Meta, Kanada’daki kullanıcıların Facebook ve Instagram’daki haber içeriğine erişimini, ülkenin milletvekillerinin Google’ı da içeren internet devlerini haber yayıncılarına içeriklerini barındırmaları için ödemeye zorlamak için tasarlanmış yasayı geçirmesinin ardından kaldıracağını söyledi.

Çevrimiçi Haber Yasası Perşembe günü Senato üst meclisi tarafından onaylandı ve yakında resmen kabul edilecek. Meta, Kanada’daki kullanıcılar için haber içeriğinin platformundan kaldırılmasının önümüzdeki birkaç ay içinde gerçekleşeceğini söyledi.

Yasa, internet çağından bu yana büyük ölçüde azalan reklam gelirleriyle mücadele eden haber kuruluşlarına destek sağlamak için tasarlandı.

Yasa koyucuların yeni yasaya onay vermesinden kısa bir süre sonra Meta tarafından paylaşılan bir açıklamada şirket şunları söyledi: “Bugün, Çevrimiçi Haber Yasası yürürlüğe girmeden önce Kanada’daki tüm kullanıcılar için Facebook ve Instagram’da haber erişiminin sona ereceğini onaylıyoruz. ”

“Kanun C-18’e uymak için … haber yayıncıları ve yayıncılar da dahil olmak üzere haber kuruluşlarından gelen içeriğin artık Kanada’daki platformlarımıza erişen kişiler tarafından kullanılamayacağını defalarca paylaştık.”

Google daha önce Kanada yasalarının çok sert olduğundan şikayet etmiş ve daha az katı hale getirmek için değişiklikler önermişti. Reuters bildirdi. Ancak Kanada federal hükümeti, Başbakan Justin Trudeau’nun Meta ve Google’ı yasalara karşı kampanyalarında “zorbalık taktikleri” kullanmakla suçlamasıyla bu fikri reddetti.

Perşembe günkü gelişmeye yanıt veren bir Google sözcüsü, “Hükümetle ileriye dönük bir yolda acilen çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Bu nitelikte harekete geçen tek ülke Kanada değil. Meta ve Google, Avustralya’da benzer hamlelerle karşı karşıya kalırken, Kaliforniya ve Yeni Zelanda da yerel haber kuruluşlarını desteklemek için karşılaştırılabilir yasalar düşünüyor. Avustralya’da Facebook, hükümetin görüşmelerin ardından değişiklik yapmayı kabul etmesinden sonra haber içeriğini geri yükledi.

Kaliforniya’da devam eden benzer bir davada Meta, yasa geçerse, “öncelikle büyük, devlet dışı medya şirketlerine fayda sağlayan bir rüşvet fonuna ödeme yapmak yerine Facebook ve Instagram’daki haberleri kaldırmak zorunda kalacağını söyledi. California yayıncılarına yardım kisvesi.

Ancak hayatta kalan haber kaynakları, özellikle de yerel bölgelere hizmet verenler, artık teknoloji devleri reklam gelirlerinin çoğunu toplarken, ayakta kalmaları için gelirin gerekli olduğu konusunda ısrar ediyor.
genel-19