Yayıncı Gannett, kendisi ve diğer haber kuruluşları paradan tasarruf etmeye ve verimliliği artırmaya yardımcı olabilecek popüler teknolojiyi kullanıma sunmaya başlarken, öyküleri yayınlamak için kullandığı sisteme üretken yapay zekayı dahil etmeyi planlıyor.

Ancak 200’den fazla günlük satış noktasına sahip ABD’nin en büyük gazete yayıncısı, teknolojinin gözetim olmaksızın otomatik olarak konuşlandırılmasını önlemek için insanları sürece dahil edeceğini söyledi. Gannett’in kıdemli başkan yardımcısı ve ürün başkanı Renn Turiano, Reuters ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda, üretken yapay zekanın gazeteciler için verimlilik yaratmanın ve bazı sıkıcı görevleri ortadan kaldırmanın bir yolu olduğunu söyledi.

Ancak Turiano, belirli bir çıkış noktası seçmeden, “Hızlı gitme arzusu, diğer bazı haber servisleri için bir hataydı” dedi. “O hatayı yapmıyoruz”

Gannett dengeleme hareketinde pek yalnız değil. Örneğin, Reuters Başkanı Paul Bascobert Perşembe günü yaptığı açıklamada, bir muhabirin şirketin planları hakkında yorum yapma talebine yanıt olarak, haber ajansının AI teknolojilerini benimserken, “doğruluğu koruyan ve güveni besleyen sorumlu bir yaklaşım benimsediğini” söyledi.

ABD’deki birçok haber odası, bir kullanıcının istemine veya sorusuna yanıt olarak yeni içerik veya veri oluşturan yapay zeka araçlarının en iyi nasıl dahil edileceğiyle boğuşuyor.

Ancak bazı uzmanlar, “halüsinasyon” eğilimini içeren veya kesinlik kisvesi ile yanlış bilgi sunan üretici yapay zekanın sınırlamalarının, doğruluk talep eden bir sektörde özellikle sorunlu olduğunu söylüyor.

Northwestern Üniversitesi doçenti Nicholas Diakopoulos, “Şu anda bulunduğum nokta, bu modelleri otomatik olarak bir kamu kanalına yayın yaptığınız herhangi bir gazetecilik durumu için önermem” dedi.

Gannett’in stratejisi, bir dizi ana akım haber merkezinin benimsediği ölçülü yaklaşımı yansıtıyor.

Uyarıları, CNET ve Men’s Journal dahil olmak üzere medya kuruluşlarında iyi duyurulan üretken yapay zeka gaflarını takip ediyor. Her iki yayın da teknolojiyi olgusal hatalar içeren öyküler oluşturmak için kullandı.

Önümüzdeki çeyrekte Gannett, bir makalenin en önemli noktalarını belirlemek ve üst kısmında madde işaretli özetler oluşturmak için yapay zekayı kullanan canlı bir pilot program başlatacak. Bu özelliği dördüncü çeyrekte USA Today’de başlatacak. AI’nın önerdiği şeyi kullanıp kullanmayacağına karar vererek son sözü gazeteciler söyleyecek. Gannett sonunda bu özetleme teknolojisini kendi yayın sistemine dahil edecek.

Gannett’in gazetecileri, teknolojinin yerlerini almamasını sağlamak için mücadele ediyor. Yüzlerce kişi, 5 Haziran’da personel kesintileri ve durgun maaşlar nedeniyle işi bıraktı. Sendika, üretken yapay zekanın şirketle yapılan bazı müzakerelerde bir anlaşmazlık noktası olduğunu söyledi.

New Jersey’deki Asbury Park Press’te gazeteci olan Ilana Keller, “Meslektaşlarımızın değiştirilmesinden başka endişemiz, bunun yeterli bir ikame olduğuna inanmamamızdır” dedi.

Bir şirket sözcüsü, AI kullanımının gazetecilerin yerini almayacağını ve daha verimli olmalarına ve daha değerli içerik oluşturmaya odaklanmalarına yardımcı olacak bir araç olarak kullanıldığını söyledi.

