Bu hafta şiddetli hava koşulları nedeniyle Doğu Kıyısı’na gidiş-dönüş yüzlerce uçuş iptal edildiğinden, United CEO’sunun öğütmesi gereken bir balta var. Sızan bir e-postada, havayolunun baş yöneticisi Scott Kirby, iptallerden Federal Havacılık İdaresini sorumlu tuttu.

Kirby’den personele gönderilen e-posta Salı günü Twitter’da sızdırıldı. İletişimde Kirby, ekibini klasik bir CEO’nun “Seninle gurur duyuyorum” sözleriyle doğrularken, işin peşini hemen FAA’ya veriyor ve lafı dolandırmadı. Kirby, FAA’nın “bizi başarısızlığa uğrattığını” ve New York City’nin hemen dışındaki Newark Liberty Uluslararası Havalimanı’ndaki (EWR) iptallerin yönetimin üstesinden gelebilmesi gereken bir şey olduğunu söylüyor.

Kirby, “FAA’nın bu hafta sonu bizi açık bir şekilde yüzüstü bırakmasına da sinirlendim” diye yazdı. e-posta. “Bildiğiniz gibi, EWR’de gördüğümüz hava, FAA’nın tarihsel olarak operasyonlarımız ve müşterilerimiz üzerinde ciddi bir etki yaratmadan yönetebildiği bir şey.”

Kirby, EWR’ye geliş ve gidiş oranlarının sırasıyla %40 ve %75 oranında bastırıldığını ve bunun kendisine FAA ile bir personel veya deneyim sorunu olduğunu gösterdiğini açıklıyor. Ona göre, 150.000 United müşterisi iptallerden ve gecikmelerden etkilendi, ancak bunun mevcut FAA liderliğinin hatası olmadığını söylüyor.

Kirby, “Adil olmak gerekirse, bu ciddi şekilde yetersiz personel pozisyonunda olmaları mevcut FAA liderliğinin suçu değil – onlar sorumlu olmadan önce uzun süredir birikiyordu” diye yazdı. “Onların suçu değil ama miras aldıkları sorunu çözmekle yükümlüler.”

Bu hafta sonu uçuş iptalleri, Salı gününe kadar kuzeydoğuyu vuran şiddetli gök gürültülü fırtınalar nedeniyle doruk noktasına ulaştı. NBC Haberleri ABD’ye giren ve çıkan 1.100 uçuşun Salı öğleden sonra iptal edildiğini ve yaklaşık 300’ünün Newark’a gelen ve Newark’tan kalktığını bildirdi – New York City’deki LaGuardia ve JFK de sırasıyla 230 ve 90’dan fazla iptalle karşı karşıya kaldı. Pazartesi günü, EWR tweet attı “hava koşullarının EWR Havalimanı uçuş aksamalarına neden olduğu”. CNN İş United Airlines tarifelerinin bu haftaki yaklaşık 774 uçuşun %26’sının iptal edildiğini ve %41’inin veya 1.226 uçuşun ertelendiğini söylüyor.

FAA sözcüsü Gizmodo’ya e-posta yoluyla şunları söyledi: “Bir sorunu çözmek için bize katılmaya ciddi şekilde istekli olan herkesle her zaman işbirliği yapacağız.”

Ancak United Airlines, geç varışlar ve uçuş sorunları konusundaki geçmiş performansının ustaca farkındadır – öyle ki müşterilerin uçuş problemlerinde gezinmelerine yardımcı olacak bir uygulama yayınladı. Yakın tarihli bir rapor FlightAware United’ın bu yıl en az 5.400 uçuşu iptal ettiğini ve havayollarının 100.000 uçuşunun en az 15 dakika rötar yaptığını söylüyor.

genel-7