İşlemcinizi belirleme, üreticiden çok daha fazlasıyla başlar ve bu hafta Intel, ihtiyaçlarınız için en iyi CPU’yu belirlemeyi basitleştirmek amacıyla saygıdeğer Core markalama yaklaşımını yeniden düzenledi. Bununla birlikte şirket, yeni ‘Core’ ve ‘Core Ultra’ markalama yaklaşımlarının bazılarının ayrıntılarını hala gizli tutuyor, ancak markalama planının beklentilerimizi karşıladığına dair işaretler ortaya çıkmaya başlıyor. Bugün, paylaşacağımız bazı yeni onaylarımız var. BT Ana Sayfası Bu, görünüşe göre Intel’in yeni Meteor Lake mimarisinin marka ayrıntılarını doğruluyor.

Dün, şirketin CPU markasını on yıldan fazla bir süredir ilk kez değiştireceğine dair Intel’in resmi duyurusunu detaylandıran bir makale yayınladık. i3, i5, i7 ve i9 gibi çip tanımlayıcıları için klasik “i” ön ekine veda edebilirsiniz. Ayrıca yeni çıkan işlemcileri ayırt etmek için kullanılan nesil tanımlamasını da bırakacaklar.

Nesil tanımlayıcıları bırakmayı planlasalar da, bunları resmi işlemci ürün adlarında bulabilirsiniz. Örneğin, eskiden “Intel 14. Nesil Core i9-14900K İşlemci” olarak bilinen işlemci, bugün “Intel Core Ultra 9 işlemci 14900K” veya “Intel Core 9 işlemci 14900K” olarak biliniyordu.

Intel İşlemci

(İmaj kredisi: Intel)

Ancak Intel, Core Ultra etiketini yalnızca yeni Meteor Lake yongalarının alıp almayacağını veya Raptor Lake Refresh işlemcilerinden herhangi birinin bu kategoriye girip girmeyeceğini doğrulamadı. Ancak IT Home’dan gelen sızıntı ayrıntıları, durumun böyle olduğunu gösteriyor. Raptor Lake U ve öncesindeki her şey bir Core işlemci olarak kabul edilirken, Meteor Lake işlemcileri yeni Core Ultra etiketini alan tek CPU gibi görünüyor. Bu nedenle, Core Ultra markasının herhangi bir Intel işlemci ailesindeki en yeni çekirdek mikro mimariyi belirtmek için kullanılacağı iddia ediliyor.genel-21