendilerine sormaları gerekiyor. gelecekte teknik borç”.

İyi haber şu ki, bulut hizmetleriyle gelişen bilgi ve araçların çoğu uç bilgi işlem ve IoT için geçerli. Alsaied, “işletmelerin ihtiyaç duyduğu yerde bulutun faydalarını genişletmek için daha fazla yenilik” görmeyi bekleyin.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15