GateHouse ile 2019’daki birleşmesinden 1,23 milyar dolar (kabaca 10.07.500 crore) borcu olan Gannett, geçen yıl 600’den fazla çalışanını işten çıkardı. Ancak maliyet düşürmesi onu karlı hale getirdi.

Henüz orada değil

Gannett, zorlamasının bir parçası olarak, uzun biçimli hikayeleri alıp bunları çeşitli uzunluklara ve biçimlere bölen, bir slayt gösterisi oluşturmak için fotoğraflardaki madde işaretleri veya başlıklar gibi üretken bir yapay zeka aracı da geliştiriyor.

Hikayelerini özetlemek gerekirse Gannett, ChatGPT sohbet robotunu geliştiren Microsoft destekli OpenAI ile rekabet eden bir şirket olan Cohere’e güveniyor. Gannett, Cohere’in büyük dil modelini muhabirleri tarafından yazılan özetlerle birlikte önceden yayınlanmış 1.000 hikaye üzerinde eğitmek için iki hafta harcadı.

Modeli daha fazla eğitmek için USA Today’in siyaset ekibinden gazeteciler, otomatik özetleri ve önemli noktaları gözden geçirip düzenlediler.

Çoğu haber kuruluşu, içeriği önermek ve kişiselleştirmek gibi şeyler yapmak için uzun süredir bir tür yapay zekaya güvenirken, üretken yapay zekadaki yeni gelişmeler, endüstrinin ilgisini yeniden canlandırıyor.

Gannett ayrıca gerçek veriler etrafında bir metin anlatısı oluşturan ve bir hikaye yaratan bir yapay zeka biçimi olan doğal dil oluşturma (NLG) ile deneyler yaptı. Üretken yapay zeka gibi “düşünmez”. Gazeteciler, yayınlanmadan önce hikayeleri gözden geçirir.

Diğer haber kaynakları, üretici yapay zekaya farklı düzeylerde bağlılık ve dikkatle yaklaşıyor. Reuters tarafından görülen bir Times notuna ve bir Washington Post duyurusuna göre, New York Times ve Washington Post planlama aşamasında.

Reuters ile rekabet halinde olan Bloomberg, finansal veriler üzerinde eğittiği kendi üretken yapay zeka modeli BloombergGPT’yi geliştiriyor.

New York Times, Washington Post ve Bloomberg planları hakkında ek yorum yapmaktan kaçındı.

Reuters, örneğin video için senaryolar ve altyazılar üretmek üzere sesten metne transkripsiyon için AI kullanıyor, ancak Baş Editör Alessandra’nın personeline Mayıs ayında gönderdiği bir mesaja göre, AI tarafından oluşturulan hikayeleri, videoları veya fotoğrafları yayınlamıyor. Reuters muhabirleri için AI rehberliği hakkında Galloni.

Yayıncının inovasyon inkübatörü BBC News Labs, kısa biçimli açıklayıcıların üretimini yarı otomatik hale getirip getiremeyeceğini test ediyor.

Bu hikayeler için BBC News Labs, önceden yayınlanmış BBC içeriği parçalarından yararlanan ve bunu yazmak için ChatGPT-3 modelini kullanan bir prototip oluşturdu. BBC Haber Laboratuarları başkanı Miranda Marcus, “Bir gazeteci onu elle çıkarmadığı sürece seyircinin yanına asla yaklaşamaz” dedi.

Marcus, “Bu araçlarla ne tür hikayeler anlatabileceğimiz konusunda koca bir evren var” diye ekledi. “Ama henüz orada değiliz.”

© Thomson Reuters 2023


Vivo X90 Pro nihayet Hindistan’da görücüye çıktı, ancak şirketin 2023 için amiral gemisi akıllı telefonu selefine göre yeterli yükseltme ile donatılmış mı? Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.

(Bu hikaye NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak yayından otomatik olarak oluşturulmuştur.)

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8