Telekomünikasyon Departmanı, yeni nesil kablosuz teknolojide yenilik ve işbirliğini desteklemek için Bharat 6G Alliance’ı başlattı.

Bharat 6G Alliance (B6GA), kamu ve özel şirketler, akademi, araştırma kurumları ve standart geliştirme kuruluşlarından oluşan ortak bir platformdur.

Mobil hizmetler 2G’den 3G’ye, 4G’den 5G’ye dönüşümü gördü ve şimdi 6G ufukta.

Özellikle Hindistan’daki telekom hizmet sağlayıcıları, Ekim 2022’de ülkede yüksek hızlı 5G hizmetleri sunmaya başladı. Hükümet, Ağustos 2022’de telekom hizmet sağlayıcılarına spektrum tahsis mektupları göndererek onlardan ülkede 5G hizmetlerinin kullanıma sunulmasına hazırlanmalarını istedi.

Telekom Departmanı Rs değerinde toplam teklif almıştı. 5G spektrum müzayedesinden 1,50 lakh crore.

Telekom sektörü, teknolojik eskimesi yüksek, sürekli gelişen bir sektördür. Wire-line’dan Mobil servislere dönüşümü gördü.

Birlik İletişim, Elektronik ve Bilgi Teknolojisi Bakanı Ashwini Vaishnaw Pazartesi günü bu Bharat 6G İttifakını duyurdu. bu İnternet sitesi Bharat için 6G Alliance da lanse edildi.

Hükümete göre Bharat 6G Alliance, diğer 6G Global Alliances ile koalisyonlar ve sinerjiler oluşturacak. Bunun birincil amacı, 6G’nin ticari ve toplumsal ihtiyaçlarını teknik gereksinimlerin ötesinde anlamak, bu ihtiyaçlar üzerinde fikir birliğini teşvik etmek ve yüksek etkili açık araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) girişimlerini teşvik etmektir. B6GA, Hindistan’da 6G teknolojilerinin tasarımını, geliştirilmesini ve dağıtımını yönlendiren konsorsiyumlar oluşturmak için Hintli girişimleri, şirketleri ve üretim ekosistemini bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Olayla ilgili olarak bakan Vaishnaw, son dokuz yılda bir gündoğumu sektörü olarak telekom sektörü için bir dizi reform yapıldığını söyledi. Dünyanın, Hindistan’ın izlediği teknoloji yolunu izlediğini sözlerine ekledi.

Son 9 yılda veri maliyetinin Rs’den düştüğünü belirtti. 2014’te GB başına 300’den Rs’ye. 2023’te GB başına 10.

Ayrıca, Başbakan Narendra Modi’nin ABD ziyareti sonucunda, her iki ülkenin teknolojiyi birlikte yaratacağını ve değişimin ‘Gelişmiş Hindistan’ için etkili olacağını söyledi.


Nothing Phone 2’den Motorola Razr 40 Ultra’ya kadar birçok yeni akıllı telefonun Temmuz ayında piyasaya çıkması bekleniyor. Bu ay çıkacak en heyecan verici akıllı telefonların tümünü ve daha fazlasını Orbital’in son bölümü olan Gadgets 360 podcast’inde tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.

(Bu hikaye NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak yayından otomatik olarak oluşturulmuştur.)

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8