Google’ın Pixel cep telefonlarının satışlarıyla ilgili elimizdeki en son veriler, geçen Ekim ayında Pixel 7 serisinin tanıtılmasından önce geldi. Bloomberg. Raporda, Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 7a’nın tanıtılması ve piyasaya sürülmesinden ve Pixel Fold’un sınırlı sürümünden önce, hattın 2016’da başlamasından bu yana 27,6 milyon Piksel satın alındığı belirtildi. Apple ve Samsung’un bir yılda sattığı telefon sayısına yakın. Motorola’nın akıllı telefon satışlarına veya diğer birçok üreticinin satışlarına yaklaşmıyor.
Bu, işlerin Pixel markasını aramadığı anlamına gelmez. Buna göre Kontrpuan Araştırması, Pixel 7 ve Pixel 7 Pro sayesinde, Pixel telefonların küresel sevkiyatı 2023’ün ilk çeyreğinde yıldan yıla %67 arttı. Ancak Pixel akıllı telefonların parladığı yer ABD değil. Şaşırtıcı bir şekilde, bu ülke, Q1 2023 Pixel gönderilerinin %34’ünün teslim edildiği Japonya’dır. Bu, geçen yılın aynı çeyreğinde Japonya’ya gönderilen Pixel gönderilerinin %10’undan keskin bir artış.
ABD, bölgesel Piksel satışlarında en büyük düşüşü yaşadı çünkü ülke 2022’nin ilk çeyreğinde gönderilen Piksellerin %51’ini aldı ve bu rakam bu yılın ilk çeyreğinde %31’e düştü. Aynı dönemde Batı Avrupa’ya yapılan Pixel sevkiyatları, küresel Pixel sevkiyatlarının %24’ünü oluşturmaktan %17’ye düştü.
Google şu anda %9’luk pazar payıyla Apple’ın ardından Japonya’daki en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi ve ülkedeki en yüksek pazar payına sahip. Apple tipik olarak Japon akıllı telefon pazarının %50’sinden fazlasına sahiptir ve Google bu yıl yerel markalar Sharp ve Sony’den daha büyük bir pazar payına sahipti. Counterpoint, “Ayrıca Kyocera, FCNT ve Balmuda gibi yerel markaların akıllı telefon pazarından çekildiği haberi, Tier-1 Japon OEM’lerinin yalnızca Sony ile sınırlı olacağını gösteriyor. Bunun ABD markalarının pazar hakimiyetini güçlendirmesi bekleniyor. Japonya’daki Apple ve Google gibi.”

Şimdi Google Pixel Fold için ön sipariş verin!

Google için bir başka olumlu işaret, tüketicilerin orta sınıf Pixel “a” serisinin bir sonraki yinelemesine verdiği yanıttır. Geçtiğimiz Mayıs ayında piyasaya sürülen Pixel 7a, önceki yılki Pixel 6a sevkiyatlarına kıyasla piyasadaki ilk üç haftasında kümülatif sevkiyatlarda %74’lük bir artış gördü. Counterpoint, Pixel 7a’nın başarısını yükseltilmiş Google Tensor 2 yonga setine, ünitenin kamerasının performansına ve cihazın sahip olduğu 8 GB RAM’e borçludur.

Pixel 7a, bu yıl üç büyük Japon taşıyıcısı olan SoftBank, AU ve DOCOMO aracılığıyla edinilebilir. 2022’de Pixel 6a, üç büyük taşıyıcıdan yalnızca ikisinde mevcuttu (DOCOMO, geçen yıl Pixel 6a sürümünün dışında kalan operatördü). Japonya’da Pixel 6a, Eylül 2022’den Mart 2023’e kadar art arda yedi ay boyunca en çok satan Android modeli oldu. Pixel 7a’nın daha da iyi bir başlangıç ​​yapmasıyla, ülkede Google’ın gülümseyeceği çok şey var.telefon-1