Echo Pop ile Amazon’un sunduğu yeni bir akıllı hoparlör var. Yaklaşık olarak Echo Dot boyutundadır, ancak yarım küre şeklindedir. Echo Pop ve Dot da fiyat olarak yakın. Peki daha iyi konuşmacı hangisi ve hangisini seçmelisiniz? TECHBOOK karşılaştırmayı yapar.

Amazon artık oldukça geniş bir Echo hoparlör yelpazesi sunuyor. Ekranlı, stüdyo sesli, büyük veya küçük. Haziran 2023’ten bu yana, kompakt Echos saflarında daha da fazla seçenek var. Burada Amazon artık yalnızca Echo Dot’u değil, aynı zamanda Echo Pop’u da sunuyor. İkincisi yalnızca yeni renklerde mevcut değil, aynı zamanda neredeyse ortadan ikiye bölünmüş bir nokta gibi görünüyor. Ancak yeni Echo Pop’u ayrıntılı olarak iyi bilinen Dot’tan ayıran nedir? TECHBOOK ikisini de denedi.

Echo Pop, Dot’a daha ucuz bir alternatif mi?

54,99 Euro RRP ile Echo Pop, Amazon’un 64,99 Euro’ya sattığı mevcut beşinci nesil Dot’tan tam 10 Euro daha ucuz. Müşteriler ayrıca Pop için daha fazla renk arasından seçim yapabilir. Küçük hoparlör, klasik antrasit ve beyaza ek olarak lavanta ve mavi-yeşil renklerde de mevcuttur. Amazon ise Echo Dot’u antrasit ve beyazın yanı sıra koyu derin deniz mavisinde sunuyor.

Her iki hoparlör de inanılmaz derecede kompakttır; temel fark esas olarak şekildedir. Echo Dot küresel ve 100 x 100 x 89 milimetre ölçülerindeyken, Echo Pop ortadan bölünmüş muadili gibi görünüyor. Düz, kumaş kaplı kısım öndedir ve arkada dışarı doğru çıkıntı yapar. Sonuç olarak taban biraz farklı tasarlandığından, parlayan LED halkası Echo Dot’ta olduğu gibi tabanın alt kısmında bulunmuyor. Bunun yerine, Pop’ta, hoparlörün üst kıvrımında 2 inçlik bir şerit var. Arkasında ise arka arkaya ses açma ve kısma ile mikrofonu kapatma butonları yer alıyor. Echo Dot’un sunduğu eylem düğmesi pop’ta eksik.

Amazon’un her iki model için de tescilli bir elektrik prizine güvenmesi biraz utanç verici. 1,50 metrede, kablo oldukça kısa olmakla kalmaz, aynı zamanda elektrik fişine sabit bağlantı, kablo dar alanlardan bu kadar kolay geçirilemeyeceği için Echo Dot veya Pop’u kurarken sorunlara neden olabilir.

Tuşlar söz konusu olduğunda, Nokta üstündür. Bir eylem düğmesi ile birlikte gelir. Fotoğraf: TECHBOOK

Ne yazık ki, hem beşinci nesil Echo Dot hem de Echo Pop artık bir jak bağlantısı sunmuyor. Amazon, dördüncü nesilden beşinci Dot nesline geçerken onu zaten silmiş. Harici hoparlörler artık bağlanamaz, bu nedenle cihazlar kendi dahili hoparlörleriyle sınırlıdır.

Echo Pop’un kurulumu, Dot ve diğer Echo hoparlörlerinkiyle aynıdır. Kullanıcılar, süreç boyunca büyük ölçüde Amazon uygulaması aracılığıyla adım adım yönlendirilir. Referans olması açısından Amazon Echo kurulumunu videoda örnek olarak anlattık:

Burada Youtube’dan içerik bulacaksınız

Sosyal ağlarla etkileşime geçmek veya bu ağlardan içerik görüntülemek için izninize ihtiyacımız var.

Echo Dot ve Pop’ta ses kalitesi

Amazon, Echo Pop ile küçük odalar veya yatak odası için tasarlandığını yazıyor. Bu sınırlama Echo Dot’ta mevcut değil ve Pop’un daha büyük bir hoparlörü olduğu için başlangıçta şaşırtıcıydı. 49,5 ile 44 milimetre arasındaki fark çok küçük ama orada. Öyleyse neden Amazon’un kendisi Dot’u Pop’tan daha iyi bir konuşmacı olarak konumlandırıyor?

Aylardır neredeyse her gün Echo Dot kullanıyorum. Bu kadar küçük bir hoparlör için inanılmaz derecede zengin ve güçlü bir ses sunar, yeterince yüksek ve sağlam ve işitilebilir bir basa sahiptir. Küresel şekline rağmen aldanmayın – dahili hoparlör yeni Pop gibi öne bakıyor. Ses büyük Echo veya Studio gibi her yere yayılmadığından, Dot köşede durmaktan çekinmez.

