Mart sonundaki Diablo IV beta sürümünün ardından bazı veri madencileri, Blizzard’ın oyun dosyalarında Microsoft DirectStorage API’sine yönelik açık referanslar ortaya çıkardı. Bulgu, Diablo IV’ün Luminous Productions’ın Forspoken’ından sonra API’yi destekleyen ikinci oyun olacağına dair spekülasyonları ateşledi, ancak Blizzard bu referansa asla değinmedi ve son oyunda özelliğin etkinleştirildiğini gösteren hiçbir şey yoktu. Ancak bir Blizzard sözcüsü sonunda yanıt verdi. PC Gamer’aonlara özelliğin gerçekten de gelecekte Diablo IV’e geleceğini söylüyor.

Microsoft DirectStorage, “geleneksel G/Ç sistemini yeniden icat etmek” ve nihayetinde yükleme sürelerini azaltmak için tasarlanmış donanım ve yazılımın bir kombinasyonu olan Xbox Velocity Architecture adı verilen Xbox Series S|X konsollarında çıkış yaptı. DirectStorage’ın düşük seviyeli bir API olarak rolü, G/Ç kuyruklarında hassas kontrol, optimum önceliklendirme ve düşük gecikme süresi sağlamasıdır.

Microsoft, hemen hemen API’nin PC’ye geleceğini söyledi, ancak bunun gerçekleşmesi epey zaman aldı. Geliştirici Önizlemesi Temmuz 2021’de yayınlandı ve sürüm 1.0, GDC 2022’de resmi olarak başlatıldı. Microsoft, Kasım ayında 1.1 sürümünü piyasaya sürerek API üzerinde çalışmaya devam etti. Bu güncelleme, birçok geliştiricinin beklediği GPU tabanlı açma desteği ekledi.

Ancak, Ocak 2023’e kadar PC oyuncuları, Forspoken’ın piyasaya sürülmesiyle teknolojiyi nihayet test edebildiler. Bu Nisan ayında başka bir API sürümünün (1.2) piyasaya sürülmesinden sonra bile bugüne kadar DirectStorage’ı destekleyen tek bilgisayar oyunu olmaya devam ediyor. İlginç bir şekilde, Microsoft başlangıçta teknolojinin gerçek potansiyelinin yalnızca SSD’lerle (özellikle NVMe olanlar) ortaya çıkacağını söylese de, DirectStorage 1.2, geliştiricilere normal sabit diskler için bir avantaj olarak arabelleğe alınmış bir G/Ç modunu zorlama yeteneği ekler. Starfield ve Cyberpunk 2077: Phantom Liberty gibi bazı oyunların, kullanıcıların SSD’lerle donatılmasını gerektirecek şekilde sabit disk desteğini bırakması düşünüldüğünde, bu iki kat garip.

Her halükarda, DirectStorage, mevcut durumda bile oldukça hızlı olmasına rağmen, Diablo IV’teki yükleme sürelerini kesinlikle iyileştirebilir. Yine de Blizzard’ın oyuna resmi destek eklemesinin ne kadar süreceğini söylemek mümkün değil.

Üçüncü bir geliştirici Mart ayında DirectStorage’ı destekleme niyetini açıkladı. Crytek, teknolojiyi, AMD FidelityFX Süper Çözünürlük 2.1, Yüksek Dinamik Aralık (HDR) ekranları ve en son CryEngine sürümünü (5.11) destekleyecek şekilde güncellenecek olan Hunt: Showdown’un daha geniş bir teknik yenilemesinin parçası olarak tanıtacağını söyledi. Tıpkı Diablo IV’te olduğu gibi, şu anda güncellemenin ne zaman gönderileceğine dair resmi bir açıklama yok.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twittergenel-17