Charlotte Guzzo, nadir ve kronik hastalıkları olan hastaları kişiselleştirilmiş ilaç sağlayıcılarıyla buluşturan bir sağlık teknolojisi girişimi olan Sano Genetics’in kurucu ortağı ve COO’sudur.

Sano Genetics’in platformu, Parkinson gibi nadir ve kronik rahatsızlıkları olan hastaların hassas ilaç araştırmalarına hiçbir ücret ödemeden ve evden katkıda bulunmalarını sağlar. İlaç, biyoteknoloji ve nüfus sağlığı müşterilerinden bir abonelik ücreti alıyor.

Amacı, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen kronik ve nadir genetik hastalıklara yönelik tedavilerin geliştirilmesini hızlandırmaktır.

Guzzo kuruldu Sano Genetik 2017’de iki genom bilimi yüksek lisans öğrencisiyle birlikte: Patrick Short (CEO) ve William Jones (CTO).

Şirket, Mart 2022’deki 8,4 milyon sterlinlik A Serisi finansman turu da dahil olmak üzere 11,3 milyon sterlin (14,9 milyon dolar) fon topladı ve birkaç yenilik hibesi aldı. Cambridge merkezli şirket şu anda 45 kişiyi istihdam ediyor.

Bu haftaki Beş Soru-Cevap bölümündeki Kurucu’da Guzzo, yanlış finansman teklifini kabul etmenin nasıl “bir girişimi baltalayabileceğini”, ekibinizle neden “fazla iletişim kurmanız” gerektiğini ve Sano Genetics’in manuel görevleri azaltmak için ChatGPT’yi nasıl kullandığını açıklıyor.

1. İlk kez kurucu olacak birine nasıl bir finansman tavsiyesi verirsiniz?

Charlotte Guzzo: Yaygın bir hata, sunulan ilk yatırımı kabul etmek veya daha iyi bir seçenek olmadığı için pek doğru gelmeyen bir teklife razı olmaktır. Ancak bunun uzun vadeli etkisi, yeniden kaynak yaratmaktan daha kötü olabilir: Bir startup’ı baltalayabilir.

İşletmenize yatırım yapan ilk insanlar, hem sonraki finansman turlarının nasıl yapılandırıldığı, hem de tavsiye ve tanıtımlar açısından oldukça güçlü bir etkiye sahip olacak.

Bazı yatırımcılar uygulamalı, bazıları ise daha uygulamalıdır, ancak nihayetinde size ve yaptığınız işe güvenmeleri gerekir. Konuşmalarınız üretken hissettirmeli. Seçici olun ve ilgili tarafları, onlarla çalışmış diğer kurucularla konuşarak araştırın.

2. Ekibinizi nasıl motive ediyorsunuz?

CG: Doğru insanları işe alın, yani bir şirket olarak başarmaya çalıştığınız şeye gerçekten inanan, bunun peşinden koşan ve bunu görüşme sürecinde gösterebilen insanları kastediyorum.

Bundan sonra, anahtar aşırı iletişim kurmaktır. Bir lider olarak kendi kafanızda yaşamak ve ekibinizle konuşmayı unutmak ya da asla kırılganlık göstermemek çok kolaydır.

Şirket düzeyinde, kazanımları kutlayın, vizyonu iletin, hedefleri net bir şekilde belirleyin ve herkesin bunlarla ilgili olduğundan emin olun. Bağlılık anketleri ve bire birler yoluyla, her bir bireyi neyin motive ettiğini ve bunun şirketin gidişatına nasıl uyduğunu anlamaya çalışın.

3. Başka bir hayatta olur muydunuz?

CG: Bilime girmeden önce yazmayı severdim ve oldukça verimli bir şekilde yazdım, bu yüzden başka bir hayatta bir kurgu yazarı olurdum. Ama Sano’ya başlamadan önce, Wellcome Sanger Enstitüsü’nde çocukluk kanserinin embriyonik kökenleri bağlamında genetiğe bakarak doktora yapıyordum.

Genel olarak konuşursak, pediatriye her zaman bir ilgim olmuştur, bu yüzden işi başlatmasaydık muhtemelen bu yolda devam eder ve pediatrik tıp araştırmalarına girerdim.

4. Sektörünüz dışında, hangi gelişmekte olan teknoloji en çok umut vaat ediyor?

CG: Yapay zekanın geleceği konusunda gerçekten heyecanlıyım. Sano’da, ChatGPT’nin manuel görev yükümüzü önemli ölçüde azaltmamıza nasıl yardımcı olduğuna şaşırdık. Yakın zamanda yapay zekayı nasıl daha yaygın kullanabileceğimize bakmak için ekip içinde bir hackathon düzenledik ve pek çok farklı kullanım durumu ortaya çıktı.

Farklı beyinlerin bunun için nasıl yaratıcı yeni uygulamalar bulduğunu görmek büyüleyici. Elbette bunun sadece başlangıç ​​olduğunu ve yapay zeka algoritmalarının çok daha rafine hale geleceğini varsaymalıyız. Orada dünyayı değiştirme potansiyeli olan çok şey var.

5. Tükenmişliği nasıl önlersiniz?

CG: Bir şirketi ölçeklendiren bir kurucu olarak kesinlikle tükenmişlikle mücadele ettim. Bunun sadece zor bir iş-yaşam dengesinin bir belirtisi olmadığını, aynı zamanda sürekli bir şekilde kendimize yüklediğimiz baskının miktarı olduğunu öğrendim.

İş yerinde olup bitenleri umursamayan iki küçük çocuğa sahip olmak yardımcı oluyor. Tüm dikkatimi talep ediyorlar ve bana sağlıklı bir bakış açısı sağlıyorlar. Onlarla birlikteyken iş sorunları daha küçük görünüyor. Ayrıca, duygusal stresten bir dereceye kadar koparak problemlerin üstesinden gelebildiğimde daha etkili bir liderim. İyi uyku, diyet ve egzersiz de bana iniş ve çıkışlara dayanacak fiziksel gücü veriyor.

Birleşik Krallık’ın yenilikçi teknoloji girişimlerinin, ölçek büyütmelerinin ve tek boynuzlu atlarının arkasındaki girişimcilerin yer aldığı bir UKTN Soru-Cevap dizisi olan Founder in Five, her Cuma günü yayınlanır.genel-11