Pop’un hoparlörü aynı ileriye dönük prensibi kullanır. Bu, Dot’tan 5,5 milimetre bile daha büyük olduğu için sesten beklentilerim yüksekti. Ve küçük cihazdan gelen ses aslında oldukça iyi, özellikle orta ve yüksek tonlarda. Tonlar dengeli görünüyor, ancak biraz güçten yoksunlar. Bas da 5. Nesil Dot kadar iyi çıkmıyor. Burada Amazon, önceki modellere sadece eklemeler yapmıştı ki bu artık apaçık ortada. Echo Pop, ses açısından Dot’u geçmiyor – aksine. Noktanın tonu genel olarak daha dolgun ve daha hacimli görünür.

Bu nedenle, Pop’un daha küçük alanlar için tasarlandığı uyarısı mantıklı. Güçlü, yayılan ses burada gerçekten gerekli değildir ve hoparlör de yatak odasında tam güçte kükrememelidir.

Ayrıca okuyun: Daha iyi ses için – gruplar halinde birkaç Amazon Echo’yu değiştirin

Karşılaştırmalı olarak Echo Pop ve Dot teknolojisi

Amazon Echos, müzik ve ses çalmaktan daha fazlasını yapabilir. Diğer şeylerin yanı sıra, akıllı lambalar ve prizler gibi diğer cihazları kontrol etmek için kullanılabilecek bir akıllı ev merkezi görevi görürler. Hem Echo Pop hem de Dot, Bluetooth Low Energy Mesh’i, WiFi ac’yi (2,4 GHz ve 5 GHz) destekler ve akıllı ev cihazları için yeni Matter standardı ile uyumludur. Büyük Echo’nun sunduğu gibi Zigbee desteği her iki hoparlörde de yok. Her ikisi de mevcut Amazon çipi AZ2 Neural Edge ile donatılmıştır.

Yeni çipe rağmen Echo Pop ve Dot’un sesli komutları işleyebilmesi için internete bağlı olması gerekiyor. Örneğin, Amazon AZ2 Neural Edge buna ve Amazon’un Echo Show 15 ile reklamını yaptığı şeye gerçekten izin vermesine rağmen hiçbiri istekleri yerel olarak işleyemez. Bu amaçla cihazlar, istek üzerine önceden ayarlanmış rutinleri başlatan gürültü sensörleri ile donatılmıştır. Örneğin, Echo horlama seslerini kaydederse, ışığı kapatabilir ve böylece evi uyku moduna veya benzer bir moda geçirebilir.

Echo Dot ayrıca bir sıcaklık sensörü ve ultrason kullanan bir hareket sensörü ile donatılmıştır, ancak Pop bunların her ikisinden de yoksundur. Bu nedenle, sıcaklık çok yüksek olduğunda klimayı çalıştırmak veya odaya birisi girdiğinde lambayı yakmak Pop ile mümkün olmadığı gibi, bu tür diğer senaryolar da onunla gerçekleştirilemez. Ses kalitesinde olduğu gibi Akıllı Ev alanında da Echo Dot (5. Nesil) önde. Echo Pop, temelleri de yapabilir, ancak kullanıcıların daha düşük fiyat için sensörlerde belirtilen tavizleri kabul etmesi gerekir.

Yankı Noktası (5. Nesil) yankı patlaması
Fiyat 64,99 Euro 54,99 avro
ses 44 mm öne bakan hoparlörler,
zengin bas, yükseklerde ve alçaklarda sesli
49.5 ön hoparlör,
iyi kontrol edilen merkez, bas o kadar güçlü değil
Yönelik yankı çiftleri için bir uzantı olarak normal boşluklar küçük odalar veya yatak odaları
Teknik ekipman Amazon çipi AZ2 Neural Edge,
bluetooth düşük enerji ağı,
WiFi ac (2,4 + 5 GHz)
Amazon çipi AZ2 Neural Edge,
bluetooth düşük enerji ağı,
WiFi ac (2,4 + 5 GHz)
akıllı ev konu,
gürültü sensörü,
Sıcaklık sensörü,
hareket sensörü
konu,
gürültü sensörü
ölçüler ve ağırlık 100x100x89mm,
349 gram
99x83x91mm,
196 gram
Renkler Antrasit, beyaz, derin deniz mavisi Antrasit, beyaz, lavanta, turkuaz
bağlantı noktaları ve düğmeler güç kablosu,
ses açma ve ses kısma, mikrofon kapalı, işlem düğmesi
güç kablosu,
daha yüksek ve daha sessiz, mikrofon kapalı

Sonuç: Hangi Eko kime uygundur?

TECHBOOK’un anlamı

“Amazon’un neden bir Echo Pop başlattığını tam olarak anlamadığımı itiraf etmeliyim. Dot’a ucuz bir alternatif olarak nitelendirebilirsiniz ancak 10 Euro’luk fiyat farkı biraz az. Çünkü biraz daha pahalı olan Dot, ek sensörlerle Akıllı Ev alanında avantajların yanı sıra çok daha iyi bir ses sunuyor. Her iki nokta da şahsen beni 10 Euro daha fazla harcamaya ve noktayı almaya ikna ederdi. Elbette, Echo Pop, harika renklerde de gelen, sonuçta iyi bir cihazdır. Ancak sonuçta, onu Dot’tan ayıran benzersiz satış teklifinden yoksun olduğunu düşünüyorum.” – Rita Deutschbein, Genel Yayın Yönetmenigenel-25