ABD düzenleyicileri, otomobil üreticisinin gelişmiş sürücü destek sistemi Autopilot’u içeren 830.000 Tesla aracıyla ilgili devam eden soruşturmalarına yardımcı olması için Tesla’dan daha fazla bilgi talep etti.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla’ya 3 Temmuz’da Ağustos 2022’de sorduğu sorulara güncel yanıtlar isteyen bir mektup gönderdi. Bunlar özellikle Tesla’nın kabin kamerası ve sürücü izleme sistemiyle ilgiliydi. dikkat etmiyor ve Otopilot devredeyken gözlerini yoldan ayırmamaları için onlara sesli uyarılar gönderiyor. NHTSA ayrıca Tesla’nın üç aylık güvenlik raporlarını nasıl oluşturduğu hakkında bilgi istedi.

Ajans, Tesla’ya sorularını güncel verilerle yanıtlaması için 19 Temmuz’a kadar süre verdi. Yorum için Tesla’ya ulaşılamadı.

NHTSA, Aralık 2022’ye kadar toplanan verilere göre, 2016’dan bu yana Otopilot kullanıldığından şüphelenilen 41 Tesla özel kaza soruşturması açtı. Bu kazalarda 19 ölüm bildirildi.

Otopilot, otoyoldaki bir şeritte otomatik olarak yönlendirme, hızlanma ve fren yapma gibi belirli otomatik sürüş özelliklerine sahiptir. Gelişmiş Otomatik Pilot, şerit değiştirmeye de yardımcı olabilir. Tesla’nın “Tam Kendi Kendine Sürüş” beta yazılımının (FSD) en son sürümü, bu yetenekleri trafik sinyallerine, dur işaretlerine yanıt verme ve dönüş yapma gibi şehir içi sürüş özellikleriyle birleştiriyor. Bununla birlikte, ne Otopilot ne de FSD tamamen kendi kendini sürmüyor ve Tesla, sürücüleri aracı devralmaları gerekebileceği ihtimaline karşı tetikte olmaları konusunda uyarıyor.

Bu uyarılara rağmen Tesla, eleştirmenlerin sürücülere aracın yetenekleri konusunda yanlış bir güvenlik hissi verdiğini ve dikkatsizliğe neden olduğunu söylediği yanıltıcı pazarlaması nedeniyle defalarca dava edildi ve eleştirildi.

NHTSA, 2022’de kazalara karışan 11 araçtan dokuzunun sürücüyü çarpışmadan önceki son dakikaya kadar görsel veya sesli uyarılarla meşgul etmediğini ve dördünün hiçbir görsel veya sesli uyarı göstermediğini söyledi. Mektup, Tesla’dan sürücü katılımı veya dikkat sistemlerinde yapılan değişiklikler hakkında güncellemeler istiyor. Ayrıca, “Tesla Vision” bulunan araçların – kameralarla donatılmış ve başka sensörleri olmayan araçların – sayısına ve bu araçlarda ayrıca kabin kamera sistemine sahip olup olmadığına ilişkin verileri de soruyor.

Tesla, kamera tabanlı sürücü izleme sistemini Mayıs 2021’de tanıttı. Otomobil üreticisi daha önce, sürücünün uyanık olup olmadığını belirlemek için bir sürücünün elleri direksiyon simidindeyken bunu algılayabilen bir sisteme güveniyordu. Bu, özellikle sürücüler sözde satın almaya başladıkça, atlanması kolay bir sistem haline geldi.Tesla ağırlıkları” Alibaba gibi e-ticaret sitelerinden.genel-24