Şu anda beta sürümünde mevcut, iPadOS 17 ilk bakışta, tablet işletim sisteminin önceki sürümünde gördüğümüz aynı büyüklükte üretkenlik iyileştirmeleri sağlamıyor. Hala, bazı yararlı eklemeler varçoğu ilgili tüm Apple platformlarında paylaşılır.

Stage Manager çok daha esnektir

Stage Manager artık uygulama pencerelerini yeniden boyutlandırmanıza izin veriyor. Mükemmel değil — uygulama penceresi boyutu üzerinde ayrıntılı bir denetime sahip değilsiniz, ancak sistem size sunulan boyutlarda daha fazla esneklik sağlıyor gibi görünüyor. Bir pencereyi yeniden boyutlandırmak için köşesinden tutun ve şekle sokun.

Ayrıca Stage Manager’daki uygulama pencereleriyle daha fazla esneklik yaşayacaksınız. Bu, pencereleri olmasını istediğiniz yere daha fazla yerleştirmenizi sağlar. Ayrıca bu pencerelerin ne kadar (veya ne kadar az) üst üste geleceğine karar verebilir ve hatta ekranınıza aynı anda dört pencere yerleştirebilirsiniz.

Harici kamera desteği, iPad’inizi harici bir ekrana bağladığınızda Stage Manager’ın o ekranın yerleşik kamerasını kullanmanıza izin vereceği anlamına gelir. Son olarak, harici bir klavyeyle çalışıyorsanız, mevcut aşamanızda açmak için bir uygulama simgesini shift tuşuna basarak tıklayabilirsiniz.

PDF işleme iyileştirmeleri

iPad’ler, PDF belgelerini keşfetmenin harika bir yoludur. iPadOS 17’de Apple, bir dizi kullanışlı özellik ile deneyimi geliştiriyor:

 • PDF’ler tam genişlikte görünebilir, bu da onların okunmasını veya açıklama eklenmesini kolaylaştırır.
 • Cihazdaki makine öğrenimi, PDF’lerdeki belge alanlarını tanımlayacaktır, böylece alanlara adlar, adresler ve diğer bilgiler gibi şeyler girebilirsiniz.
 • Apple, Notes uygulamasında PDF işlemeyi ayarladı. Artık bir Notta PDF’ler arasında gezinebilir, bunları işaretleyebilir ve belgeler üzerinde işbirliği yapabilirsiniz.
 • Farklı Notlar arasında da bağlantılar oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için Diğer öğesine dokunmanız ve Bağlantı Oluştur’u seçmeniz yeterlidir. İlgili notları birbirine bağlamak için bunu kullanın.

Bunlar küçük iyileştirmelerdir, ancak yerleşik yapay zeka destekli Otomatik Doldurma, formatla çalışan herkesin çok işine yarayacaktır.

Safari Profilleri ile işi evden ayırın

Apple, Sekmelerin kullanıma sunulmasıyla Safari ile olan ilişkimizi değiştirdi. Bunlar, kullanıcıların tüm cihazlarınızda kullanıma sunulan konuya dayalı web sayfaları koleksiyonları oluşturmasına olanak tanır. Bu yıl şirket başka bir özelliği kullanıma sundu: Safari Profilleri. Buradaki fikir, tarayıcıyı ihtiyacınız olan şey için kişiselleştirmeye yardımcı olmaktır. İş için bir Profil ve Kişisel tarama oturumları için başka bir Profil ayarlayabilirsiniz. Bu, her profilin kendi geçmişi, çerezleri, Sekme grupları ve Sık Kullanılanlar koleksiyonları olduğu için göz atma alışkanlıklarınızı netleştirmenize yardımcı olur.

 • Sistem Ayarları>Safari’de yeni profiller oluşturulabilir.
 • Sayfayı aşağı kaydırın ve Sekmeler bölümünün hemen altında yeni bir Profiller alanı bulacaksınız.
 • Bir ad ve simge vermek ve Sık Kullanılanlar ve Yeni Sekmeler tercihlerini ayarlamak için Yeni Profil’e dokunun.
 • Aktif Profiller arasında geçiş yapmak için sekmeler sütununu açın ve profil ayarını bulmak için listenin en altına gidin.

Apple’ın tüm aygıtlarında potansiyel olarak yararlı olabilecek bir başka iyileştirme de, artık Face veya Touch ID ile kilitleyebileceğiniz Gizli Gezinme’dir. Bu, bu modda göz atarken izleyicileri de kaldırır.

Kilit Ekranında da bulunan etkileşimli widget’lar

Apple, iPad’ler de dahil olmak üzere platformlarında widget’ları geliştiriyor. Geliştiriciler bunu desteklemeyi seçerse, bunlar artık tamamen etkileşimlidir, böylece ana uygulamayı açmadan işlerinizi halledebilirsiniz. Burada her şeyi yapamazsınız, ancak radyo düğmelerini tıklamak, HomeKit cihazlarını açıp kapatmak veya müzik çalmak için bu kullanışlıdır. Etkileşimli widget’ların Kilit Ekranında da kullanılabilmesi daha kullanışlıdır; bunları buraya eklemek için Kilit Ekranına dokunup basılı tutmanız yeterlidir.

Serbest biçim Kazanımları Takip Et

Apple’ın Freeform uygulaması artık Follow Along adlı yeni bir özelliğe sahip. Bu, bir gruptaki tüm kullanıcıların başka bir kullanıcının ekranda ne görüntülediğini görmesini sağlar ve bu, büyük projeleri yönetirken yardımcı olabilir. Suluboya, şekil tanıma ve dolma kalem gibi yeni çizim araçları da eklendi. Ayrıca üzerine gelme, eğme ve şekle sokma desteği bulacaksınız; ve herhangi bir nesneye bağlantı çizgileri ve yeni şekiller ekleme yeteneği. Daha Fazla öğesindeki bir öğeyi kullanarak bir nesnenin şeklini değiştirebilirsiniz.

Çok daha akıllı bir klavye

Bir iPad ile çalışıyorsanız, klavye iyileştirmelerini memnuniyetle karşılayacaksınız. Bunlar, otomatik düzeltmenin fark edilir şekilde geliştirilmiş bir sürümünü içerirken, satır içi tahmini metin, cümleleri bir dokunuşla bitirebileceğiniz anlamına gelir. Dikte’de konuşma tanıma da iyileştirildi. Bu ince ayarlar daha az heyecan verici gelse de, gün içinde yaptıklarınızda büyük bir fark yaratacaktır.

Hangi iPad’ler desteklenir?

iPadOS 17, aşağıdaki iPad’leri destekler:

 • iPad Pro (2. nesil ve sonrası)
 • iPad Air (3. nesil ve sonrası)
 • iPad (6. nesil ve sonrası)
 • iPad mini (5. nesil ve sonrası)

Hiç şüphesiz kullanıcılar, bir iPad’de daha fazlasını yapmanıza yardımcı olacak ek geliştirmelerle karşılaşacaktır. Sizin için neyin öne çıktığını bana bildirin.

lütfen beni takip et Mastodonveya bana katılın AppleHolic’in barı ve ızgarası Ve Elma Tartışmalar MeWe’deki gruplar.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-12