Neko SağlıkSpotify’ın ortak yaratıcısı Daniel Ek’in ortak kurduğu sağlık teknolojileri şirketi , ilk dış finansman turunda 60 milyon € (65 milyon $) topladı.

Seri A turu, Atomico ve General Catalyst’in katılımıyla Lakestar tarafından yönetildi.

2018 yılında Ek tarafından İsveç dışında kuruldu ve Hjalmar NilsonneNeko Health, doktorların diğer metabolik sendromların yanı sıra kanser, kardiyovasküler hastalık, diyabet gibi cilt hastalıklarını tespit etmesine yardımcı olan yapay zeka yazılımı tarafından desteklenen tüm vücut taramaları yoluyla önleyici sağlık hizmetinin yüce vaadiyle Şubat ayında gizlilikten çıktı.

Şirkete göre her tarama yaklaşık 10 dakika sürüyor ve 250 avroya mal oluyor ve ardından sonuçların açıklandığı bir yüz yüze görüşme yapılıyor.

Neko Sağlık taraması

Neko Sağlık taraması Resim Kredileri: Neko Sağlık

Stockholm merkezli şirket, Avrupa’ya yayılmış 35 doktor, araştırmacı ve teknisyenden oluşan bir ekibin olduğunu iddia ediyor ve Stockholm’deki açılış kliniğinden tam vücut taraması yapmak isteyen insanlar için bir bekleme listesi var.

Neko Health CEO’su Hjalmar Nilsonne yaptığı açıklamada, “Sağlık hizmetleri maliyetleri kontrolden çıkıyor – önleyici sağlığın bu eğilimi tersine çevirmenin anahtarı olacağına inanıyoruz” dedi. “Bugün doktorların önleme odaklanmak için yeterli zamanı veya kaynağı yok. Bu, birçok sağlık sorununun gerçekten ciddileşene kadar fark edilmemesine yol açıyor, çok fazla acıya neden oluyor ve sağlık sistemi üzerinde büyük bir yük oluşturuyor.”

sağlıksız sessizlik

Bu noktada Neko ile ilgili belki de en dikkate değer şey, özellikle Theranos’un çok az temele dayalı cesur iddialarda bulunduktan sonra gözden düşmesi gibi yüksek profilli sağlık teknolojilerinin zemininde, röportajlardan hoşlanmamasıdır. Gerçekten de Neko Health, bu yılın başlarında resmen başladığında uluslararası medyaya röportaj vermeyi reddetti ve bugünkü finansman duyurusu öncesinde soru sormak için çok az fırsat verildi.

Her halükarda, Neko Health, Spotify, AirBnb, Snap ve Hubspot gibi şirketleri toplu olarak destekleyen ABD ve Avrupa’yı kapsayan oldukça etkileyici bir yatırımcı listesi topladı. Yaptıkları yatırımlar sonucunda sırasıyla Lakestar ve Atomico’nun kurucuları Klaus Hommels ve Niklas Zennström, Neko’nun iki kurucusunun yanı sıra Neko’nun yönetim kuruluna katılacak.

Şirket, taze nakit enjeksiyonunu, Avrupa çapında daha fazla klinik dahil olmak üzere genişleme planlarını hızlandırmak ve Ar-Ge, klinik araştırmalar ve işe alımlara yatırım yapmak için kullanacağını söyledi.genel-24