Görünüşe göre bebek konuşması sadece insanlar için değil. Bu hafta yapılan yeni araştırmalar, yunus annelerinin yavrularıyla belirli iletişim biçimleri sırasında daha tiz bir ton benimsediğini gösteriyor.

Bebek konuşması -aynı zamanda “güveler” olarak da bilinir- hemen hemen her yerde gözlemlenmiştir. her insan kültürü ve dili. En çok anneler ve bebekleriyle ilişkilendirilse de, hatta Evcil Hayvan sahipleri kedileri veya köpekleri ile bunun bir formunu uygulayacaklar. Ancak bu son çalışmanın yazarlarına göre, yayınlanan Pazartesi günü Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı’nda, fenomenin insan olmayan hayvanlarda var olup olmadığına bakan çok az araştırma var.

Yeni araştırma, Massachusetts’teki Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’ndeki bilim adamları tarafından yönetildi. Ekip, insanlar gibi uzun anne-çocuk bağları kurmalarıyla bilinen memeliler oldukları için özellikle şişe burunlu yunusları incelemeye karar verdi. Ayrıca denilen bir şeyi de yapabilirler. ses üretimi öğrenimiveya başkalarının seslerini duymaya tepki olarak seslendirmelerinin yapısını değiştirme yeteneği.

Araştırmacılar Florida, Sarasota Körfezi yakınlarındaki sularda yaşayan aynı 19 dişi vahşi şişe burunlu yunustan yapılan ses kayıtlarını incelemeyi başardılar. Kayıtlar yıllarca sürdü ve yunusların hayatta kalmak için onlara bağımlı buzağılarla vakit geçirdikleri veya geçirmedikleri dönemleri kapsıyordu. İmza düdüğü adı verilen belirli bir yunus iletişimi türüne odaklandılar. Yunusların bu ıslıkları kendilerini diğer yunuslara tanıtmak için kullandıkları düşünülmektedir.

Araştırmacılar, yalnız veya diğer yunuslarla geçirdikleri zamana kıyasla, yunus annelerinin buzağılarının etrafındayken imza ıslıklarının perdesini ve aralığını fark edilir şekilde artırdığını buldu.

İskoçya’daki St. Andrews Üniversitesi’nden bir biyolog olan araştırmanın ortak yazarı Peter Tyack, “Bu, çalışmadaki annelerin her biri için doğruydu, 19 annenin tümü için geçerliydi” dedi. İlişkili basın.

Bebek konuşmasının şişe burunlu yunuslar arasında yaygın bir şekilde yaygın olduğunu gerçekten doğrulamak için bulguların diğer araştırmacılar tarafından tekrarlanması gerekecek. Türlerde bebek konuşmasının kullanımlarını ve potansiyel amacını anlamak için daha fazla araştırmaya da ihtiyaç duyulacaktır. Örneğin insanlarda, bebeklerin tercih et ve daha iyi dinle bebek konuşmasını duyduklarında, yunus buzağılarında da benzer bir işlev görebilir. Bilim adamları ayrıca bu çalışmada yunus iletişiminin yalnızca belirli bir biçimine, imza ıslığına odaklandılar ve bebek konuşmasının başka durumlarda kullanılması fazlasıyla mümkün.

Ancak bu araştırmanın geçerli olduğunu ve hayvanlar aleminin başka yerlerinde bulunduğunu varsayarsak, bebek konuşması yakınsak evrimin bir örneği olabilir; bu, pek yakın akraba olmayan pek çok türde benzer nedenlerle bağımsız olarak ortaya çıkan yararlı bir özelliktir.genel-7